Podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (podatnikami CIT) są m.in. spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne, spółki komandytowe oraz niektóre spółki jawne.
Zasadniczo podatnicy CIT w trakcie roku podatkowego obliczają i wpłacają na rachunek urzędu skarbowego miesięczne zaliczki na podatek dochodowy w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące (por. art. 25 ust. 1 updop). Zaliczki te wpłaca się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 27 ust. 1 updop.
Podatnicy rozpoczynający działalność w pierwszym roku podatkowym oraz mali podatnicy, mogą wpłacać zaliczki kwartalne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały. Zaliczki kwartalne wpłaca się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczkę za ostatni kwartał roku podatkowego wpłaca się w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. Przy czym, jeżeli przed upływem terminu jej wpłaty podatnik złoży zeznanie roczne i zapłaci podatek, to nie wpłaca zaliczki za ostatni kwartał. O wyborze sposobu wpłacania zaliczek kwartalnych podatnicy informują w zeznaniu podatkowym, składanym za rok podatkowy, w którym stosowali kwartalny sposób wpłacania zaliczek (por. art. 25 ust. 1b-1e updop).
Zwracamy uwagę, że na podstawie art. 25 ust. 18 updop, podatnicy mogą nie wpłacać zaliczki obliczonej według zasad określonych w art. 25 ust. 1 i 1b updop (czyli zaliczki miesięcznej i kwartalnej), jeżeli podatek należny od dochodu osiągniętego od początku roku pomniejszony o sumę zaliczek wpłaconych od początku roku nie przekracza 1.000 zł. Jeżeli podatek należny od dochodu osiągniętego od początku roku pomniejszony o sumę zaliczek wpłaconych od początku roku przekracza 1.000 zł, wpłacie podlega różnica pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek wpłaconych od początku roku.
Podatnicy CIT mogą również, na podstawie art. 25 ust. 6 updop, wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 updop, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, to mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie. Ponadto w myśl art. 25 ust. 7 pkt 2 i 3 updop podatnicy, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, są obowiązani:
- stosować tę formę wpłacania zaliczek w całym roku podatkowym,
- wpłacać zaliczki terminowo, tj. generalnie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za ostatni miesiąc roku podatkowego do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego.
O wyborze formy wpłacania zaliczek według zasad uproszczonych podatnicy informują w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wpłacali zaliczki w uproszczonej formie (por. art. 25 ust. 7a updop).