Z dniem 25 września 2024 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. poz. 928). Nakłada ona (...)
Pracownik zatrudniony na cały etat w podstawowym systemie czasu pracy, od poniedziałku do piątku, w poniedziałek 8 lipca br. po 5 godzinach pracy udał się (...)
Pracownica 5 czerwca br. wróciła do pracy po wykorzystaniu urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego, następnie przebywała na zaległym i bieżącym urlopie wypoczynkowym, a od 7 sierpnia (...)
Z przedsiębiorcą w ramach prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej zawarliśmy kontrakt menedżerski, w którym wynagrodzenie zostało określone w stawce miesięcznej. Czy z kontraktu menedżerskiego (...)
Prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG, przy której zatrudniam kilku pracowników, a niekiedy dodatkowo zawieram umowy zlecenia, m.in. ze studentami. Jak ustalić liczbę (...)
Pracownik jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy za wynagrodzeniem określonym na poziomie płacy minimalnej. W dwóch miesiącach (w kwietniu i lipcu), z których wynagrodzenie (...)
Pracodawca wypłaca wynagrodzenia za dany miesiąc 25. dnia tego miesiąca. Zdarza się, że już po wypłacie wynagrodzenia pracownik choruje lub korzysta z kilkugodzinnego wyjścia prywatnego (...)
Osoba prowadząca działalność gospodarczą od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. opłacała składki na ubezpieczenia społeczne, w tym dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, od podstawy wymiaru (...)
Od 1 lipca 2024 r. w ramach rządowego programu "Dofinansowanie wynagrodzeń w postaci dodatku motywacyjnego oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w samorządowych (...)
Z pracownicą zatrudnioną na czas określony przedłużyliśmy umowę o pracę do dnia porodu. Od kilku tygodni przebywa ona na zwolnieniu lekarskim. Czy po urodzeniu dziecka (...)
Pracownik (w wieku 50+) w bieżącym roku przez trzy miesiące przebywał na urlopie bezpłatnym (od maja do lipca). Następnie od 1 sierpnia 2024 r. wrócił (...)
Sporządzając 11 grudnia 2023 r. umowę o pracę na okres próbny, omyłkowo wpisaliśmy okres zatrudnienia od 28 grudnia 2024 r. do 27 lutego 2024 r. (...)
Zawarliśmy umowę o pracę z kobietą będącą w ciąży. Czy taka umowa może zostać zakwestionowana przez ZUS? Dla Prenumeratorów GOFIN S Orzeczenia sądów dostępne w (...)
Ze względu na specyfikę procesu produkcji, pracownik zatrudniony w systemie podstawowym ma zasadniczo planowaną pracę od niedzieli do czwartku, przy czym co czwartą niedzielę ma (...)
1) Pielęgniarki podnoszą kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy - podmiotu leczniczego. Ich rozkład czasu pracy przewiduje, że pracują od poniedziałku do piątku od 7 25 (...)
Pracownicy mają prawo do stałego miesięcznego wynagrodzenia oraz premii wypłacanej co miesiąc w zmiennej wysokości. Premia jest ustalana zgodnie z regulaminem premiowania i może składać (...)
1) Zgodnie z regulaminem wynagradzania, dodatek nocny nalicza się w wysokości 20% zasadniczej stawki godzinowej. Pracodawca wypłaca go 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. (...)
Zgodnie z nakazem Państwowej Inspekcji Pracy, w dniu 29 marca br. wypłaciliśmy pracownikowi zaległe wynagrodzenia wraz ze 100% dodatkami za nadgodziny (wypracowane w latach 2021-2023) (...)
W jaki sposób obliczyć prawo do diet i innych świadczeń z tytułu podróży służbowej pracownika, jeśli korzysta on z łączonego środka transportu odbywając część podróży (...)
Pracownik może wystąpić do pracodawcy m.in. o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, w tym polegające na zmianie rodzaju pracy lub zatrudnieniu w pełnym wymiarze (...)
Zatrudnialiśmy na cały etat pracownika w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. Do dnia ustania zatrudnienia wykorzystał on za bieżący rok 10 (...)
Pracownik został powołany do wojsk obrony terytorialnej bez trybu natychmiastowego stawiennictwa. Informując o tym, złożył wniosek o urlop wypoczynkowy obejmujący datę z powołania oraz zastrzegł, (...)
1) Żona pracownika w sierpniu br. urodziła dziecko. Czy w związku z tym, że jest ona osobą bezrobotną, pracownik może skorzystać z urlopu macierzyńskiego i (...)
Pracodawca wypłaca z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dofinansowania do wczasów pod gruszą oraz do pomocy w organizacji świąt. Czy w regulaminie, poza uwzględnieniem kryterium socjalnego (...)
Czy przepisy pakietu mobilności mają zastosowanie w przypadku pracownika zatrudnionego na łączonym stanowisku pracy kierowcy - zaopatrzeniowca, realizującego od czasu do czasu 2- lub 3-dniową (...)
Przed rozmową z pracodawcą pracownik uprzedził go, że nie chce, aby była ona nagrywana. Pomimo to pracodawca nagrał ją dyktafonem, nie informując o tym pracownika. (...)
Pracownik nie przestrzega zasad bhp, gromadząc na stanowisku pracy puste butelki po wodzie, resztki jedzenia czy spinacze. Ponadto nie archiwizuje dokumentów, wskutek czego zalegają one (...)
Z dniem 3 sierpnia 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz (...)
Od 1 lipca 2024 r. na kilka miesięcy zawarliśmy umowę zlecenia z osobą, która z tego tytułu do 20 sierpnia 2024 r. podlegała obowiązkowo ubezpieczeniu (...)
W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny, dalej ekwiwalent urlopowy (...)
W celu obliczenia ekwiwalentu urlopowego pracodawca ustala: 1) podstawę ekwiwalentu urlopowego zgodnie z § 15-17 rozporządzenia urlopowego - patrz pkt 3 niniejszego opracowania, a następnie (...)
3.1. Ogólne zasady ustalania podstawy ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy Dla Prenumeratorów GOFIN H Kalkulator ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy dostępny w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl » Przepis § (...)
Dla Prenumeratorów GOFIN H Kalkulator ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy dostępny w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl » Przepis § 18 pkt 1 rozporządzenia urlopowego posługuje się sformułowaniem "suma (...)
Miesięczne składniki stałe to składniki określone stałą stawką miesięczną lub stałym procentem od takiej kwoty. Do podstawy ekwiwalentu urlopowego przyjmuje się je w wysokości należnej (...)
Miesięczne składniki zmienne to składniki przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, których kwoty są różne w poszczególnych miesiącach, za jakie przysługują. Zasadą jest, (...)
lp. przyczyna zastosowania reguły szczególnej sposób wliczenia do podstawy ekwiwalentu podstawa prawna 1. nieprzepracowanie pełnego okresu 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, (...)
Składniki przysługujące za okres dłuższy niż miesiąc (np. regulaminowe premie kwartalne czy roczne) uwzględnia się w podstawie ekwiwalentu w średniej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie (...)
Przepisy prawa nie wskazują terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Określiła go judykatura w swoim konsekwentnym stanowisku. Przypomniał je Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z (...)
W Dzienniku Ustaw z dnia 6 sierpnia 2024 r. pod poz. 1191 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 lipca (...)
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (www.legislacja.gov.pl) dostępny jest projekt z dnia 26 lipca 2024 r. ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej (...)