Rok obrotowy spółki z o.o. jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Za 2023 r. spółka osiągnęła niewielki zysk. W 2024 r. wspólnicy zatwierdzili sprawozdanie finansowe za 2023 r., ale nie podjęli uchwały w sprawie podziału zysku. Na jakim koncie powinien figurować w księgach rachunkowych niepodzielony zysk i w której pozycji bilansu sporządzanego za 2024 r. należy go wykazać?
Zysk wypracowany w poprzednich latach obrotowych do momentu podjęcia decyzji o jego podziale - pozostaje na koncie 82 "Rozliczenie wyniku finansowego", jako niepodzielony zysk z lat ubiegłych. |
W księgach rachunkowych wynik finansowy ustala się na koncie 86 "Wynik finansowy". Saldo Ma tego konta odzwierciedla kwotę zysku, natomiast saldo Wn odzwierciedla kwotę straty. Wartość zysku lub straty pozostaje na koncie 86 do momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy. Pod datą zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, czyli w księgach rachunkowych następnego roku obrotowego, saldo konta 86 przeksięgowuje się na konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego". Następnie na podstawie uchwały organu zatwierdzającego o podziale zysku lub pokryciu straty następuje rozliczenie konta 82 zgodnie z postanowieniami zawartymi w tej uchwale.
Jeśli jednak organ zatwierdzający spółki z o.o. (tu: wspólnicy spółki) nie podjął uchwały o podziale zysku, to wynik finansowy za poprzedni rok obrotowy pozostaje na koncie 82. Będzie on figurował na tym koncie jako niepodzielony zysk z lat ubiegłych tak długo, jak długo nie zostanie podjęta stosowna uchwała.
Zwracamy uwagę, że podział wyniku finansowego za dany rok obrotowy nie musi być przeprowadzony w dniu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Przepisy ustawy o rachunkowości nie precyzują terminu podziału zysku (pokrycia straty). Wskazują jedynie, że nie można podzielić zysku, ani pokryć straty bez uprzedniego zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Natomiast w przypadku gdy sprawozdanie finansowe podlega badaniu podział lub pokrycie wyniku finansowego może nastąpić po wyrażeniu przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami (por. art. 53 ust. 3 i 4 ustawy o rachunkowości).
Jeśli wspólnicy spółki z o.o. do końca 2024 r. nie zdecydowali w jaki sposób zysk za 2023 r. zostanie podzielony, to będzie on podlegał prezentacji w bilansie sporządzonym na 31 grudnia 2024 r. po stronie pasywów w kapitale własnym. W zależności od tego, według jakiego załącznika do ustawy o rachunkowości pytająca spółka sporządza sprawozdanie finansowe, w tym bilans, niepodzielony zysk wykaże w pozycji:
- A.V. "Zysk (strata) z lat ubiegłych" - według załącznika nr 1 lub nr 5,
- A. Kapitał (fundusz) własny, w tym:" - według załącznika nr 4.