Informacje dla płatnika składającego raport ZUS RPA
Formularz ZUS RPA to imienny raport miesięczny o przychodach ubezpieczonego oraz okresach pracy nauczycielskiej. Dane w nim zamieszczone będą wykorzystane w przyszłości do ustalania ubezpieczonym prawa i wysokości świadczeń emerytalno-rentowych. Płatnik nie składa tego druku za każdy miesiąc kalendarzowy, a jedynie za taki, w którym dokonał ubezpieczonym określonych wypłat bądź chce wykazać w nim okres wykonywania konkretnego rodzaju pracy.
Kogo wykazać w ZUS RPA?
Druk ZUS RPA płatnik składa nie tylko za osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, ale również za ubezpieczonych wykonujących umowę agencyjną lub umowę zlecenia albo inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Ma on za zadanie uzupełnić dane przekazane za ubezpieczonych (pracowników, zleceniobiorców) do ZUS w innych raportach miesięcznych w taki sposób, aby organ ten mógł je wykorzystać w przyszłości przy przyznawaniu i obliczaniu ww. osobom wysokości świadczeń emerytalnych lub rentowych.
Dane wykazywane w raporcie
Formularza ZUS RPA płatnik nie przekazuje do ZUS za każdy miesiąc kalendarzowy. Składa go jedynie w określonych sytuacjach. Organ rentowy na swojej stronie internetowej w poradniku z dnia 26 września 2024 r. pt. "ZUS RPA - Imienny raport miesięczny o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej", wyjaśnił, że druk ten płatnik składa, jeśli w danym miesiącu:
- pracownik wykonywał pracę nauczycielską w placówkach, o których mowa w art. 2 pkt 1 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 245 ze zm.) lub o których mowa w art. 1 Karty Nauczyciela (Dz. U. z 2024 r. poz. 986),
- wypłacił ubezpieczonemu przychód należny za inny rok kalendarzowy niż rok, którego raport dotyczy i przychód ten stanowił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe - lub - jeśli ubezpieczony przekroczył roczną podstawę wymiaru tych składek - stanowił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe,
- obok wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego - wypłacił ubezpieczonemu przychód należny za dany miesiąc albo za inny rok kalendarzowy i przychód ten w okresie pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku nie stanowił podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Ostatni przypadek odnosi się do składników wynagrodzeń wyłączonych z podstawy wymiaru składek ZUS na mocy § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zgodnie z jego treścią ze składek zwolnione są składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku (chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego) oraz świadczenia rehabilitacyjnego - w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku.
Raport wraz z kompletem wszystkich dokumentów
Sporządzony za daną osobę ubezpieczoną druk ZUS RPA wraz z pozostałymi raportami miesięcznymi płatnik dołącza do deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Jako komplet dokumentów rozliczeniowych przekazuje za dany miesiąc kalendarzowy do ZUS, w ustalonym dla niego terminie, tj. nie później niż odpowiednio do: 5., 15. lub 20. dnia następnego miesiąca (w zależności od tego, do jakiej grupy płatników należy).
Korekta raportu ZUS RPA
Jeżeli płatnik stwierdził, że w raporcie ZUS RPA błędnie wykazał m.in. dane dotyczące przychodu wypłaconego w danym miesiącu, ale należnego za inny rok kalendarzowy, albo okres wykonywania pracy nauczycielskiej, złożenie korekty danych zależy od popełnionego przez niego błędu (patrz ramka).
Zasady obowiązujące przy korekcie raportu ZUS RPA W sytuacji gdy płatnik błędnie wykazał dane, które:
|
Przykład W komplecie dokumentów rozliczeniowych za styczeń 2025 r. o numerze identyfikatora 01/01/2025 pracodawca wykazał pracownika w raporcie ZUS RCA, w którym naliczył składki od wynagrodzenia wypłaconego mu w styczniu w kwocie 8.000 zł. Obecnie stwierdził, że w druku tym nie wykazał wypłaconej mu w styczniu 2025 r. premii rocznej za 2024 r. w kwocie 5.000 zł i nie złożył wymaganego w takim przypadku raportu ZUS RPA. Powyższa sytuacja obliguje pracodawcę do złożenia korekty dokumentów rozliczeniowych, tj.:
Wszystkie te dokumenty pracodawca powinien dołączyć do deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA i jako komplet dokumentów rozliczeniowych oznaczonych identyfikatorem 02/01/2025 zobowiązany jest przekazać do ZUS. |
Podstawa prawna
Rozporządzenie MRiPS z dnia 20.12.2020 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych... (Dz. U. z 2023 r. poz. 2032 ze zm.)
Rozporządzenie MPiPS z dnia 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek... (Dz. U. z 2023 r. poz. 728 ze zm.)