Ubezpieczenia i Prawo Pracy

nr 5 (599) z dnia 01.03.2024

www.poznajprodukty.gofin.pl

wydawca: Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp.

www.gofin.pl sklep internetowy: www.sklep.gofin.pl

Odsetki od zwróconej zleceniobiorcy kwoty wynagrodzenia wyłącznie na jego wniosek

Pracownik korzysta ze współfinansowanego przez pracodawcę pakietu medycznego wraz z ubezpieczeniem na życie. Wartość dopłaty pracodawcy dolicza się do dochodu pracownika, a należną składkę potrąca się z jego wynagrodzenia netto. Przez błąd w programie od lipca do listopada 2023 r. składka była też pobierana od wynagrodzenia z umowy zlecenia zawartej przez pracodawcę z tym pracownikiem. W chwili wykrycia nieprawidłowości pracodawca wypłacił pracownikowi niesłusznie potrąconą kwotę. Czy musi naliczyć również odsetki?

O konieczności wypłaty odsetek od zwróconej kwoty, która była pobierana bezpodstawnie, decyduje wniosek zleceniobiorcy w ich sprawie.

Na podstawie art. 833 § 21 K.p.c. wynagrodzenie zleceniobiorcy podlega ochronie przed potrąceniami przewidzianej dla wynagrodzenia za pracę, jeśli spełnione są wskazane w nim kryteria. Przepis ten pozwala odpowiednio zastosować art. 87 K.p. (granice potrąceń) i art. 871 K.p. (kwota wolna od potrąceń), gdy wynagrodzenie z umowy zlecenia:

  • jest świadczeniem powtarzającym się, tj. wypłacanym okresowo w powtarzających się odstępach czasu (por. wyrok SA w Łodzi z 13 lutego 2014 r., sygn. akt I ACa 1057/13),
  • ma zapewnić utrzymanie albo stanowi jedyne źródło dochodu dłużnika będącego osobą fizyczną.

Te zasady nie odnoszą się do zleceniobiorcy z pytania, ponieważ jest on jednocześnie pracownikiem, a cywilnoprawny stosunek zlecenia ma charakter dodatkowy wobec stosunku pracy. Wobec wynagrodzenia wypłacanego mu z tytułu realizacji zlecenia nie ma też zastosowania art. 91 K.p. (tzw. potrącenie dobrowolne), wymagający pisemnej zgody pracownika na potrącenie i przestrzegania kwot wolnych od potrąceń. Przepis ten dotyczy potrąceń składki na pakiet medyczny wraz z ubezpieczeniem na życie, o jakim pisze Czytelnik, z wynagrodzenia przysługującego pracownikowi wyłącznie ze stosunku pracy. Potrącenia z umowy zlecenia mogą być dokonywane na warunkach w niej określonych, zgodnie z zasadą swobody umów (art. 3531 K.c.). Taka sytuacja nie wystąpiła u Czytelnika, skoro składka była pobierana przez błąd w programie.

Ważne: Zleceniobiorca ma prawo żądać od zleceniodawcy zwrotu nienależnie pobranej składki na pakiet medyczny wraz z ubezpieczeniem na życie i naprawienia powstałej szkody.

Z pytania wynika, że zleceniobiorca nie wystąpił z takim żądaniem, ponieważ zleceniodawca (będący jednocześnie pracodawcą) zwrócił pobraną kwotę w chwili ustalenia (w ramach samokontroli), że nastąpiło to bezpodstawnie. Kwestia odsetek, o jaką pyta Czytelnik, zależy od aktywności zleceniobiorcy, który musi o nie zawnioskować. Przepis art. 481 § 1 K.c. przyznaje prawo do domagania się odsetek:

  • gdy zleceniodawca spóźnia się ze spełnieniem świadczenia, co w odniesieniu do sytuacji z pytania oznacza wypłatę wynagrodzenia w wysokości bezpodstawnie obniżanej o kwotę składki na pakiet medyczny wraz z ubezpieczeniem na życie,
  • nawet w sytuacji, gdy zleceniobiorca nie poniósł żadnej szkody z powodu opóźnienia oraz jeśli opóźnienie było następstwem okoliczności, za które zleceniodawca odpowiedzialności nie ponosi.
Dla Prenumeratorów GOFIN

Za każdy dzień opóźnienia należą się odsetki ustawowe, jeżeli strony umowy zlecenia nie ustalą ich w innej wysokości (art. 481 § 2 zd. 1 K.c.).

W okolicznościach przedstawionych w pytaniu nie obowiązuje art. 742 K.c., ponieważ dotyczy on zwrotu przez zleceniodawcę wydatków poniesionych przez zleceniobiorcę w celu należytego wykonania zlecenia, wraz z odsetkami ustawowymi.