Gazeta Podatkowa

nr 2102 (19) z dnia 04.03.2024

www.poznajprodukty.gofin.pl

wydawca: Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp.

www.gofin.pl sklep internetowy: www.sklep.gofin.pl

Zasiłek chorobowy ze zlecenia poprzedzonego również zleceniem

Do końca 2023 r. pracowałem na umowę zlecenia. Ponowną umowę mam zawartą od 1 stycznia 2024 r. z innym zleceniodawcą. Z tytułu tej umowy zostałem zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego najprawdopodobniej od 2 stycznia 2024 r. Pod koniec lutego 2024 r. zachorowałem i lekarz wystawił mi e-ZLA od 26 lutego do 8 marca 2024 r. Czy otrzymam zasiłek za okres tej niezdolności, czy jednak musi być okres wyczekiwania?

Jedną z elementarnych przesłanek nabycia prawa do zasiłku chorobowego, zarówno przez podlegających ubezpieczeniu chorobowemu na zasadach dobrowolnych, jak i obowiązkowych, jest legitymowanie się odpowiednim okresem wyczekiwania. W myśl dyspozycji art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2780), zwanej ustawą zasiłkową, ubezpieczony podlegający ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Ustalając takie kryterium, ustawodawca zastrzegł jednak, że do takiego okresu ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy tego ubezpieczenia, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego (art. 4 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Co więcej, przewidziana została możliwość nabycia prawa do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, o czym mowa jest w art. 4 ust. 3 ustawy zasiłkowej, jednak jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego przez Czytelnika przepis ten nie będzie miał zastosowania w jego przypadku.

Odpowiadając zatem na pytania Czytelnika, nie ma wątpliwości, że:

  • jako niespełniający przesłanek do nabycia prawa do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu musi legitymować się 90-dniowym okresem ubezpieczenia chorobowego, a ponadto
  • jeśli z racji umowy zlecenia trwającej do końca 2023 r. podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, to okres taki zostanie uwzględniony przy ustalaniu wymaganego 90-dniowego okresu podlegania temu ubezpieczeniu i w rezultacie
  • jeśli łączny okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu wyniesie co najmniej 90 dni, wówczas za czas udokumentowanej niezdolności do pracy przypadającej od 26 lutego do 8 marca 2024 r. nabędzie on prawo do zasiłku chorobowego.

Gdy jednak z tytułu umowy zlecenia trwającej do końca grudnia 2023 r. Czytelnik nie podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, to uwzględniając, że takiemu ubezpieczeniu podlega od 2 stycznia 2024 r., prawo do zasiłku chorobowego nabędzie po upływie 90 dni podlegania temu ubezpieczeniu, a więc od 1 kwietnia 2024 r.