Po nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz (...)
Europejska Grupa Doradcza do spraw Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG) 17 grudnia 2024 r. opublikowała i przekazała Komisji Europejskiej Dobrowolny Standard Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju dla Nienotowanych MŚP (...)
W poprzednim roku organ zatwierdzający naszej jednostki podjął uchwałę w sprawie przyjęcia uproszczonych zasad sporządzania sprawozdań finansowych przewidzianych dla jednostek małych, odwołując się do art. (...)
Jesteśmy spółką z o.o. ze 100% udziałem jednostki samorządu terytorialnego spełniającą definicję jednostki małej. Czy jesteśmy zobligowani do tworzenia rezerw na świadczeni pracownicze? Generalnie pytająca (...)
W 2019 r. spółka wpłaciła zaliczkę na poczet zakupu środka trwałego. W 2023 r. okazało się, że kontrahent zbankrutował. Jak wykazać w rachunku zysków i (...)
Sprawozdanie z działalności sporządzają zobowiązane do tego przepisami ustawy o rachunkowości jednostki wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym. Ma ono zindywidualizowany charakter, gdyż odzwierciedla specyfikę działalności (...)
Roczne sprawozdania finansowe dostarczają informacji przede wszystkim o stanie finansowym jednostki - o wycenie aktywów, zobowiązań, kapitału własnego, o osiągniętych wynikach finansowych, w większych jednostkach (...)
Zwolnienie z obowiązku sporządzania sprawozdania z działalności dedykowane jest jednostkom mikro, w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 1a ustawy o rachunkowości, oraz jednostkom małym, (...)
Jak wynika z art. 49 ust. 2 ustawy o rachunkowości, sprawozdanie z działalności jednostki powinno obejmować istotne informacje o stanie majątkowym i sytuacji finansowej, w (...)
Z treści art. 49 ust. 3a ustawy o rachunkowości wynika, że w przypadku gdy istnieje powiązanie pomiędzy wartościami wykazanymi w rocznym sprawozdaniu finansowym a informacjami (...)
W trakcie roku obrotowego jednostki będące podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych ujmują w księgach rachunkowych zaliczki na ten podatek według zasad określonych w polityce (...)
Podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (podatnikami CIT) są m.in. spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne, spółki komandytowe oraz niektóre spółki jawne. Zasadniczo podatnicy CIT w trakcie (...)
Należne zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych ujmuje się w księgach rachunkowych podmiotu będącego podatnikiem tego podatku na koncie 87 "Podatek dochodowy od osób (...)
W myśl art. 27 ust. 1 i 1c updop podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru (CIT-8), (...)
W księgach rachunkowych 2024 r. utworzyliśmy odpisy aktualizujące wartość towarów, które zalegały w magazynie. Ewidencję towarów prowadzimy w cenach zakupu. W 2025 r. zamierzamy przeprowadzić (...)
Wyceny bilansowej aktywów i pasywów, dokonuje się nie rzadziej niż na dzień bilansowy według zasad określonych w art. 28 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Stosownie (...)
Do czasu sprzedaży towarów handlowych, na które uprzednio jednostka utworzyła odpis aktualizujący, kwota odpisu pozostaje na koncie 34-7. Dopiero gdy dojdzie do upłynnienia towarów zalegających (...)
Towary, które z różnych przyczyn nie nadają się do sprzedaży i nie spowodują w przyszłości wpływu do jednostki korzyści ekonomicznych, nie powinny być wykazywane w (...)
Wprowadzając w 2019 r. do ewidencji środków trwałych kontener socjalny, który na stałe nie był przymocowany do podłoża, zakwalifikowaliśmy go do grupy 806 KŚT jako (...)
W momencie przyjęcia do używania odpisaliśmy wartość środka trwałego w koszty zużycia materiałów, ze względu na jego nieistotną wartość. Obecnie ponieśliśmy nakłady na ulepszenie tego (...)
Jesteśmy niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej (spółką z o.o.). W grudniu 2024 r. zakupiliśmy aparat USG za ponad 200.000 zł. Płatność rozłożona jest na 24 raty (...)
Nasza spółka z o.o. udzieliła poręczenia kredytu innej firmie. Jakich zapisów księgowych powinniśmy w związku z tym dokonać? Jak przedstawić poręczenie w sprawozdaniu finansowym? W (...)
Udzielone przez spółkę z o.o. innej jednostce poręczenie kredytu powoduje powstanie w spółce zobowiązania warunkowego, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 28 (...)
W świetle pkt 2.4-2.5 KSR nr 6 zobowiązania, jak długo mają charakter warunkowych, nie są ujmowane w bilansie oraz w rachunku zysków i strat. Wymagają (...)
Z uwagi na ewentualne zmiany okoliczności towarzyszących podejmowaniu decyzji o ujawnieniu zobowiązania warunkowego jednostka powinna oceniać zobowiązania warunkowe nie rzadziej niż na dzień bilansowy w (...)
SP ZOZ w listopadzie 2024 r. dokumentem PT otrzymał od organu założycielskiego windę wraz z montażem oraz sprzęt medyczny. Jak ująć to zdarzenie w księgach (...)
Jesteśmy ośrodkiem pomocy społecznej. Prowadzimy mieszkania treningowe i wspomagane. Jaką klasyfikację budżetową zastosować do opłat za pobyt w tych mieszkaniach, wnoszonych przez osoby korzystające z (...)
Jesteśmy jednostką oświatową. W najbliższym czasie zamierzamy zakupić szafki do szatni szkolnej. Koszt jednego zestawu to 1.800 zł, a planujemy zakupić 25 takich zestawów za (...)
Przyjęte przez jednostkę zasady rachunkowości to wybrane i stosowane przez nią rozwiązania dopuszczone ustawą o rachunkowości, w tym także określone w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości, zapewniające (...)
Jednostka prowadząca księgi rachunkowe powinna posiadać dokumentację opisującą w języku polskim przyjęte przez nią zasady (politykę) rachunkowości, a w szczególności dotyczące: 1) określenia roku obrotowego (...)
Ustawodawca wprowadził możliwość zmiany zasad (polityki) rachunkowość i określił zasady postępowania w takich przypadkach. Szczegółowo natomiast kwestie tę reguluje KSR nr 7. Według art. 8 (...)
Zgodnie z pkt 3.8 KSR nr 7, za zmianę przyjętych zasad (polityki) rachunkowości uznaje się zmiany wymienione w poniższej tabeli. Lp. Zdarzenie, które uznaje się (...)
Zmian zasad (polityki) rachunkowości dokonuje się w formie pisemnej poprzez nadanie nowego brzmienia zmienianym fragmentom polityki rachunkowości lub jeśli zakres zmian jest bardzo duży, to (...)
Ze wskazówek zawartych w pkt 3.11-3.15 KSR nr 7 wynika, że zmianę zasad (polityki) rachunkowości jednostka ujmuje: a) stosując pełne podejście retrospektywne w przypadku: gdy (...)
Nasza spółka zakupiła materiały do produkcji. Zobowiązanie z tego tytułu zostało uregulowane ze środków pożyczki, przy czym pożyczkodawca nie wpłacił środków na nasz rachunek bankowy, (...)
Spółka z o.o. posiada udziały w innej spółce z o.o. Jako udziałowiec zostaliśmy zobowiązani do wniesienia dopłat do kapitału. W listopadzie 2024 r. uchwałą wspólników (...)
Zamierzamy umorzyć należność od kontrahenta zagranicznego wyrażoną w walucie obcej. Należność ta nie była objęta odpisem aktualizującym. Jak wyksięgować taką należność? Czy wycenić ją według (...)
W wyniku zaokrągleń cen na magazynie powstają różnice pomiędzy wartością towarów przyjmowanych do magazynu a wartością tych towarów wynikającą z faktury zakupu. Jak rozliczać takie (...)
Rok obrotowy spółki z o.o. jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Za 2023 r. spółka osiągnęła niewielki zysk. W 2024 r. wspólnicy zatwierdzili sprawozdanie finansowe za (...)
Na dzień 31 grudnia 2024 r. przeprowadzona została inwentaryzacja firmowej kasy. Spis z natury wykazał niedobór gotówki w kasie. Kierownik jednostki uznał niedobór za zawiniony. (...)
Spółka z o.o. podpisała z bankiem umowę faktoringową. Na jej podstawie bank pobrał opłatę wstępną. W ciężar jakich kosztów odnieść opłatę faktoringową? Opłaty pobrane przez (...)
Jesteśmy spółką z o.o. zajmującą się działalnością deweloperską. Koszty podstawowej działalności operacyjnej ewidencjonujemy na kontach zespołu 4. Zakupiliśmy grunt pod budowę domu i w związku (...)
Jesteśmy spółką z o.o. na estońskim CIT. W 2024 r. bank udzielił nam kredytu na zakup środków trwałych i budowę hali produkcyjnej. W umowie jest (...)
Nasza jednostka zakupiła towary w kraju spoza UE (import towarów). Po jakim kursie powinniśmy przeliczyć fakturę dotyczącą importu towarów oraz wprowadzić towar do magazynu? Dla (...)
Umowa spółki z o.o. przewiduje wyłączenie prawa wstąpienia spadkobiercy zmarłego wspólnika do spółki. Spadkobiercom zostało wypłacone wynagrodzenie. Spadkobiercy poinformowali oficjalnie o śmierci wspólnika po upływie (...)
Nasza firma importuje towary w procedurze uproszczonej. Zdarza się, że towary w odprawie celnej mają naliczone tymczasowe cło antydumpingowe oraz należności podatkowe (VAT), podlegające zabezpieczeniu (...)
W ubiegłym roku po raz pierwszy utworzyliśmy w księgach rachunkowych rezerwy na świadczenia pracownicze. W tym roku ponownie przy pomocy aktuariusza ustaliliśmy kwotę rezerwy na (...)
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)