Gazeta Podatkowa

nr 2102 (19) z dnia 04.03.2024

www.poznajprodukty.gofin.pl

wydawca: Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp.

www.gofin.pl sklep internetowy: www.sklep.gofin.pl

Odliczenie VAT od części odsetkowej raty leasingu operacyjnego

Jestem podatnikiem VAT. Na cele prowadzonej działalności użytkuję samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Czy mogę odliczać 100% kwoty VAT od części odsetkowej raty leasingu, natomiast od części kapitałowej 50% kwoty VAT?

Zasady dotyczące odliczania VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zostały określone w art. 86a ustawy o VAT. Regulują one, że podatnik ma ograniczone do 50% prawo do odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przeznaczonymi do użytku mieszanego. Przez wykorzystywanie mieszane należy rozumieć, że w odniesieniu do pojazdu wykorzystywanego w działalności gospodarczej istnieje możliwość jego użycia również do celów niezwiązanych z tą działalnością, np. do celów prywatnych. Jak tłumaczą organy podatkowe, wystarczy możliwość nawet tylko jednorazowego użycia pojazdu do celów prywatnych, aby uznać, że pojazd może być wykorzystywany w sposób mieszany. Nie jest przy tym istotny moment, w którym użycie to ma miejsce podczas całego okresu użytkowania przez podatnika danego pojazdu, żeby uznać ten pojazd za wykorzystywany do celów mieszanych. Organy podatkowe przyjmują bowiem, że każdy pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, ze względu na swoje cechy konstrukcyjne, służy zasadniczo użytkowi mieszanemu, a zatem wszystkie wydatki z nim związane podlegają ograniczeniu w odliczaniu do 50%.

Jednak ustawodawca od tej zasady przewidział wyjątki. Jak wynika z art. 86a ust. 3 ustawy o VAT, w przypadku gdy pojazdy samochodowe (w tym samochody osobowe) są m.in. wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, ma on prawo do odliczenia 100% kwoty VAT z faktur dokumentujących wydatki z nimi związane. Przy czym samochód osobowy będzie uznawany za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli sposób jego wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach jego używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tego pojazdu ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Dodatkowo podatnik wykorzystujący wyłącznie do działalności gospodarczej samochód osobowy, dla którego jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, ma obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tym pojeździe w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym poniósł pierwszy wydatek związany z tym samochodem, nie później jednak niż w dniu przesłania pliku JPK_VAT.

Tak więc w sytuacji wskazanej w pytaniu Czytelnik może odliczyć 50% kwoty podatku VAT z faktury wystawionej przez firmę leasingową (zarówno od części odsetkowej, jak i kapitałowej). Natomiast Czytelnik miałby możliwość odliczania 100% kwoty podatku naliczonego zawartego w fakturach z firmy leasingowej w sytuacji, gdyby samochód był wykorzystywany wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej.