Jesteśmy spółką z o.o. na estońskim CIT. W 2024 r. bank udzielił nam kredytu na zakup środków trwałych i budowę hali produkcyjnej. W umowie jest zapis, że bank pobiera prowizję za zarządzanie kredytem w wysokości 0,05% wykorzystanej kwoty kredytu. W dniu 31 stycznia 2025 r. bank pobrał z naszego rachunku kwotę 5 tys. zł tytułem tej. Na dzień 31 grudnia 2024 r. otrzymaliśmy potwierdzenie salda z banku, na którym jako należność banku wykazano, kwotę kredytu oraz kwotę prowizji .W którym roku i jakim zapisem powinniśmy ująć tę prowizję w księgach?
Z okoliczności przedstawionych w pytaniu można wnioskować, że przedmiotowa prowizja dotyczy zarządzania kredytem w 2024 r. Zapewne wynika to z umowy kredytowej, ale również z tego, że bank zarachował w swoich księgach przychód z tytułu prowizji memoriałowo do 2024 r. - stąd widoczna jest ona na potwierdzeniu salda. Technicznie jednak środki zostały pobrane w styczniu. Z tego względu, opisaną prowizję należy zaksięgować w 2024 r. dowodem PK pod datą 31 grudnia. |
Prowizji, o której mowa w pytaniu, nie księguje się w 2024 r. wyciągiem bankowym (WB), gdyż tej operacji nie ma w zestawieniu operacji bankowych na wyciągu za grudzień. Tym samym próba wprowadzenia tej kwoty do ksiąg na podstawie WB spowodowałaby niezgodność salda tego wyciągu na 31 grudnia 2024 r. z odpowiednim saldem w księdze głównej. Sposób księgowania zależy od tego, czy koszty kredytu są jeszcze alokowane do środków trwałych w budowie, czy już na koniec grudnia środki te oddano do użytku i koszty kredytu odnoszone są w ciężar konta 75-1 "Koszty finansowe". W pierwszym przypadku wystąpi zapis po stronie Wn konta 08 "Środki trwałe w budowie" i po stronie Ma konta 13-4 "Kredyty bankowe" (w analityce: Nienotyfikowane prowizje należne), natomiast w drugim wystąpi zapis po stronie Wn konta 75-1 i po stronie Ma konta 13-4. Na wyciągu bankowym za styczeń 2025 r. powinna pojawić się operacja pobrania prowizji, którą należy ująć w księgach zapisem po stronie Wn konta 13-4 i po stronie Ma konta 13-0 "Rachunek bieżący".
Powyżej przedstawiliśmy modelowe podejście do zagadnienia. Zwracamy jednak uwagę, że kwota prowizji jest nieistotna, stąd też jej ewentualne kasowe zaksięgowanie w styczniu pod datą faktycznego poniesienia nie spowoduje nierzetelności sprawozdania finansowego za 2024 r.