Rząd przyjął projekt ustawy, która ma wprowadzić tzw. kasowy PIT
W dniu 13 sierpnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (nr z wykazu prac legislacyjnych UA2), przedłożony przez Ministra Finansów, dotyczący wprowadzenia możliwości wyboru przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów (tzw. kasowego PIT).
W obecnym stanie prawnym podatnicy PIT prowadzący działalność gospodarczą rozliczają przychody z tej działalności w sposób memoriałowy. Przychód taki powstaje zasadniczo w dacie wydania towaru/wykonania usługi, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności. Przychód ten może zatem powstać niezależnie od tego, czy podatnik otrzymał zapłatę za towar lub wykonaną usługę, czy też nie. W konsekwencji możliwa jest sytuacja, w której płaci on zaliczkę na podatek dochodowy od dochodu, którego jeszcze faktycznie nie otrzymał.
Projektowane rozwiązania w zakresie wprowadzenia kasowego rozliczania PIT mają umożliwić przedsiębiorcom ustalanie daty powstania przychodu z działalności gospodarczej po uregulowaniu należności. Rozwiązanie to będzie stosowało się również przy rozliczaniu kosztów uzyskania przychodów.
Jak wynika z projektu, kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą wyłącznie samodzielnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty odpowiadającej równowartości 250.000 euro oraz w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie prowadzą ksiąg rachunkowych. Z rozwiązania tego będą mogli korzystać również przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowy PIT będą mogli stosować podatnicy opłacający podatek dochodowy według skali podatkowej, IP Box, podatek liniowy oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
W uzasadnieniu do projektu ww. ustawy wyjaśniono, że:
"(...) Samodzielne prowadzenie działalności nie oznacza, że w tej działalności podatnik nie może zatrudniać pracowników. Samodzielne prowadzenie działalności oznacza, że prawa do kasowego PIT nie będą miały osoby prowadzące działalność gospodarczą, np. w formie spółki cywilnej czy spółki jawnej. Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki wymaga większego profesjonalizmu, w stosunku do drobnej, jednoosobowej działalności. A to właśnie tych przedsiębiorców mają wspierać nowe rozwiązania. (...)"
Kasowy PIT będzie dobrowolną formą rozliczeń, którą podatnik będzie wybierał składając w tym celu oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego. W przypadku wyboru metody kasowej podatnik będzie obowiązany ją stosować przez cały rok podatkowy. Złożone oświadczenie o wyborze kasowego PIT będzie skutkowało również w latach następnych, do czasu rezygnacji.
Jak czytamy w informacji zamieszczonej na rządowej stronie internetowej (www.gov.pl) dotyczącej ww. projektu:
"(...) Dzięki nowym przepisom przedsiębiorcy będą płacić podatek dochodowy od osób fizycznych dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty za wydany towar albo wykonaną usługę oraz potrącać koszty uzyskania przychodów w dacie zapłaty za otrzymany towar lub wykonaną usługę.
Po upływie 2 lat, licząc od dnia wystawienia faktury, przedsiębiorcy będą musieli rozpoznać przychód z działalności gospodarczej, nawet jeżeli nie otrzymają od kontrahentów zapłaty za wydany towar lub wykonaną usługę. (...)"
Z projektu wynika, że metoda kasowa nie będzie miała zastosowania do przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Rozwiązania dotyczące kasowego PIT mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Do tematu tego będziemy wracać na łamach naszego czasopisma na dalszym etapie prac legislacyjnych.