Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu a składka zdrowotna
Podatnik wykupił z leasingu samochód osobowy, który wykorzystywał w prowadzonej działalności gospodarczej (opodatkowanej według zasad ogólnych). Samochód po wykupie z leasingu został przeznaczony na cele prywatne. Podatnik zamierza sprzedać ten samochód w 2025 r. Czy począwszy od 2025 r., od przychodu ze sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu nie należy już naliczać składki zdrowotnej?
Tak. Począwszy od 1 stycznia 2025 r., przy ustalaniu podstawy wymiaru składki zdrowotnej nie uwzględnia się przychodów z odpłatnego zbycia samochodów wykupionych z leasingu operacyjnego, które były wykorzystywane na potrzeby związane z działalnością gospodarczą na podstawie ww. umowy. |
Regulacje podatkowe
Przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą na podstawie umowy leasingu operacyjnego, stanowią przychody z działalności gospodarczej. Przychód taki powstaje nawet wówczas, jeśli przed zbyciem składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z ww. działalności, i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat. Tak wynika z art. 14 ust. 2 pkt 19 w związku z art. 10 ust. 2 pkt 4 ustawy o PDOF.
Zatem na gruncie PIT sprzedaż samochodu osobowego wykupionego z leasingu operacyjnego, który był wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej i który po jego wykupie został przekazany na cele prywatne podatnika, skutkuje powstaniem przychodu z działalności gospodarczej, jeśli do sprzedaży takiej doszło przed upływem 6 lat liczonych jak wyżej.
Składka zdrowotna
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną według zasad ogólnych (dalej: przedsiębiorcy) podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zasadniczo ustalają w oparciu o dochód z działalności gospodarczej. Podstawę wymiaru tej składki za dany miesiąc stanowi dla nich dochód z działalności gospodarczej uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który opłacana jest składka, ustalony jako różnica między sumą przychodów osiągniętych od początku roku i sumą kosztów uzyskania tych przychodów poniesionych od początku roku. Dochód ustalony w ten sposób jest pomniejszany o sumę dochodów ustalonych za miesiące poprzedzające i o różnicę między sumą składek na ubezpieczenia społeczne zapłaconych od początku roku a sumą składek odliczonych w poprzednich miesiącach (dochód nie jest pomniejszany o składki, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów).
Przez przychody i koszty ich uzyskania należy rozumieć tu przychody i koszty, o których mowa w ustawie o PDOF (z wyłączeniem m.in. przychodów zwolnionych od podatku na mocy tej ustawy - z pewnymi wyjątkami).
Ustalona w ten sposób podstawa wymiaru składki zdrowotnej opłacanej przez ww. przedsiębiorców w roku składkowym trwającym od 1 lutego 2025 r. do 31 stycznia 2026 r. nie może być niższa od kwoty stanowiącej 75% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego (od kwoty 3.499,50 zł, tj. 75% z 4.666 zł).
Z dniem 1 stycznia 2025 r. weszły w życie przepisy zmieniające ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z art. 81 ust. 2zd pkt 3 tej ustawy, ww. przedsiębiorcy ustalając podstawę wymiaru składki zdrowotnej w przychodach i kosztach uzyskania przychodów nie uwzględniają przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 i 19 ustawy o PDOF i kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Oznacza to, że w przychodach i kosztach uzyskania przychodów na potrzeby ustalenia podstawy wymiaru składki zdrowotnej, ww. przedsiębiorcy nie uwzględniają przychodów/kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia składników majątku będących m.in. środkami trwałymi, a także składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą na podstawie umowy leasingu operacyjnego.