Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji www.rcl.gov.pl znajduje się projekt z dnia 4 sierpnia 2022 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i (...)
Jak wynika z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług należy rozumieć każde odpłatne świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub (...)
Zgodnie z art. 146aa ust. 1a ustawy o VAT, jeżeli w roku następującym po roku, dla którego osiągnięte zostały wartości, o których mowa w art. (...)
Podatnicy, którzy popełniają błędy w rozliczaniu podatku VAT, skutkujące zaniżeniem zobowiązania podatkowego czy zawyżeniem nadwyżki VAT naliczonego nad należnym, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami (...)
W ramach tzw. pakietu SLIM VAT 3 Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić zmiany dostosowujące sankcje VAT do wyroku TSUE z dnia 15 kwietnia 2021 r. w (...)
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (...)
Czynny podatnik VAT, który dokonuje zakupu towarów i usług na potrzeby działalności opodatkowanej podatkiem VAT, co do zasady, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od (...)
Ministerstwo Finansów opracowało przesłanki dochowania należytej staranności i zaprezentowało je w dokumencie pt. "Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach (...)
W myśl art. 108a ust. 1a ustawy o VAT przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy, udokumentowane (...)
√ Po otrzymaniu faktury dokumentującej zakup towaru/usługi w celu skorzystania z prawa do odliczenia sprawdź czy: jesteś podmiotem uprawnionym w świetle ustawy o VAT do (...)
Od listopada 2021 r. prowadzę działalność, w ramach której świadczę usługi kosmetyczne. Korzystam ze zwolnienia ze względu na niewielką wartość sprzedaży. Obecnie planuję rozszerzyć działalność (...)
Planuję rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej od 1 października 2022 r. Czy limit 200.000 zł uprawniający do korzystania ze zwolnienia z VAT powinienem liczyć od dnia (...)
Prowadzę działalność gospodarczą i ze względu na niską wartość sprzedaży korzystam ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Obecnie zamierzam sprzedać samochód osobowy będący środkiem trwałym. Czy (...)
Prowadzę działalność gospodarczą i korzystam ze zwolnienia podmiotowego z VAT. W maju br. podpisałem kontrakt na kwotę 250.000 zł. W tym samym miesiącu otrzymałem zaliczkę (...)
Obowiązek pobierania przez przedsiębiorcę prowadzącego jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów (...)
W sierpniu 2022 r. otrzymałam fakturę od kontrahenta krajowego, dokumentującą dostawę towaru. Faktura została wystawiona w sierpniu 2022 r., jednak na fakturze wskazano datę sprzedaży: (...)
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej sprzedajemy w cukierni lody na wynos w wafelku, które nakładane są przez pracowników gałkownicą. Przygotowywane są one z zakupionego przez (...)
Czy okres stosowania obniżonej do 5% stawki VAT na energię elektryczną i cieplną został wydłużony, czy od 1 sierpnia 2022 r. należy już stosować stawkę (...)
Ustawa o VAT pozwala podatnikom na skorzystanie z prawa do odzyskania części kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej. Z przepisu art. 111 ust. 4 ustawy (...)
Sposób rozliczenia ulgi przez podatników zwolnionych podmiotowo lub przedmiotowo z VAT reguluje art. 111 ust. 5 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku (...)
W projekcie zmian do ustawy o VAT, jakie - co do zasady - mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. (tzw. pakiet (...)
Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej (...)
Ustawa o VAT w niektórych przypadkach zrównuje z odpłatnym świadczeniem usług, czynności wykonywane bez wynagrodzenia. Za odpłatne świadczenie usług uznaje się bowiem także użycie towarów (...)
W praktyce zdarza się, że pracownicy nie są obciążani za samo korzystanie z pojazdu firmowego, ale płacą za paliwo zużyte do jazd prywatnych. Powstaje wówczas (...)
Firma deweloperska zajmuje się budową i sprzedażą mieszkań na rzecz osób fizycznych. Czy firma jest zobowiązana do ewidencjonowania takiej sprzedaży w kasie rejestrującej? Zasadą jest, (...)
Rozpoczęłam prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości. Czy w związku z tym zobowiązana jestem do stosowania kasy fiskalnej? Zgodnie z § 2 (...)
Na początku 2022 r. rozpocząłem prowadzenie wysyłkowej sprzedaży materiałów budowlanych. Zapłatę otrzymuję na rachunek firmowy. Będę również sprzedawał (po wybudowaniu) nieduże domy mieszkalne na rzecz (...)
Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów (...)
W myśl art. 42 ust. 12 pkt 2 ustawy o VAT, podatnicy którzy nie posiadają dokumentów potwierdzających dostarczenie towarów do nabywcy przed upływem terminu do (...)
Pojawiły się w związku z tym wątpliwości, czy jeśli dostawa towarów i moment powstania obowiązku podatkowego mają miejsce w różnych okresach rozliczeniowych, zapis w art. (...)
Założenie, aby dokonywać korekty WDT na podstawie art. 42 ust. 12a ustawy, w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy - jest słuszne. Jednak (...)
Opłacamy comiesięczny dostęp do programu komputerowego za pomocą karty płatniczej. Tego samego dnia, kiedy należność zostaje pobrana z karty, nasz usługodawca wystawia fakturę. Nasza zapłata (...)
Nasza spółka udzieliła pożyczki zagranicznemu podatnikowi VAT. Okres kredytowania wynosi 5 lat a spłata pożyczki dokonywana jest według harmonogramu w ratach miesięcznych. Zdarza się jednak, (...)
Kontrahent z Francji zamówił w naszej firmie towar, który polecił nam przekazać do innego polskiego przedsiębiorcy, który ma wykonać na nim usługę przerobu. Po wykonaniu (...)
Import usług - zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o VAT - to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym (...)
Import usług można dokumentować w dowolny sposób: poprzez sporządzenie odrębnego dokumentu księgowego, np. polecenia księgowania lub dowodu wewnętrznego, lub dokonanie stosownych wyliczeń na fakturze otrzymanej (...)
W części deklaracyjnej pliku JPK_VAT import usług jest wykazywany: po stronie podatku należnego: w P_27 i P_28 - import usług spoza UE, w P_29 i (...)
Podatnicy VAT zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni - czyli rozliczający podatek od towarów i usług oraz składający JPK_VAT z deklaracją - zobowiązani są - stosownie (...)
Szczegółowe zasady wystawiania faktur określone są w przepisach ustawy o VAT. Zgodnie z treścią art. 106e ust. 11 ustawy o VAT, kwoty wykazane na fakturze (...)
W świetle obowiązujących przepisów wszyscy podatnicy VAT (czynni) zobowiązani są do składania w formie elektronicznej pliku JPK_VAT obejmującego zarówno deklarację podatkową, jak i ewidencję (zakupu (...)
Podatnik, który nieterminowo reguluje zobowiązania podatkowe naraża się na konsekwencje finansowe w postaci konieczności zapłaty odsetek od tych zaległości. Wpłacane przez podatników odsetki - podobnie, (...)
Podatnik, który wykonuje zarówno czynności opodatkowane VAT, jak i zwolnione od podatku, jest zobowiązany przyporządkować dokonane zakupy do poszczególnych rodzajów sprzedaży. Jeżeli nie jest możliwe (...)
Ustawodawca wprowadził możliwość obniżenia kwoty zobowiązania podatkowego w podatku VAT, jeżeli podatnik dokona zapłaty całości zobowiązania jednorazowo z rachunku VAT przed terminem jego zapłaty. Kwota (...)
Zgodnie z ogólną zasadą przewidzianą w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT od wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia (...)
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 14a ustawy o podatku akcyzowym zarejestrowany wysyłający jest to podmiot, który posiada zezwolenie na wysyłanie importowanych wyrobów akcyzowych (...)
Zgodnie z art. 62a ustawy, podmiot spełniający warunki wymienione w art. 48 ust. 1 pkt 2-6 ustawy może złożyć do właściwego w zakresie akcyzy naczelnika (...)
Wniosek o wydanie zezwolenia na wysyłanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany wysyłający powinien zawierać: 1) dane dotyczące podmiotu oraz prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, w szczególności: (...)
Zgodnie z art. 62a ust. 5 ustawy, zarejestrowany wysyłający jest obowiązany do powiadamiania właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zmianach danych zawartych we wniosku, w terminie (...)
W wyniku wypadku nasz samochód ciężarowy uległ uszkodzeniu. Pojazd jest objęty ubezpieczeniem AC. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie na rzecz serwisu w kwocie brutto. Czy w takiej (...)
Czy wynajem lokali mieszkalnych na rzecz samorządowej instytucji kultury (gminnej jednostki organizacyjnej) z przeznaczeniem na wynajem dla pracowników tej instytucji podlega opodatkowaniu VAT? Co do (...)
Spółka (czynny podatnik VAT) świadczy usługi finansowe polegające na udzielaniu pożyczek pieniężnych. Planuje zrezygnować ze zwolnienia z VAT w odniesieniu do tych usług. Czy powyższa (...)
Prowadzimy działalność gospodarczą opodatkowaną podstawową stawką VAT. Zamierzamy także rozpocząć działalność polegającą na hodowli zwierząt, w ramach której będziemy sprzedawali szczenięta. Czy dokonując sprzedaży szczeniąt (...)
Na potrzeby działalności gospodarczej (dojazd do klientów) kupiłem rower elektryczny. Czy z otrzymanej faktury dokumentującej ten zakup mogę odliczyć VAT w pełnej wysokości czy tylko (...)
W Dzienniku Ustaw z dnia 17 sierpnia 2022 r., pod poz. 1719, opublikowano ustawę z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o kredycie (...)
W Dzienniku Ustaw z dnia 25 sierpnia 2022 r., pod poz. 1784, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 sierpnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w (...)
W Dzienniku Ustaw z dnia 23 sierpnia 2022 r., pod poz. 1764, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 sierpnia 2022 r. w sprawie wzoru (...)