Do 30 września 2020 r. należy zatwierdzić sprawozdanie za 2019 r. Z treści art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości wynika, że sporządzenie rocznego sprawozdania (...)
Minimalny czas przechowywania sprawozdań finansowych określa art. 74 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Według tego przepisu, zatwierdzone roczne sprawozdania finansowe podlegają przechowywaniu przez okres co (...)
Jesteśmy spółką z o.o. prowadzącą działalność gospodarczą. Od 2019 r. zmieniły się przepisy dotyczące okresu przechowywania sprawozdań finansowych. Czy sporządzone i zatwierdzone sprawozdania finansowe za (...)
Jak przechowuje się roczne sprawozdania finansowe sporządzone elektronicznie? Czy trzeba je również wydrukować? Zatwierdzone roczne sprawozdania finansowe sporządzone elektronicznie należy przechowywać na elektronicznych nośnikach danych (...)
Przez inwestycje rozumie się aktywa posiadane przez jednostkę w celu osiągnięcia z nich korzyści ekonomicznych, wynikających z przyrostu wartości tych aktywów, uzyskania przychodów w formie (...)
Ewidencja księgowa nieruchomości inwestycyjnej odbywa się na koncie 04 "Inwestycje w nieruchomości i prawa". Jest to konto bilansowe, aktywne. W ciężar konta 04 (po stronie (...)
Jeżeli jednostka wycenia nieruchomości zaliczane do inwestycji według zasad stosowanych dla środków trwałych, to jest zobowiązana, nie rzadziej niż na dzień bilansowy, wycenić te nieruchomości (...)
Wycena nieruchomości zaliczonych do inwestycji w cenie rynkowej lub inaczej określonej wartości godziwej polega na zaktualizowaniu na każdy dzień bilansowy ich wartości do aktualnej ceny, (...)
Jak już wspominaliśmy, nieruchomości zaliczane do inwestycji mogą być wyceniane według zasad stosowanych do środków trwałych lub według ceny rynkowej bądź inaczej określonej wartości godziwej. (...)
Stosownie do art. 3 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1070), dalej zwanej (...)
2.1. Dofinansowanie do wypoczynku pracownika i członków jego rodziny Opodatkowanie i oskładkowanie dofinansowania do wypoczynku pracownika i członków jego rodziny Dofinansowanie do letniego wypoczynku otrzymane (...)
Opodatkowanie i oskładkowanie dofinansowania do wypoczynku pracownika i członków jego rodziny Dofinansowanie do letniego wypoczynku otrzymane przez pracownika ze środków ZFŚS powoduje powstanie u tego (...)
Opodatkowanie i oskładkowanie dopłat do wypoczynku dzieci pracowników Pracownicy mogą również otrzymywać dopłaty do wypoczynku małoletnich dzieci. Wartość tego rodzaju dopłat jest w całości zwolniona (...)
Zdarzenia losowe to przypadkowe zdarzenia, które występują nagle i niezależnie od woli jednostki. Zdarzenia te powodują szkody w składnikach majątku jednostki. Często spowodowane są siłami (...)
Zdarzenia losowe dotyczące materiałów i towarów W wyniku zdarzeń losowych aktywa obrotowe jednostki (np. materiały i towary) mogą ulec zniszczeniu. Wyksięgowania ich wartości z ewidencji (...)
Spółka ustaliła okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego na 10 lat, ale w momencie przyjęcia do użytkowania przewiduje jego sprzedaż po okresie 5 lat. Czy w (...)
Jak wprowadzić do ksiąg rachunkowych zakup gruntu, który będzie środkiem trwałym jednostki? Grunt nabyty na własność, przeznaczony na potrzeby jednostki, ujmuje się w ewidencji bilansowej (...)
W siedzibie oraz warsztacie naszej jednostki zainstalowaliśmy system sygnalizacji włamania i napadu. Instalacja alarmowa nie jest zamontowana na trwałe w budynkach (okablowanie wykonano na tynku (...)
Zasady ustalania oraz sposób dokonywania zwrotu pracownikowi kosztów używania prywatnych pojazdów w celach służbowych do jazd lokalnych określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca (...)
UMOWA używania osobowego samochodu pracownika do celów służbowych (w jazdach lokalnych) Zawarta 1 czerwca 2020 r. pomiędzy "ABC" spółką z o.o., ul. Jasna 5, 01-234 (...)
Kwoty wypłacane pracownikowi z tytułu zwrotu kosztów używania prywatnych samochodów osobowych w celach służbowych w jazdach lokalnych stanowią przychód pracownika ze stosunku pracy w rozumieniu (...)
Zwrot pracownikowi poniesionych przez niego kosztów używania prywatnego samochodu do celów służbowych w formie ryczałtu odbywa się na podstawie przedstawionego przez pracownika comiesięcznego pisemnego oświadczenia (...)
Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym zajmującym się m.in. działalnością związaną ze zbiorowym zaopatrzeniem w wodę i zbiorowym odprowadzaniem ścieków. Mamy otrzymać dotację celową z gminy na (...)
W jakim dziale, rozdziale i paragrafie klasyfikacji budżetowej ujmuje się wpływy z opłat za wydanie decyzji o warunkach zabudowy? Wpływy z opłat za wydanie decyzji (...)
Prowadzimy działalność w formie samorządowego zakładu budżetowego. Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i umową z powiatowym urzędem pracy otrzymaliśmy środki (...)
Warunki uzyskania zwolnienia z podatku od nieruchomości Ministerstwo Finansów na stronie internetowej www.gov.pl/web/finanse w zakładce Aktualności/Ostrzeżenia i wyjaśnienia podatkowe zamieściło "Objaśnienia podatkowe z dnia 21 (...)
W ustawie o rachunkowości brak jest regulacji odnoszących się wprost do rozliczenia zwolnienia z podatku od nieruchomości (za część roku), w związku z sytuacją spowodowaną (...)
Nasza spółka z o.o. w 2017 r. udzieliła innej spółce pożyczki. Zgodnie z umową pożyczka jest spłacana w równych ratach przez pięć lat. W 2020 (...)
W myśl art. 28 ust. 1 pkt 7 i 7a ustawy o rachunkowości, długoterminowe pożyczki wycenia się w kwocie wymaganej zapłaty lub według skorygowanej ceny (...)
Szczegółowe zasady ustalania i ujmowania w księgach rachunkowych oraz wykazywania w sprawozdaniu finansowym odpisów aktualizujących wartość bilansową aktywów jednostki, spowodowanych częściową lub całkowitą utratą zdolności (...)
Jesteśmy jednostką produkcyjną. Koszty podstawowej działalności operacyjnej księgujemy na kontach zespołu 4 i 5. Które koszty powinniśmy kwalifikować do kosztów sprzedaży oraz na jakim koncie (...)
Jednostka, która dokonuje korekty istotnych błędów popełnionych w poprzednich latach obrotowych, przekształca retrospektywnie dane porównawcze sprawozdania finansowego, chyba że jest to praktycznie niewykonalne. W jakich (...)
Nasza spółka poniosła wydatki na ulepszenie środa trwałego (instalacja klimatyzacji w samochodzie). W jakiej sytuacji wydatki te możemy zaliczyć do kosztów bieżącej działalności? Nakłady poniesione (...)
Jesteśmy przedsiębiorcą turystycznym. Jak powinniśmy ujmować w księgach rachunkowych płatności dokonywane za pomocą bonów turystycznych? Za pomocą bonu turystycznego przedsiębiorca turystyczny może rozliczyć należność z (...)
Nasza agencja reklamowa przygotowała na zlecenie jednostki "X" akcję promocyjną, w ramach której wykonaliśmy plakaty z hasłami reklamowymi oraz przeprowadziliśmy konkursy, których uczestnicy otrzymali nagrody (...)
Komandytariusz zdecydował się na wpłatę sumy komandytowej, która jest wyższa niż wpłacony wcześniej wkład do spółki. W jaki sposób należy zaewidencjonować w księgach rachunkowych jednostki (...)
Jednostka zakupiła, w ramach działalności gospodarczej, wierzytelność po cenie nabycia niższej od jej wartości nominalnej. Jak powinna przebiegać ewidencja księgowa zakupu wierzytelności? Zakup wierzytelności ujmuje (...)
W 2018 r. wspólnicy spółki z o.o. udzielili spółce nieoprocentowanej pożyczki, której okres spłaty wynosił 24 miesiące. W lipcu 2020 r. wspólnicy postanowili przekwalifikować tę (...)
Czy przedmiot leasingu finansowego trzeba wprowadzić do ewidencji środków trwałych i nadać mu numer inwentarzowy? Jeśli dla celów bilansowych zawarta umowa leasingu stanowi leasing finansowy (...)
Spółka z o.o. "A" wydzieliła zorganizowaną część przedsiębiorstwa i przekazała ją w drodze podziału do innej, już istniejącej spółki "B" tych samych właścicieli. Czy na (...)
Jesteśmy spółką z o.o. zajmującą się sprzedażą detaliczną towarów (materiały budowlane). Ewidencję zapasów towarów prowadzimy wartościowo według cen sprzedaży brutto. Obecnie przeprowadzamy remont w jednym (...)
Czy spółka z o.o. może przyjąć dla celów bilansowych kwotę poniżej 10.000 zł, jako granicę do dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego? Przepisy ustawy o rachunkowości umożliwiają (...)
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)