Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji ( www.rcl.gov.pl ) zamieszczono projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo (...)
Przedmiotem interpelacji poselskiej nr 8347 z dnia 24 czerwca 2020 r. była możliwość zniwelowania części skutków postoju wywołanego pandemią i w związku z tym obniżenia (...)
Zgodnie z § 10 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w (...)
Zgodnie z art. 2 pkt 41 ustawy o VAT przez bon rozumie się instrument, z którym wiąże się obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub części (...)
Jeżeli w nowym JPK_VAT wraz z deklaracją wysyłanym za dany okres występować będą jakiekolwiek błędne dane (w części deklaracyjnej lub ewidencyjnej) lub podatnik skoryguje transakcję (...)
Spółka akcyjna jest czynnym podatnikiem VAT. W zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R oraz w rejestrze KRS wskazano adres siedziby spółki, czyli: ulicę, numer, miejscowość (A), kod pocztowy (...)
Podatnik VAT na każdej wystawionej fakturze umieszcza zapis "mechanizm podzielonej płatności." Powyższe oznaczenie stosuje niezależnie od tego czy faktura dotyczy towarów i usług wymienionych w (...)
Z uwagi na problemy w firmie nie wystawiłem faktury zaliczkowej na poczet dostawy artykułów przemysłowych w dniu wpływu zaliczki, tj. 20 lipca 2020 r. Czy (...)
W praktyce gospodarczej przedsiębiorcy bardzo często w celach promocyjno-reklamowych przekazują nieodpłatnie swoim klientom (potencjalnym klientom) próbki wyrobów czy towarów. Czy tego rodzaju czynności podlegają opodatkowaniu (...)
Próbka reprezentuje cechy produktu gotowego, a zatem, aby mogła służyć jako przykład musi zachować wszystkie istotne cechy charakterystyczne substancji lub towarów, których dotyczy. Dyrektor KIS (...)
Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b) ustawy o VAT zasadniczo podatnik może odliczyć podatek naliczony wynikający z otrzymanych faktur z tytułu (...)
Na podstawie umowy zlecenia świadczę usługę poza miejscem prowadzenia działalności. Z tego tytułu ponoszę wydatki związane z zakupem noclegów (dla siebie i swoich pracowników). Czy (...)
Prowadzę aptekę. Sprzedawane leki są w części refundowane przez NFZ na podstawie przedstawianego przeze mnie rachunku refundacyjnego. Kiedy w tej sytuacji powstaje obowiązek podatkowy w (...)
W lipcu 2020 r. wystawiliśmy korektę in minus. Odbiorca otrzymał ją 10 sierpnia, zaś informację o jej odebraniu przez nabywcę otrzymaliśmy 20 sierpnia br. Czy (...)
Rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej 4 maja 2020 r. W dniu 6 maja dokonałem pierwszej sprzedaży materiałów budowlanych osobie prywatnej na kwotę 23.000 zł. W jakim (...)
W latach 2013-2017 prowadziłem działalność gospodarczą, w której sporadycznie dokonywałem sprzedaży na rzecz osób prywatnych, w związku z czym korzystałem ze zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży (...)
Na początku 2020 r. rozpoczęłam działalność gospodarczą polegającą na produkcji i sprzedaży ciast oraz wyrobów rękodzieła na rzecz osób prywatnych. Od kiedy powinnam posiadać kasę (...)
Czy obrót uzyskany ze sprzedaży środka trwałego należy wliczyć do limitu uprawniającego do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy? Przepis art. 111 ust. 1 ustawy o (...)
Od 2018 r. prowadzę działalność gospodarczą i dokonuję sprzedaży na rzecz osób prywatnych. Ze względu na niskie obroty korzystam ze zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży przy (...)
Czy paragony z NIP stanowiące faktury uproszczone zgodnie z przepisami o VAT należy obecnie, jak również po 1 października br. odrębnie ujmować w rejestrze VAT (...)
» Dyrektywa 2017/2455 Komisja Europejska zdecydowała o wprowadzeniu zmian w przepisach dotyczących podatku VAT, które mają na celu usunięcie barier w transgranicznym handlu elektronicznym, wynikających (...)
Większość przepisów dyrektywy w sprawie VAT zmienionej dyrektywami 2017/2455 i 2019/1995, miała być stosowana od dnia 1 stycznia 2021 r. Ze względu jednak na nieprzewidziany (...)
Dokonujemy WDT, w ramach której towary odbiera przewoźnik działający na rzecz nabywcy. Jednym z warunków aby móc zastosować stawkę VAT 0% do tej dostawy, jest (...)
Spółka z siedzibą w Czechach utworzyła w Polsce oddział, zarejestrowany dla potrzeb podatku VAT. Oddział dokonał zakupu kontenerów biurowych, które po zakończeniu prowadzonej w Polsce (...)
Zawarliśmy umowę z lekarzem z Włoch, na podstawie której ma on wygłosić wykład (wraz z przeniesieniem praw autorskich) na organizowanej przez nas konferencji. Lekarz oświadczył, (...)
Zamówiliśmy towar od dostawcy z Niemiec, który go wysłał za pośrednictwem firmy kurierskiej do Polski. Kurier zgłosił się z towarem, jednak w trakcie rozładunku doszło (...)
Podatnicy, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczą usługi, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy o VAT oraz podatnicy nabywający te towary lub (...)
Organem właściwym do rozpatrzenia wniosku o zwrot kosztów wynikających z wykorzystania rachunków rozliczeniowych lub SKOK oraz prowadzonych dla nich rachunków VAT do celów obowiązkowego mechanizmu (...)
Podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (...)
W myśl art. 17 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997.r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) jeżeli (...)
Czynny podatnik VAT, niezależnie od tego czy w danym okresie rozliczeniowym wykonał jakąkolwiek czynność podlegającą opodatkowaniu, czy też nie, ma obowiązek złożenia deklaracji. Obowiązek ten (...)
Likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej wiąże się z koniecznością sporządzenia spisu z natury towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, a (...)
Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT czynność zbycia przedsiębiorstwa spółki cywilnej (w rozumieniu art. 55 1 Kodeksu cywilnego) albo zorganizowanej części przedsiębiorstwa (...)
Począwszy od rozliczenia za październik 2020 r. (lub czwarty kwartał 2020 r. - w przypadku rozliczeń kwartalnych) wszyscy podatnicy VAT będą składać nowy JPK_VAT obejmujący (...)
Zgodnie z art. 37h ust. 1 ustawy z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (Dz. U. z 2020 (...)
W myśl art. 37j ust. 1 ustawy o autostradach, obowiązek zapłaty opłaty paliwowej od paliw silnikowych oraz gazu, o których mowa w art. 37h, ciąży (...)
Do wyrobów energetycznych, w rozumieniu art. 86 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, zalicza się wyroby: 1) objęte pozycjami CN od 1507 do 1518 00, (...)
W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest: 1) produkcja wyrobów akcyzowych; 2) wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego; (...)
Spółdzielnia od maja 2020 r. jest czynnym podatnikiem VAT. W maju nie wystąpiła u nas sprzedaż ani nie dokonywaliśmy zakupów uprawniających do odliczenia VAT. Za (...)
Spółka jest właścicielem gruntu, na którym posadowiony jest budynek mieszkalny. Nieruchomość ta jest wynajmowana od 1990 r. i obecnie spółka zamierza sprzedać ją na rzecz (...)
Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT zawarłem umowę leasingu operacyjnego naczepy ciężarowej. Czy z faktur związanych z użytkowaniem tej naczepy (raty leasingowe, naprawy, wymiana (...)
Spółka sfinansowała pracownikowi koszty studiów MBA. Faktura została wystawiona na spółkę i dokumentowała sprzedaż zwolnioną z VAT. Czy w związku z tym ciążą na spółce (...)
Jesteśmy firmą świadczącą usługi budowlane. Zawieramy umowy z podwykonawcami na wykonanie określonych prac budowlanych. W umowie z podwykonawcą jest zapis, że będzie on partycypował w (...)
Prowadzę działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. Obecnie zamierzam rozpocząć świadczenie usług montażu systemu monitoringu na rzecz osób prywatnych w domkach jednorodzinnych. Wykonywane przeze (...)
Na potrzeby prowadzonej opodatkowanej działalności gospodarczej nabyłem używany samochód osobowy (środek trwały). Nabycie było potwierdzone fakturą VAT marża. Czy obecnie mogę zastosować procedurę VAT marża (...)
Jestem czynnym podatnikiem VAT. W niektórych przypadkach muszę zastosować mechanizm podzielonej płatności. Czy mogę zrobić zbiorczy przelew MPP dla kontrahenta za trzy z pięciu wystawionych (...)
Jesteśmy przychodnią świadczącą usługi medyczne na podstawie umowy z NFZ. Usługi rozliczane są w cyklach miesięcznych. Świadczenia wykonane w grudniu 2019 r. udokumentowano fakturą. W (...)