PoznajProdukty.gofin.pl
Poznaj nasze produkty wydawnicze ZA DARMO !

Gazeta Podatkowa

nr 17 (1788) z dnia 01.03.2021
Powrót
A A A
print
prev magazine next

Wzrost dziecka decyduje o obowiązku przewożenia w foteliku

Źródło: Gazeta Podatkowa nr 17 (1788) z dnia 01.03.2021, strona 23

Moje dziecko ukończyło 9. rok życia. Jest na tyle duże, że z trudnością mieści się do fotelika samochodowego. Czy duży wzrost bądź waga dziecka zwalniają kierującego z obowiązku przewożenia dziecka w foteliku bądź innym urządzeniu do tego przeznaczonym?

Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są zobowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy. Z kolei kierowca w pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3 (np. normalnym samochodzie osobowym), wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, może przewozić dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu wyłącznie w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci. Wspomniane urządzenie musi być zgodne z masą i wzrostem dziecka oraz właściwymi warunkami (normami) technicznymi. Tak stanowi art. 39 ust. 3 Prawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110 ze zm.). Foteliki bezpieczeństwa dla dziecka oraz inne urządzenia przytrzymujące dla dzieci są instalowane w pojeździe zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia wskazującymi, w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane. Zatem nie chodzi tylko o to, aby "jakiś" fotelik był posadowiony w dowolny sposób, np. na tylnej kanapie, a dziecko siedziało w nim w przypadkowy sposób.

Tak więc waga ani wiek nie decydują o tym, czy dziecko należy przewozić w foteliku (urządzeniu). Od tej reguły są jednak pewne wyjątki. Przede wszystkim zezwala się na przewożenie w pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, na tylnym siedzeniu pojazdu, dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci zgodnego z warunkami technicznymi.

Zdarza się również, że z uwagi na rozmiar pojazdu nie ma fizycznej możliwości, by zamontować więcej niż 2 foteliki (urządzenia) na tylnej kanapie. Z tego powodu zezwala się na przewożenie w pojeździe kategorii M1 i N1, na tylnym siedzeniu pojazdu, trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat przytrzymywanego (jedynie) za pomocą pasów bezpieczeństwa, w przypadku gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka lub innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci.


Zasadniczo to wzrost dziecka, a nie waga czy wiek, decyduje o obowiązku przewożenia go w foteliku.

A A A
print
prev magazine next