Aktualnie odzież i obuwie dziecięce opodatkowane są 23% stawką VAT. W myśl art. 41 ust. 2a ustawy o VAT 5% stawką VAT opodatkowane są towary (...)
Zgodnie z obowiązującymi przepisami art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika posiadającego siedzibę działalności gospodarczej (...)
Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o (...)
Przedsiębiorcy przed dokonaniem sprzedaży danej nieruchomości często zawierają z przyszłymi ich nabywcami umowę rezerwacyjną. Przedmiotem wątpliwości może być kwestia opodatkowania otrzymania opłaty rezerwacyjnej czy przekazywania (...)
Zgodnie z utrwalonym już stanowiskiem organów podatkowych opłata rezerwacyjna w dacie jej otrzymania nie wiąże się z wykonaniem jakiegokolwiek świadczenia i tym samym nie podlega (...)
W branży deweloperskiej opłata rezerwacyjna jest zaliczana na poczet ceny nabycia praw wynikających z podpisanej umowy deweloperskiej oraz przekazywana na mieszkaniowy rachunek powierniczy. Zgodnie bowiem (...)
Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy o VAT podatnik obowiązany jest wystawić fakturę dokumentującą zarówno dokonaną dostawę towaru i świadczenie (...)
W dniu 20 stycznia 2025 r. złożyłem JPK_V7M za grudzień 2024 r. Obecnie znalazłem jeszcze dwie faktury wystawione i otrzymane w grudniu 2024 r. Czy (...)
Zasady rozliczania VAT w transakcjach z rolnikami ryczałtowymi zostały uregulowane w ustawie o VAT w sposób szczególny. Mianowicie w transakcjach z rolnikami ryczałtowymi to nie (...)
Definicję rolnika ryczałtowego odnajdujemy w art. 2 pkt 19 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu przez rolnika ryczałtowego, rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów (...)
Kwestia dokumentowania transakcji z rolnikami ryczałtowymi została szczegółowo uregulowana w art. 116 ustawy o VAT. Zatem czynny podatnik VAT, nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego (...)
Rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa (...)
Klient zakupił usługę SalesWizard CRM. Z umowy wynika, że jest to dostęp do oprogramowania obejmujący automatyzację procesów w danej organizacji - obsługi leadów, oferowanie i (...)
Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi. Natomiast, (...)
Dla potrzeb VAT istotnym jest prawidłowe ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego, w tym przypadku z tytułu udzielenia licencji na dane oprogramowanie. W przedstawionej sytuacji Czytelnika (...)
W praktyce podatnicy w różnych okolicznościach przez pomyłkę wystawiają kontrahentowi dwie faktury na tą samą czynność opodatkowaną. Z uwagi na brak w ustawie o VAT (...)
Dokonujemy zakupu pakietów medycznych (zwolnionych z VAT) na rzecz naszych pracowników. Czy nieodpłatne przekazanie tych pakietów spowoduje obowiązek ewidencjonowania w kasie fiskalnej? W sytuacji, gdy (...)
Czy sprzedaż laptopów czy telefonów komórkowych na rzecz pracowników firmy podlega ewidencji w kasie? W myśl § 2 ust. 1 i poz. 39 załącznika do (...)
Mamy zamiar uruchomić parking płatny dla pracowników oraz dla osób wykonujących usługi na podstawie umów B2B. Czy taka sprzedaż będzie podlegać ewidencjonowaniu w kasie? Z (...)
Prowadzę sklep z odzieżą, w którym z uwagi na przekroczenie limitu wartości sprzedaży od 1 lutego 2025 r. powinnam używać kasę fiskalną. Czy mogę zrezygnować (...)
Planuję rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług kosmetycznych i będę korzystała ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Czy w takim przypadku kasę fiskalną powinnam zainstalować (...)
Czy sprzedaż środka trwałego osobie fizycznej podlega rejestracji w kasie fiskalnej (którą już stosuję w prowadzonej działalności gospodarczej)? Czy jeśli wystawię fakturę dla osoby fizycznej (...)
W grudniu wystawiłem fakturę sprzedaży na parafię. Transakcji tej nie nabiłem na kasę fiskalną. W wykazie podatników VAT parafia nie widnieje jako podatnik VAT czynny. (...)
Samochód zakupiony na umowę kupna-sprzedaży za 10 tys. zł i sprzedany na fakturę VAT marża za 12 tys. zł. Jaka kwota powinna być ujęta na (...)
Wykonuję usługi tłumaczeń na zlecenie m.in. firmy z Unii Europejskiej. Korzystam przy tym ze zwolnienia z opodatkowania z uwagi na wartość sprzedaży ale jestem zarejestrowana (...)
Zwolnienie z opodatkowania VAT, o którym wspomniała Czytelniczka, przysługuje tym podatnikom, których siedziba znajduje się w Polsce, u których wartość sprzedaży w bieżącym roku a (...)
Jednak nie zwalnia to podatnika od obowiązków dokumentacyjnych. W świetle bowiem art. 106a pkt 2 ustawy o VAT, przepisy dotyczące wystawiania faktur stosuje się m.in. (...)
Czytelniczka zwróciła uwagę, że na fakturach, które wystawiła zagranicznemu usługodawcy nie zamieściła adnotacji "odwrotne obciążenie". Wymóg taki istnieje w przypadku, gdy nabywca lub usługobiorca są (...)
W jaki sposób ustalić datę wpływu, datę wystawienia i datę zakupu, które ujmowane są na fakturze wewnętrznej dokumentującej WNT? Jakie jeszcze informacje powinny się na (...)
Jestem psychologiem a świadczone przeze mnie usługi podlegają przedmiotowemu zwolnieniu z opodatkowania. Zamierzam sporadycznie świadczyć swoje usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej z Niemiec. Terapie (...)
Z jakiego dnia przyjąć kurs walut do przeliczenia faktury dokumentującej WNT, jeśli została ona wystawiona 15 stycznia br. a dostawa miała miejsce 16 stycznia br.? (...)
Pracownik naszej firmy w trakcie podróży służbowej kupił na terytorium Czech soczewki kontaktowe na swoje potrzeby, które przywiózł do Polski. Czeski sprzedawca wystawił fakturę, na (...)
Sklep kupuje piwo u dystrybutora, który za dostarczone opakowania zwrotne wystawia faktury. Następnie dystrybutor zgodnie z zawartą ze sklepem umową rozlicza dostarczone i zwrócone przez (...)
1.1. Zasady ogólne opodatkowania opakowań zwrotnych W przypadku opakowań zwrotnych, które nie zostały objęte kaucją, w podstawie opodatkowania dostarczanych towarów uwzględnia się wartość tych opakowań. (...)
W przypadku opakowań zwrotnych, które nie zostały objęte kaucją, w podstawie opodatkowania dostarczanych towarów uwzględnia się wartość tych opakowań. W takim przypadku ich wartość uwzględnia (...)
Przypomnijmy, iż ustawa nowelizująca system kaucyjny weszła w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jednakże obowiązek realizacji poziomów zbiórki w systemie kaucyjnym oraz związany (...)
Jeżeli po wystawieniu faktury wystąpią zdarzenia mające wpływ na treść wystawionej faktury lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera błędy, podatnik, wystawia fakturę korygującą. Fakturę (...)
Jestem małym podatnikiem rozliczającym VAT metodą kasową. Na potrzeby działalności gospodarczej (usługi poligraficzne) kupiłem na raty urządzenie wielofunkcyjne. Czy z otrzymanej faktury mogę w całości (...)
W październiku 2024 r. będąc małym podatnikiem rozpoczęłam prowadzenie działalności gospodarczej i złożyłam zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Składam miesięczne deklaracje VAT. Czy rozliczając się za okresy (...)
Jestem podatnikiem rozliczającym VAT metodą kasową. Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej dokonuję zakupu różnych towarów i usług, które dokumentowane są fakturami. Czy wszystkie swoje zakupy (...)
Do końca 2024 r. rozliczałem VAT metodą kasową jako mały podatnik. W 2025 r. nie mam już statusu małego podatnika i rozliczam VAT według zasad (...)
Czy ustalając status małego podatnika w 2025 r. w rozumieniu art. 2 pkt 25 lit. a) ustawy o VAT należy wliczać otrzymane w 2024 r. (...)
W świetle obowiązujących przepisów oprócz występujących w obrocie gospodarczym faktur papierowych i elektronicznych podatnicy VAT mają możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, tj. (...)
Od 1 kwietnia 2025 r. mocą ustawy z dnia 24 stycznia 2025 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku (...)
Zgodnie z brzmieniem art. 107 ust. 1a i 1b zmienionej ustawy, podmiot, który nabył prawo rozporządzania jak właściciel samochodem osobowym niezarejestrowanym wcześniej na terytorium kraju (...)
Od 1 kwietnia 2025 r. wprowadzono nowe zwolnienie od akcyzy dla samochodów osobowych zarejestrowanych profesjonalnie na terytorium kraju w celu wykonywania jazd testowych zgodnie z (...)
Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej dokonałem zakupu towaru handlowego. Kontrahent wystawił z tego tytułu fakturę, ale nigdy jej nie otrzymałem. Czy w strukturze ewidencji w (...)
Otrzymałem fakturę pro forma, w której wykazano kwotę VAT. Czy mam prawo do odliczenia VAT z takiej faktury? Zasadą jest, że czynni podatnicy VAT mają (...)
W ciągu miesiąca wystawiamy i otrzymujemy kilka tysięcy faktur zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej (poza KSeF). Czy możemy przechowywać je wyłącznie w formie (...)
Spółka (czynny podatnik VAT) posiada samochód osobowy, który wykorzystuje w firmie do celów mieszanych (czyli zarówno do działalności gospodarczej, jak i prywatnie). Spółka nie prowadzi (...)
Otrzymałem fakturę zakupu i podatek VAT z niej wynikający zamierzam wpłacić przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności, tj. na rachunek VAT kontrahenta. Czy sprzedawca powinien na (...)
Prowadzę działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. Mam zaległości w regulowaniu zapłaty za faktury na rzecz kontrahentów. Czy powinienem dokonać korekty odliczonego VAT z (...)
Jestem zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Świadczę usługi jako kosmetolog. W salonie kosmetycznym jako jeden z wielu zabiegów oferujemy usługi zamykania naczynek na twarzy. Głównym (...)
W Dzienniku Ustaw z dnia 24 lutego 2025 r., pod poz. 222, opublikowano ustawę z dnia 24 stycznia 2025 r. o zmianie ustawy o podatku (...)
» W Dzienniku Ustaw z dnia 21 lutego 2025 r., pod poz. 218, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 lutego 2025 r. w sprawie (...)