Gazeta Podatkowa

nr 2102 (19) z dnia 04.03.2024

www.poznajprodukty.gofin.pl

wydawca: Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp.

www.gofin.pl sklep internetowy: www.sklep.gofin.pl

Wypowiedzenie umowy na zastępstwo z podaniem przyczyny

W firmie od 2 lat zatrudniamy pracownika w celu zastępstwa innej osoby w czasie jej usprawiedliwionej nieobecności w pracy. W umowie tego pracownika jest zapis, że rozwiązuje się ona wraz z powrotem do pracy zastępowanego pracownika. Jednak obecnie pracodawca jest zmuszony wypowiedzieć pracownikowi tę umowę, mimo że zastępowany pracownik nie wrócił jeszcze do pracy. Jaki okres wypowiedzenia obowiązuje pracownika i czy należy uzasadnić wypowiedzenie tej umowy?

Umowa o pracę w celu zastępstwa innego pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności jest umową o pracę na czas określony. Z tego względu mają do niej zastosowanie, w zakresie wypowiadania umów i długości wypowiedzenia, regulacje dotyczące zatrudnienia na czas określony.

Data końcowa umowy na zastępstwo może być określona przez wskazanie przyszłego zdarzenia, którym jest powrót zastępowanego pracownika do pracy. Jednak może się zdarzyć, że pracodawca będzie zobligowany do rozwiązania umowy na zastępstwo przed powrotem zastępowanego pracownika do pracy. W takim przypadku może się okazać konieczne wypowiedzenie umowy na czas zastępstwa.

Okres wypowiedzenia umowy na czas zastępstwa jest taki sam jak przy wypowiadaniu umowy na czas określony. Jak przewiduje art. 36 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465), okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Należy dodać, że do zakładowego stażu pracy, od którego zależy długość wypowiedzenia, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 K.p., a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.

Do wypowiedzenia umowy na zastępstwo mają też zastosowanie ogólne przepisy dotyczące wypowiadania umów o pracę. Tym samym, tak jak ma to miejsce w odniesieniu do umowy na czas określony i nieokreślony, oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu umowy na zastępstwo wymaga podania przyczyny (art. 30 § 4 K.p.). Ponadto oświadczenie o wypowiedzeniu tego rodzaju umowy powinno nastąpić na piśmie.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu, pracownika obowiązuje - ze względu na 2-letni staż pracy w firmie - 1-miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę. Pracodawca w wypowiedzeniu umowy na zastępstwo jest obowiązany podać przyczynę jej wypowiedzenia.