Możliwość odliczenia straty z danego roku podatkowego od dochodu w ciągu kolejnych lat podatkowych wynika z art. 9 ust. 3 updof i art. 7 ust. (...)
Strata z lat ubiegłych musi pomniejszać dochód uzyskany z tego samego źródła. PIT Podatnicy PIT mogą uzyskiwać przychody z wielu źródeł, a ich katalog jest (...)
PIT Podatnicy PIT nie mogą odliczyć strat wymienionych w art. 9 ust. 3a updof, czyli strat: 1) z odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych, o (...)
Kapitały pieniężne Na podstawie art. 9 ust. 6 updof, przepis art. 9 ust. 3 updof ma zastosowanie do strat: z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w (...)
Krajowa Administracja Skarbowa na stronie www.gov.pl/web/finanse/wiadomosci zamieściła informacje na temat rocznego rozliczenia PIT przez określoną grupę podatników.
Do końca lutego emeryci i renciści otrzymują od organów rentowych roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego na (...)
Jeśli podatnik nie ukończył 26 roku życia i w 2024 r., w kraju lub za granicą, uzyskał przychody: z pracy na etacie (czyli ze stosunku (...)
Firma wystawiła fakturę w walucie obcej. Dodatkowo dokonała przeliczenia należnego VAT na złote i kwotę tę również wykazała na fakturze. Cała wartość faktury (wraz z (...)
Spółka z o.o. do końca 2024 r. uiszczała zaliczki na podatek w uproszczonej formie. Od 2025 r. zobligowana jest do opłacania miesięcznych zaliczek na ogólnych (...)
Czy zwrócone przez sąd opłaty, które podatnik CIT wniósł do sądu w związku ze złożeniem stosownych wniosków, należy potraktować jako korektę kosztów uzyskania przychodów, czy (...)
[1516301] Na koniec 2024 r. mam zaległość w podatku od nieruchomości. W styczniu 2025 r. złożyłam wniosek o umorzenie. Nie mam jeszcze decyzji w tej (...)
W wyniku śmierci pracownika spółka z o.o. jest zobowiązana wypłacić jego małżonce oraz synowi uprawnionemu do renty rodzinnej ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. Czy od (...)
Koszty pośrednie przekraczające w całości rok podatkowy, w którym zostały udokumentowane, powinny być rozliczone w kosztach podatkowych roku, którego dotyczą. Tak wynika z interpretacji indywidualnej (...)
Koszty licencji, które przekładają się wprost na przychody uzyskiwane ze sprzedaży towarów i usług, mogą być zaliczone do kosztów bezpośrednio związanych z tymi przychodami. Tak (...)
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG zamierza przekształcić swoją firmę w jednoosobową spółkę z o.o. Pracownicy zostaną przejęci na mocy art. (...)
W myśl art. 551 § 5 Kodeksu spółek handlowych, przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą może przekształcić formę prowadzonej działalności w (...)
Zakład pracy (osoba fizyczna, osoba prawna bądź jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej) ma obowiązek - jako płatnik - obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki (...)
Zatrudniamy pracownika naukowego. Jego wynagrodzenie stanowi honorarium autorskie, w związku z czym mają do niego zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodów. Pracownik ten osiąga dodatkowy przychód (...)
Spółka opodatkowana estońskim CIT opłaca za swoich pracowników oraz członków zarządu składki członkowskie na rzecz Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Zatrudnianie osób z takimi uprawnieniami ma (...)
Na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami - co do zasady - są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości (...)
Generalnie podstawę wymiaru składek ZUS pracownika stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. (...)
Przez pomyłkę w listopadzie i grudniu 2024 r. obliczyłem pracownikowi zaliczkę na podatek według stawki 12% zamiast 32%. Zauważyłem to dopiero w 2025 r. po (...)
Zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych wynikają z art. 22g updof i art. 16g updop. W przypadku odpłatnego nabycia stanowi ją cena nabycia środka trwałego. (...)
Do ustalenia prawidłowej wartości początkowej odpłatnie nabytych środków trwałych konieczne jest określenie zasad (wysokości) odliczenia podatku VAT naliczonego, zawartego w cenie zakupu. W przypadku gdy (...)
Użyte w art. 22g ust. 3 updof i art. 16g ust. 3 updop określenie "naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania" w przypadku odsetek (...)
Cenę nabycia koryguje się o różnice kursowe naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego (art. 22g ust. 5 updof i art. 16g ust. 5 (...)
Czy można obniżyć stawkę amortyzacyjną dla środka trwałego, który był amortyzowany metodą degresywną, ale obecnie odpis amortyzacyjny jest już dokonywany zgodnie z metodą liniową? Po (...)
Przejście z metody degresywnej na metodę liniową ma miejsce zawsze z początkiem roku podatkowego. Dlatego przed rozpoczęciem roku podatkowego należy pamiętać, aby porównać kwotę odpisów (...)
W odniesieniu do liniowej metody amortyzacji, o której mowa w art. 22i ust. 1 updof i art. 16i ust. 1 updop, ustawodawca przewidział możliwość zmiany (...)
Przedsiębiorca w 2025 r. kontynuuje opodatkowanie podatkiem liniowym dochodów osiąganych z działalności gospodarczej. Składki na ubezpieczenie zdrowotne płacone z tytułu tej działalności zalicza do kosztów (...)
Przedsiębiorca, który stosuje opodatkowanie podatkiem liniowym, przy obliczaniu tego podatku (zaliczek na podatek) może uwzględniać składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłacone w roku podatkowym na podstawie (...)
W terminie do 20 maja danego roku, przedsiębiorcy (z wyjątkiem podatników, którzy w poprzednim roku opłacali kartę podatkową) przekazują do ZUS rozliczenie składki zdrowotnej za (...)
W trakcie realizacji usługi wykonałem dodatkowe czynności, których nie przewidziałem na etapie zawierania umowy. Wystawiłem za nie fakturę, której kontrahent nie uregulował, uznając, że brak (...)
Podatnik zaopatruje się stale u określonych kontrahentów. Decydują o tym takie czynniki, jak dostępność określonego asortymentu czy odległość do miejsca odbioru kupowanych towarów. Natomiast z (...)
W związku z podjętą działalnością gospodarczą wybrałem opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Mam ofertę współpracy od byłego pracodawcy. Czy jest możliwe podjęcie takiej współpracy bez (...)
Prowadzę działalność usługową. Zamierzam wynająć plac parkingowy, na którym klienci będą mogli - w czasie umówionych spotkań - nieodpłatnie parkować samochody. Z parkingu będą mogli (...)
Podatnik jest wspólnikiem spółki cywilnej obowiązanym do zapłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodu z tytułu udziału w zyskach spółki. Czy płatność (...)
Małżeństwo ma rozdzielność majątkową. Mąż rozpoczął działalność gospodarczą, a siedziba firmy mieści się w domu należącym do żony. Czy małżonkowie na tę okoliczność powinni zawrzeć (...)
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu usług minikoparką na terenie budowy. Czy przychody z tego tytułu powinien opodatkować stawką 5,5% jako roboty budowlane czy (...)
Spółka z o.o. posiada opinię o stosowaniu preferencji w podatku u źródła. Obecnie będzie wypłacona należność licencyjna, która nie została wymieniona we wniosku o stosowanie (...)
Osoba fizyczna, która ma status polskiego rezydenta podatkowego, ma nieograniczony obowiązek podatkowy (zasady ustalania obowiązku podatkowego omówiliśmy w Przeglądzie Podatku Dochodowego nr 4 z 2025 (...)
Niezależnie od stosowanej metody unikania podwójnego opodatkowania, ustawodawca wskazał pewne rodzaje przychodów/dochodów osób, które są wolne od PIT. Zwolnienie od podatku kwoty stanowiącej równowartość 30% (...)
Podatnik uzyskujący za granicą przychody ze stosunku pracy (lub stosunków pokrewnych) ma prawo pomniejszyć przychody o koszty uzyskania przychodów. Przyjmuje je w wysokości określonej w (...)
Odliczenie składek ubezpieczeniowych Ustalony dochód (tj. przychód osiągnięty za granicą pomniejszony o przychód zwolniony od podatku, a następnie przeliczony na złote i pomniejszony o koszty (...)
Stosownie do art. 11a updof, wyrażone w walutach obcych: przychody (m.in. z pracy najemnej za granicą), koszty uzyskania przychodów, kwoty uprawniające do odliczenia od dochodu, (...)
Jeżeli w 2024 r. podatnik, który ma status rezydenta podatkowego w Polsce, uzyskał tylko dochody za granicą, do których stosuje się metodę wyłączenia z progresją, (...)
Podatnicy mają możliwość obniżenia podstawy opodatkowania o wartość darowizn przekazanych m.in. na działalność pożytku publicznego realizowaną przez określone organizacje krajowe. W przypadku podatników CIT podstawę (...)
Przesłankami warunkującymi nabycie prawa do skorzystania z odliczenia darowizny na cele działalności pożytku publicznego, jest jej przekazanie na: rzecz określonego podmiotu (obdarowanego) oraz realizację celu (...)
Darowizny przekazywane organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego na realizację celów pożytku publicznego mogą mieć różną formę. Kwestia ta nie stanowi o prawie do ich odliczenia, (...)
Najem okazjonalny nieruchomości, którą podatniczka nabyła, aby zaspokoić własne cele mieszkaniowe i którą faktycznie wykorzystywała na te cele, nie pozbawia prawa do ulgi mieszkaniowej. Tak (...)
Podatnik opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek jest obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdań finansowych na podstawie przepisów o rachunkowości w sposób zapewniający prawidłowe (...)
Jesteśmy stowarzyszeniem wspierającym rozwój kultury, edukacji historycznej i ekologicznej. W tym zakresie organizujemy imprezy. Korzystamy ze zwolnienia z podatku CIT. Dodatkowo w trakcie imprez odpłatnie (...)
Na podstawie art. 17 ust. 1a updop, z omawianego zwolnienia nie korzystają dochody: 1) uzyskiwane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, (...)
Zarówno umowa najmu, jak i umowa leasingu zostały uregulowane w Kodeksie cywilnym i obie te umowy są do siebie pod względem charakteru bardzo zbliżone. Dotyczą (...)
Spółka z o.o. opłaca w 2025 r. zaliczki na podatek dochodowy ustalone według uproszczonych zasad. Podstawą obliczenia tych zaliczek jest podatek należny z CIT-8 za (...)
Spółka z o.o. kupiła działkę w celu jej dalszej odsprzedaży z zyskiem. Nie było dojazdu do niej, co utrudniało sprzedaż. W związku z tym spółka (...)
Niedawno otworzyłem sklep spożywczy, w związku z czym poniosłem opłatę za uzyskanie zezwolenia na handel napojami alkoholowymi. Czy opłata ta stanowi koszt uzyskania przychodów? Opłata (...)
Od stycznia 2025 r. rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej. Czy dowody księgowe ujęte w podatkowej księdze przychodów i rozchodów powinienem numerować narastająco od początku roku, czy (...)
Z uwagi na zmianę terminu wypłaty wynagrodzeń w 2024 r. wypłacono jedenaście pensji. Wynagrodzenie grudniowe zostało bowiem wypłacone w styczniu 2025 r. W rezultacie w (...)