Jeżeli odbiorca faktury nie zastosuje się do mechanizmu podzielonej płatności, inaczej MPP, (ang. split payment) i dokona zapłaty z pominięciem tej procedury, to może być (...)
Jeśli w wyniku pomyłki podatnik dokona płatności z pominięciem MPP, ale kontrahent zwróci należność na jego firmowe konto bankowe, a podatnik ureguluje płatność ponownie - (...)
Zamieszczenie na fakturze adnotacji "mechanizm podzielonej płatności" lub jej brak 1) Czy podatnik, który nie dokona zapłaty przy użyciu MPP, poniesie negatywne konsekwencje na gruncie (...)
Nowelizacja ustawy o PIT dokonana ustawą z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (...)
W Dz. U. z 2022 r. pod poz. 1692 opublikowano ustawę z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym. Dodatek węglowy przysługuje osobie w (...)
Na dzień oddania do druku niniejszego numeru Przeglądu Podatku Dochodowego na publikację w Dzienniku Ustaw oczekuje ustawa z dnia 22 lipca 2022 r. o usprawnieniu (...)
Na dzień oddania do druku niniejszego numeru Przeglądu Podatku Dochodowego na publikację w Dzienniku Ustaw oczekuje ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii (...)
W Dz. U. z 2022 r. pod poz. 1719 opublikowano ustawę z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o (...)
Spółka z o.o. handluje samochodami osobowymi. Kilka z nich okresowo wykorzystuje jako samochody demonstracyjne lub zastępcze, nie dłużej jednak niż przez 11 m-cy. Po tym (...)
Ograniczanie wydatków na nabycie samochodu osobowego w zaliczaniu ich do kosztów uzyskania przychodów dotyczy aut, które są w firmie środkami trwałymi. Tak wynika z art. (...)
Powołany wcześniej przepis art. 16 ust. 5i updop dotyczy odpłatnego zbycia samochodu osobowego będącego środkiem trwałym i wyklucza z kosztów uzyskania przychodów wydatki na jego (...)
Spółka komandytowa zaciągnęła pożyczkę u osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Ponieważ nie ma środków na jej spłatę, zaproponowała, że zaspokoi należność wierzyciela (kwota pożyczki plus (...)
Wzrost zainteresowania obowiązującą od 1 stycznia 2021 r. nową formą opodatkowania CIT, w postaci ryczałtu od dochodów spółek skutkuje szeregiem pytań dotyczących regulacji wprowadzonych w (...)
[1409424] Otrzymano fakturę WNT w euro, faktura została przeliczona na złotówki według kursu z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury, płatności za fakturę dokonano z konta (...)
Spółka z o.o. na początku 2022 r. nabyła lokal użytkowy. Po wykonaniu w nim odpowiednich prac budowlanych stał się on lokalem mieszkalnym, następnie został sprzedany. (...)
Wynagrodzenie wypłacone wynajmującemu rekompensujące wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeśli taki koszt jest racjonalny i gospodarczo uzasadniony. Tak wynika (...)
Spółka nie posiada samochodów służbowych. Wobec tego jej pracownicy używają prywatnych samochodów do celów służbowych. Z tytułu delegacji krajowych spółka wypłaca pracownikom tzw. kilometrówkę, której (...)
Często w praktyce życia gospodarczego pracownicy używają prywatnych samochodów do celów służbowych i z tego tytułu otrzymują od pracodawcy zwrot kosztów. W przypadku jazd lokalnych (...)
Na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w (...)
Na zasadzie wyjątku wolne od podatku są dochody (przychody) wymienione w art. 21, 52, 52a i 52c updof oraz dochody, od których na podstawie przepisów (...)
Przy obliczaniu zaliczek na podatek stosowaliśmy pracownikowi kwotę zmniejszającą podatek. Z osobą tą umowa o pracę została rozwiązana w poprzednim miesiącu, ale w tym miesiącu (...)
Członkowie rady nadzorczej powołani są uchwałą zgromadzenia wspólników (nie łączy ich ze spółką umowa o pracę ani umowa cywilnoprawna). Spółka zwraca im koszty przejazdów na (...)
Po otrzymaniu od zleceniobiorcy wniosku o niepobieranie zaliczek na podatek, płatnik nie pobiera zaliczek najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym go otrzymał, do (...)
Stosownie do art. 22g ust. 17 updof i art. 16g ust. 13 updop, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu, ich wartość początkową powiększa się o sumę (...)
Ulepszenie środka trwałego nie powoduje ponownego rozpoczęcia jego amortyzacji. Ulepszony składnik majątku amortyzowany jest tą samą metodą, którą amortyzowany był przed ulepszeniem, tyle że od (...)
W myśl art. 22k ust. 7 updof i art. 16k ust. 7 updop, mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mogą dokonywać jednorazowo odpisów (...)
Spółka jawna, której wspólnicy (osoby fizyczne) rozliczają się z podatku dochodowego według skali podatkowej, otrzymała z jednostki samorządu terytorialnego dotację celową na wykonanie zadania inwestycyjnego (...)
Zgodnie z art. 22a ust. 1 updof, amortyzacji podlegają, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku (...)
Stosownie do art. 22f ust. 1 updof, podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od (...)
Na mocy art. 14 ust. 2 pkt 2 updof, dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, generalnie (...)
W dwuosobowej spółce cywilnej każdy ze wspólników (osoby fizyczne) posiada po 50% udziałów w zysku. Z dniem 1 września 2022 r. wspólnicy planują zmienić proporcję (...)
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą został pozwany przez byłego współpracownika (zleceniobiorcę). Prawomocnym wyrokiem sądu został zobowiązany do wypłaty na rzecz powoda określonego świadczenia wraz z odsetkami. (...)
Podatnik świadczy usługi rozliczane zgodnie z umową co miesiąc. Faktura za dany miesiąc wystawiana jest na ostatni dzień miesiąca (okresu rozliczeniowego). W lipcu br. ostatni (...)
Podatnik otrzymał dofinansowanie wolne od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129a updof. Środki przeznaczył na sfinansowanie kosztów związanych z umową leasingu operacyjnego. (...)
Pracodawca zdecydował o wdrożeniu programu dopłat dla pracowników do posiłków innych niż posiłki profilaktyczne. Częściową odpłatność będą ponosić pracownicy, którzy przystąpią do programu. Czy ponoszone (...)
Biorąc w leasing operacyjny samochód osobowy o wartości powyżej 150.000 zł, podatnik nie skorzystał z opcji ubezpieczenia oferowanej przez leasingodawcę. Za zweryfikowanie umowy ubezpieczenia samochodu, (...)
Podatnik otrzymał dotację na zakup środka trwałego. Czy pełna kwota dotacji nie będzie stanowić przychodu, w sytuacji gdy zostaną nią sfinansowanie koszty zakupu brutto, a (...)
1) Do końca 2022 r. podatnik z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej będzie płacił podatek liniowy. W zeznaniu podatkowym rozliczy jednak uzyskane dochody według skali podatkowej. (...)
Pojęciem "podatek u źródła" (ang. withholding tax - WHT) określa się zryczałtowany podatek dochodowy (od osób fizycznych i od osób prawnych), pobierany przez płatników w (...)
Podatnicy, którzy nie mają na terytorium Polski siedziby lub zarządu, a w przypadku osób fizycznych miejsca zamieszkania (tzw. nierezydenci), podlegają w naszym kraju ograniczonemu obowiązkowi (...)
Ogólna charakterystyka świadczeń o podobnym charakterze do świadczeń wymienionych wprost w ustawie podatkowej (co prawda na gruncie art. 21 ust. 1 pkt 2a updop, ale (...)
Obowiązek poboru podatku u źródła ciąży na polskim podmiocie (osobie prawnej, jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą), który wypłaca należność (...)
Zdecydowana większość umów o unikaniu podwójnego opodatkowania nie wymienia bezpośrednio jako źródła dochodu świadczenia usług niematerialnych. Jeżeli świadczenia te wykonują zagraniczne przedsiębiorstwa, to wypłacane przez (...)
Jeżeli płatnik, spełniając omówione wcześniej warunki, nie pobierze podatku u źródła, to nie będzie składał deklaracji podatkowej o pobranym podatku PIT-8AR i odpowiednio CIT-10Z . (...)
Od 1 stycznia 2022 r. w stosunku do płatności wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 5 updof i art. 21 ust. 1 pkt 2a (...)
Polska spółka z o.o. zatrudnia pracowników, których w 2022 r. delegowała do pracy w Niemczech. Nie posiada tam zakładu. Z każdym z nich zawarte zostały (...)
Pracodawca, jako płatnik, generalnie ma obowiązek w ciągu roku obliczać, pobierać i terminowo przekazywać na rachunek właściwego urzędu skarbowego w Polsce miesięczne zaliczki na podatek (...)
Zakładamy, że w rozpatrywanym stanie faktycznym pracownicy wysłani przez polskiego pracodawcę do pracy w Niemczech mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski (tu znajduje się ośrodek (...)
Należy zauważyć, że powszechnie przyjmuje się, że obliczanie długości pobytu w danym państwie jest dokonywane poprzez stosowanie metody opartej na "dniach fizycznej obecności". Stosownie do (...)
Koszty działalności badawczo-rozwojowej ponoszone przez podatników PIT i CIT zalicza się do kosztów podatkowych, z uwzględnieniem zasad określonych w ustawie o PIT i ustawie o (...)
Podstawowym warunkiem, od którego spełnienia zależy nabycie prawa do ulgi B+R, jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej zdefiniowanej w art. 5a pkt 38 updof i art. 4a (...)
Wynagrodzenia i składki ZUS Gdy prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej opiera się na pracy specjalistów zatrudnionych w ramach stosunku pracy oraz umów zlecenia lub o dzieło, których (...)
Jestem członkiem związku zawodowego, na rzecz którego opłacam składkę członkowską. Jest ona potrącana z mojego wynagrodzenia przez pracodawcę. Czy nie mając dowodu wpłaty, będę mógł (...)
W przypadku ustalania przychodów z tytułu podatku od przychodów z budynków podstawę opodatkowania stanowi suma przychodów z poszczególnych budynków, pomniejszona o kwotę 10.000.000 zł. Czy (...)
Spółka z o.o. podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Potencjalnie jest zobowiązana do uiszczenia za 2022 r. minimalnego podatku dochodowego. Czy w celu ustalenia udziału (...)
Wypłata w 2022 r. zysków wspólnikom spółki komandytowej wypracowanych w okresie jej transparentności podatkowej jest obojętna podatkowo. Natomiast wypłata wspólnikom zysków wypracowanych przez spółkę komandytową (...)
Spółka z o.o. wystawiła fakturę w euro z tytułu sprzedaży usługi na rzecz kontrahenta krajowego. Kontrahent wyraził wolę zapłaty w USD, a spółka zgodziła się (...)
Spółka komandytowa jest producentem papierowych opakowań. Jeden z kontrahentów nie zapłacił za dostarczone mu opakowania. W związku z tą sprzedażą spółka wykazała przychód należny w (...)
Podatnik kontynuujący w 2022 r. prowadzenie działalności gospodarczej wybrał na ten rok podatkowy stosowanie opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Od przychodów uzyskanych w pierwszej połowie (...)
Podatnik otrzymuje faktury dokumentujące zakup towarów handlowych, na których kontrahenci wyszczególniają niekiedy dodatkowe opłaty, jak np. surowcowa, za małe zamówienie czy handlowa. W której kolumnie (...)