Okresy chorobowej niezdolności do pracy w świadectwie pracy
Pracownik (59 lat) rozwiązał z dniem 28 lutego 2025 r. umowę o pracę na mocy porozumienia stron. Od 1 stycznia do 28 lutego 2025 r. był na zwolnieniu lekarskim, za które zasiłek chorobowy wypłacał ZUS (zwolnienie chorobowe trwało nieprzerwanie od 9 grudnia 2024 r. do 28 lutego 2025 r.). Czy w świadectwie pracy w rubryce "był niezdolny do pracy przez okres... (liczba dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, zgodnie z art. 92 K.p., w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy)" należy wpisać 0? Czy ten ustęp dotyczy tylko wynagrodzenia chorobowego wypłacanego przez pracodawcę (w 2025 r. pracownik nie otrzymał wynagrodzenia chorobowego, tylko zasiłek wypłacany przez ZUS)?
Zakres informacji podawanych w świadectwie pracy reguluje rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie świadectwa pracy (Dz. U. z 2024 r. poz. 1016). Ze wzoru świadectwa pracy wynika, że w ust. 6 pkt 11 tego dokumentu pracodawca wykazuje wyłącznie okresy chorobowej niezdolności do pracy pracownika, za które otrzymał on wynagrodzenie chorobowe, ale tylko w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Dotyczy to okresów, za które pracodawca wypłacił wynagrodzenie chorobowe, czyli maksymalnie 14/33 dni. Z kolei w ust. 6 pkt 16 świadectwa pracy podaje się przypadające w okresie całego zatrudnienia okresy nieskładkowe określone w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli m.in. okresy pobierania wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego, a także zasiłku opiekuńczego.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu za okres niezdolności do pracy przypadający w roku ustania zatrudnienia pracownik otrzymał wyłącznie zasiłek chorobowy. Zatem w ustępie 6 pkt 11 świadectwa pracy należy wskazać, że otrzymał on wynagrodzenie chorobowe w roku rozwiązania umowy o pracę za 0 dni (alternatywnie można w tym punkcie wpisać, że "nie dotyczy").
Natomiast okres choroby w 2025 r., jak również inne okresy nieskładkowe (z wyszczególnieniem czasu ich trwania) z całego okresu zatrudnienia trzeba wskazać w ustępie 6 pkt 16 świadectwa pracy.
"6. W okresie zatrudnienia pracownik: | |
11) był niezdolny do pracy przez okres | . . . . . . . . . . . . . . . 0 dni . . . . . . . . . . . . . . . |
(liczba dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy, w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy)" |