1) Od 1 sierpnia br. zatrudniam dwóch pracowników za wynagrodzeniem minimalnym. Jeden z nich nie ukończył 26 lat. Na początku września br. otrzymają oni wynagrodzenie (...)
W wyniku kontroli ZUS pracodawca zobowiązany został do rozliczenia składek od składnika wynagrodzenia, którego wcześniej nie uwzględnił w podstawie wymiaru składek ZUS jednego z pracowników. (...)
Z końcem lipca br. rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę. Wynagrodzenie za lipiec br., zgodnie z regulaminem wynagradzania, wypłaciliśmy mu 10 sierpnia br. Czy ustalając (...)
Przedsiębiorca prowadzi działalność opodatkowaną według skali podatkowej. Z tej działalności podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jak powinien obliczyć miesięczną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie (...)
Osoba prowadząca działalność gospodarczą od 25 lipca 2021 r. do 23 lipca 2022 r. pobierała zasiłek macierzyński. W tym okresie z działalności podlegała tylko ubezpieczeniu (...)
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązkowo ubezpieczeniem zdrowotnym objęto osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie (art. (...)
Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków (dalej świadczeń chorobowych) przyjmuje się, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, także inne składniki wynagrodzenia przysługujące za różne okresy, np. (...)
Pracownikowi zatrudnionemu od kilku lat podwyższono wymiar czasu pracy odpowiednio od 1 lipca 2021 r. z 1/3 do 1/2 etatu, natomiast od 1 stycznia 2022 (...)
W zakładzie pracy od 1 grudnia 2021 r. umowy zlecenia (zawierane na okresy miesięczne) wykonuje osoba fizyczna, która z tego tytułu podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (...)
Jeden z pracowników wystąpił o kilka dni nieplanowanego urlopu wypoczynkowego. Z przyczyn organizacyjnych odmówiliśmy jego udzielenia. Następnego dnia na profil PUE ZUS płatnika składek wpłynęło (...)
Pracownica ma dwoje dzieci w wieku 7 i 21 lat. Starsze z dzieci pod koniec sierpnia 2022 r. przeszło zabieg chirurgiczny i po wypisaniu ze (...)
Zlikwidowaliśmy dział rozwiązując za wypowiedzeniem umowy z zatrudnionymi w nim pracownikami. Tuż przed końcem zatrudnienia na PUE ZUS wpłynęło zwolnienie lekarskie jednej ze zwalnianych pracownic (...)
Zatrudniamy pracownika na podstawie trzeciej już umowy zawartej na czas określony. W trakcie jej wykonywania nastąpi przekroczenie limitu czasowego (33 m-ce). W którym momencie umowa (...)
1) Stosunek pracy etatowego członka samorządowego kolegium odwoławczego jest nawiązywany na podstawie powołania. Czy wobec fragmentarycznych przepisów odrębnych można uznać, że podstawowym źródłem regulacji jest (...)
1) Zatrudniamy dwie pracownice na pełny etat, które pracują naprzemiennie: przez jeden tydzień od poniedziałku do piątku po 8 godzin, a kolejny tydzień od wtorku (...)
1) W zakładzie pracy tydzień pracy trwa od poniedziałku do piątku, jednak zdarza się, że pracownicy są wzywani do pracy w sobotę. W lipcu 2022 (...)
1) Jak należy dopełniać podstawę wymiaru ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, tj. czy przeliczając według obowiązującego wzoru wynagrodzenie w poszczególnych miesiącach, czy łącznie w całym okresie (...)
1) Wynagrodzenie pracownika zostało zajęte na poczet należności niealimentacyjnych najpierw przez jednego, a po pewnym czasie przez kolejnego komornika sądowego. Czy świadczenia z zakładowego funduszu (...)
Dodatek specjalny z tytułu zwiększenia obowiązków, przyznany pracownikowi gminnego ośrodka pomocy społecznej na okres od stycznia do czerwca 2022 r., został wypłacony jednorazowo w czerwcu (...)
Szkoła samorządowa zatrudnia osobę na stanowisku nauczyciela - bibliotekarza w wymiarze 20/30 pensum oraz na 1/2 etatu jako pracownika administracyjnego. Są to dwa odrębne stosunki (...)
Pracodawca chciałby prowadzić ewidencję czasu pracy w postaci elektronicznej. Czy jest to dopuszczalne? Przepis art. 149 K.p. nie rozstrzyga o tym, w jakiej formie ma (...)
Zatrudniliśmy pracownika, który w innym podmiocie jeszcze przez pewien czas pozostawał w okresie wypowiedzenia, korzystając z urlopu wypoczynkowego. Obecnie dostarczył nam świadectwo pracy, z którego (...)
Zatrudniamy pracownika na 1/2 etatu na trzymiesięczny okres próbny. Ponieważ sprawdza się na powierzonym stanowisku, zamierzamy zawrzeć z nim kolejną umowę o pracę, tym razem (...)
Pracodawca otrzymał z jednostki wojskowej informację roczną, z której wynika, że szkolenia rotacyjne pracownika powołanego do pełnienia terytorialnej służby wojskowej będą się odbywały głównie w (...)
1) Pracownica zatrudniona na 0,8 etatu złożyła wniosek o udzielnie jej zwolnienia na dziecko w wieku do 14 lat w wymiarze 2 godzin. Dotychczas nie (...)
U pracodawcy, pomimo spadku zatrudnienia poniżej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, nadal jest prowadzony ZFŚS. Jego regulamin nie zawiera zapisów o tzw. wczasach (...)
Pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy w zakładzie pracy, a w razie konieczności, zorganizować pierwszą pomoc. W jaki sposób powinien tego dokonać? (...)
Termin wypłat wynagrodzeń za dany miesiąc w zakładzie pracy przypada 28. dnia tego miesiąca. Wpłaty do PPK obliczone/pobrane od tych wynagrodzeń przekazujemy na rachunek instytucji (...)
Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów (...)
Podróż służbowa ma charakter nieprzerwany, a czas jej trwania liczy się - niezależnie od dób astronomicznych czy rozkładu czasu pracy wysłanego - w przypadku podróży (...)
3.1. Podstawa i rodzaje należności Pracodawca nie może przerzucać na pracownika kosztów prowadzonej działalności, dlatego pracownikowi przysługuje pokrycie/zwrot kosztów poniesionych w związku z podróżą służbową. (...)
Pracodawca nie może przerzucać na pracownika kosztów prowadzonej działalności, dlatego pracownikowi przysługuje pokrycie/zwrot kosztów poniesionych w związku z podróżą służbową. Warunki wypłacania tych należności u (...)
Należność z tytułu diet oblicza się odpowiednio do czasu trwania podróży służbowej liczonego od jej rozpoczęcia (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania służbowego. Jeżeli (...)
Środek transportu właściwy do odbycia podróży, a także jego rodzaj i klasę określa pracodawca. Może on też wyrazić zgodę na przejazd samochodem osobowym, motocyklem lub (...)
Zwrot kosztów noclegów może wystąpić w dwóch formach, tj. według kwoty rzeczywistej lub w postaci ryczałtu, co przedstawiamy w tabeli: należność wysokość uwagi w wysokości (...)
Okres podróży służbowej rzadko jest wliczony w całości do czasu pracy zdefiniowanego jako przedział, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w wyznaczonym przez niego (...)
Pracownik dokonuje rozliczenia kosztów podróży nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia tej podróży, załączając dokumenty, w szczególności rachunki, faktury lub bilety (...)
Diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w przepisach rozporządzenia w sprawie podróży służbowych są zwolnione z oskładkowania - (...)
Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1730), dalej zwana nowelą sierpniową, (...)
Od 1 września 2022 r. z dotychczasowych czterech stopni awansu zawodowego pozostały dwa: nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany (nowe brzmienie art. 9a ust. 1 ustawy (...)
Nowela sierpniowa nie zmieniła zasad mianowania nauczycieli mianowanych i dyplomowanych. Przeformułowała jednak procedury w zakresie zawierania umów o pracę, co jest konsekwencją przebudowy systemu awansu (...)
W myśl zmienionego art. 30 ust. 3 ustawy KN, średnie wynagrodzenie liczy się jako iloczyn - odpowiednio: 120% (nauczyciel początkujący), 144% (nauczyciel mianowany), 184% (nauczyciel (...)
Czas pracy nauczycieli obejmuje, obok pensum (zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz) inne zajęcia i czynności (...)
Od 1 września 2022 r. ocena pracy jest związana z awansem nauczyciela, tzn. musi być minimum dobra do otrzymania stopnia nauczyciela mianowanego i bardzo dobra (...)
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu zatrudnienia nie może być wyższa niż kwota wynosząca 100% przeciętnego wynagrodzenia. Kwota ta ustalana jest miesięcznie, (...)