W poprzednim numerze Przeglądu Podatku Dochodowego przedstawiliśmy część I zagadnień wybranych z objaśnień podatkowych z 21 lipca 2020 r. w sprawie nowych preferencji stosowanych w (...)
Możliwość wstecznego rozliczania strat podatkowych przewidują art. 52k updof i art. 38f updop. 1) W jaki sposób należy wstecznie odliczyć stratę podatkową poniesioną w 2020 (...)
Na podstawie art. 52n updof, art. 57b ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (...)
Zasady stosowania odliczenia z tytułu przekazania darowizn na wsparcie oświaty są uregulowane w art. 52x updof, art. 57e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym i art. (...)
Czy w sytuacji gdy w okresie pandemii najemca ponosi wydatki na najem nieruchomości na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej w obniżonej wysokości lub jest całkowicie zwolniony (...)
Na czas zagrożenia epidemicznego wprowadzono preferencje w postaci zwolnień przedmiotowych. Są one uregulowane w art. 52m i art. 52ua updof. Zwolnienie określone w art. 52m (...)
Możliwość rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek wynika z art. 52r updof i art. 38j updop. W myśl tych przepisów podatnicy będący małymi podatnikami, którzy (...)
Na mocy art. 15ge ust. 3 ustawy o COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.), w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo (...)
W Dz. U. z 2020 r. pod poz. 1343 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 lipca 2020 r. w sprawie wzoru rocznego obliczenia podatku (...)
Na publikację w Dzienniku Ustaw oczekuje ustawa z dnia 14 sierpnia 2020 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom zesłanym lub deportowanym przez władze Związku Socjalistycznych (...)
Spółka z o.o. w prowadzonej działalności wykorzystuje pojazdy samochodowe na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Zdarza się, że jest obciążana przez firmy leasingowe (właścicieli tych pojazdów) (...)
W Przeglądzie Podatku Dochodowego nr 11 z 2020 r., w artykule pt. "Wsparcie finansowe dla firm w ramach Tarczy Finansowej - komunikat Ministerstwa Finansów" poinformowaliśmy (...)
Spółka z o.o. sprzedała nieruchomość gruntową wykorzystywaną w prowadzonej działalności gospodarczej. Umowa sprzedaży została sporządzona w formie aktu notarialnego. Z dniem podpisania wspomnianej umowy spółka (...)
Spółka cywilna zatrudnia kierowców w transporcie międzynarodowym. Wspólnicy spółki postanowili, że dieta należna za dobę zagranicznej podróży służbowej odbywanej przez tych pracowników będzie uśredniona, tj. (...)
Z art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1412) wynika, że (...)
W przypadku działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki cywilnej przedsiębiorcami są jej wspólnicy, a nie sama spółka. Tak wynika z art. 4 ustawy z dnia (...)
Przedsiębiorca (podatnik PIT) objął w leasing operacyjny auto osobowe, które wykorzystuje do tzw. celów mieszanych. Czy stosowanie wskaźnika 75% (zamiast 20%), według którego ustala się (...)
Spółdzielnia w trakcie posiedzeń walnego zgromadzenia oraz rady nadzorczej zapewnia ciepły posiłek, a także napoje i owoce. Ponadto finansuje członkom walnego zgromadzenia koszt dojazdu na (...)
Otrzymane przez firmę energetyczną dofinansowania w postaci "kwoty różnicy ceny" oraz "rekompensaty finansowej" należy uznać za przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych. Tak wynika (...)
Obowiązujące od 1 sierpnia 2019 r. zwolnienie od podatku określone w art. 21 ust. 1 pkt 148 updof, potocznie nazywane ulgą dla młodych, w istotny (...)
Pracownik naszej firmy dojeżdża do pracy samochodem służbowym. Czy przysługują mu podwyższone pracownicze koszty uzyskania przychodów? Okoliczność, że pracownik dojeżdża do pracy samochodem służbowym, nie (...)
Zakłady pracy jako płatnicy mają obowiązek obliczania i pobierania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od nich przychody ze stosunku (...)
W 2020 r. obowiązują dwie stawki podatku - 17% i 32%. To, jaką stawkę płatnik zastosuje przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy, zależy od wysokości (...)
W pewnych okolicznościach przepisy ustawy o PIT dopuszczają możliwość stosowania przez pracodawcę niższej stawki podatku, pomimo że dochód pracownika uzyskany od początku roku przekroczy kwotę (...)
Co do zasady 32% stawkę podatku płatnik stosuje do dochodu pracownika przekraczającego od początku roku w danym zakładzie pracy kwotę 85.528 zł. Przepisy ustawy o (...)
Jestem osobą fizyczną. Pełnię funkcję płatnika PIT z tytułu zatrudnienia pracowników. We wrześniu 2020 r. zmienię miejsce zamieszkania, co jednocześnie spowoduje zmianę urzędu skarbowego właściwego (...)
Spółka z o.o. wybudowała budynek biurowy. Do montażu potrzebnych instalacji (m.in. wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, centralnego ogrzewania, przeciwpożarowej, teletechnicznej) wykorzystano systemy podwieszanych sufitów i podniesionych podłóg. Instalacje (...)
Na gruncie stanowiącym własność spółki wydzielono plac, który zostanie utwardzony kostką brukową. Na placu tym stanie hala namiotowa, która nie będzie trwale związana z gruntem. (...)
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług noclegowych. Na budynku wykorzystywanym do prowadzenia tej działalności zamontowałem system fotowoltaiczny, który stanowi odrębny od budynku środek trwały. (...)
W przypadku gdy szpital uzyska dochód z tytułu darowizny środków trwałych w postaci nieruchomości i część tego dochodu będzie podlegała zwolnieniu od podatku na podstawie (...)
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, którą rozlicza na podstawie podatkowej księgi. Z uwagi na trudności z pozyskaniem pracowników posiadających specjalistyczne wykształcenie zdecydował o utworzeniu programu stypendialnego. (...)
W art. 23 ust. 1 updof brak jest zastrzeżenia, że fundowane osobom prywatnym stypendia nie są uważane za koszty uzyskania przychodów. Zatem możliwe jest kwalifikowanie (...)
Szczegółowe zasady prowadzenia podatkowej księgi reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. (...)
Prowadzę działalność gospodarczą, na potrzeby której wynajmuję lokal od osoby prywatnej (niebędącej przedsiębiorcą). Wynajmujący nie wystawia faktur ani rachunków. Czy w takiej sytuacji mogę wpisywać (...)
Koszty związane z wynajęciem lokalu nie zostały wymienione w katalogu wydatków nieuważanych za koszty uzyskania przychodów zawartym w art. 23 updof. Koszty z tego tytułu (...)
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest przepisów odnoszących się do kwestii związanych z dokumentowaniem kosztów uzyskania przychodów na potrzeby ich ewidencjonowania (...)
Posiadam 50% udział we własności samochodu osobowego, który wprowadziłem do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Czy mogę uwzględnić w kosztach podatkowych składkę (...)
Prowadzę działalność gospodarczą - studio fotograficzne. Zdarza się, że świadczę usługi w terenie, obsługując różnego rodzaju imprezy (np. śluby). Czy do kosztów, poza udokumentowanymi wydatkami (...)
Wykupiłem polisę ubezpieczenia GAP dla samochodu osobowego o wartości przekraczającej 150.000 zł wprowadzonego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W polisie na (...)
Podczas pracy doznałem kontuzji i wymagam rehabilitacji. Czy fakturę za zabiegi rehabilitacyjne mogę ująć w kolumnie 13 podatkowej księgi? Wydatki rehabilitacyjne, jako wydatki osobiste nie (...)
1) Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie wynajmu pokoi. Wynajem jest dokonywany za pośrednictwem firmy zewnętrznej, od której otrzymuję zestawienie danych najemców i czas korzystania przez (...)
Podatnik, który od przychodów osiąganych z jednoosobowej działalności gospodarczej opłaca podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, może opodatkować podatkiem liniowym przychody, które będzie (...)
Ministerstwo Finansów 30 lipca 2020 r. opublikowało komunikat pt. "Brexit - Informacja o obowiązywaniu przepisów o podatkach dochodowych w okresie przejściowym i po jego zakończeniu". (...)
Spółka z o.o. mająca siedzibę w Polsce posiada 100% udziałów w spółce mającej siedzibę w Niemczech (spółce GmbH) i podlegającej tam opodatkowaniu podatkiem dochodowym od (...)
Opodatkowanie dywidendy w państwie źródła, tj. w Niemczech, jest realizowane zgodnie z prawem wewnętrznym obowiązującym w tym państwie. Stosowanie prawa wewnętrznego może być ograniczone w (...)
Dochody polskiej spółki z o.o. będącej udziałowcem w niemieckiej spółce GmbH uzyskane z tytułu udziału w zyskach tej zagranicznej spółki (tu: dywidendy) podlegają opodatkowaniu w (...)
Polska firma zaciągnęła kredyt za granicą - w hiszpańskim banku. Posiada certyfikat rezydencji tego banku. Czy wypłacając zagranicznemu bankowi odsetki od kredytu, jest zobowiązana do (...)
[1302668] Rodzice posiadają dom. Mają renty chorobowe i rozliczają się na PIT-37. Chcą wymienić w domu piec i skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Czy będą mogli? (...)
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c updof, przychód dla celów podatkowych rodzi odpłatne zbycie: nieruchomości lub ich części oraz udziału w (...)
Podatniczka zbyła odpłatnie mieszkanie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym je nabyła. Nie złożyła jednak zeznania PIT-39 i nie rozliczyła podatku (...)
Podatniczka w 2013 r. otrzymała w darowiźnie mieszkanie. Sprzedała je w 2016 r., a część uzyskanego przychodu wydała na zakup innego mieszkania. Pozostałe środki zamierzała (...)
Wspólnik spółki osobowej prawa handlowego, jako podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, ma prawo odliczyć w zeznaniu podatkowym darowizny przekazane przez spółkę, w części ustalonej (...)
Spółka korzysta ze zwolnienia z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, na podstawie art. 11n pkt 1 updop. Czy w takiej sytuacji ma obowiązek przekazać (...)
Podatnik PIT przewiduje, że za 2020 r. osiągnie dochód z działalności gospodarczej opodatkowany według skali podatkowej w kwocie przekraczającej 1.000.000 zł. Jednocześnie z odpłatnego zbycia (...)
W jaki sposób należy obliczyć łączne dochody w poz. 18 deklaracji DSF-1, a w szczególności czy sumę dochodów można obniżyć o nierozliczone straty z lat (...)
Spółka z o.o. realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Uzyskana na ten cel dotacja korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego. W związku z tym (...)
Spółka z o.o. posiada zagraniczne oddziały, w których pracują oddelegowani pracownicy. W Polsce prowadzi działalność tylko w miejscu swojej siedziby. Czy w tej sytuacji powinna (...)
Spółka z o.o. dzierżawi maszynę produkcyjną. Dzierżawca znalazł się w trudnej sytuacji finansowej i od kilku miesięcy nie płaci czynszu. W wyniku porozumienia podpisanego z (...)
Spółka z o.o. w roku podatkowym trwającym od 1 października 2018 r. do 31 grudnia 2019 r. poniosła stratę z innych źródeł niż zyski kapitałowe (...)
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w ustawie o PIT. Jako mały podatnik zaliczki PIT opłaca kwartalnie. Czy korzystając z tego sposobu opłacania (...)
W zakładzie pracy jest tworzony zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracownicy ze środków Funduszu mogą otrzymywać pomoc materialną w formie m.in. bezzwrotnych zapomóg (innych niż losowe). (...)