Składniki przyjmowane do płacy minimalnej
W naszym zakładzie pracownicy otrzymują wynagrodzenie zasadnicze oraz premię uznaniową. Czy ustalając wysokość wynagrodzenia miesięcznego pracownika pod kątem, czy odpowiada co najmniej wysokości płacy minimalnej, wlicza się też tego rodzaju premię?
TAK. Według ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2024 r. poz. 1773) do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika wlicza się każdego rodzaju premie, czyli zarówno regulaminowe, jak i uznaniowe.
Jak stanowi art. 6 ust. 1 powołanej ustawy, wysokość wynagrodzenia pracownika pełnoetatowego nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Do obliczenia wysokości wynagrodzenia przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez GUS do wynagrodzeń osobowych.
Wyłączeniu podlegają tylko świadczenia pieniężne wskazane w art. 6 ust. 5 wymienionej ustawy. Zalicza się do nich:
- nagrody jubileuszowe,
- odprawy pieniężne przysługujące pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,
- dodatki do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej,
- dodatki za staż pracy,
- dodatki za szczególne warunki pracy.
Wśród wymienionych wyłączeń nie wskazano żadnego rodzaju premii, czy to regulaminowych czy uznaniowych. Premie takie zaliczają się do wynagrodzeń osobowych. Oznacza to, że m.in. premię uznaniową przyjmuje się przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia pracownika pod kątem uzyskania płacy minimalnej.
Trzeba wskazać, że według regulacji zawartych w projekcie nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (nr druku UC62 z wykazu RCL) premie będą wyłączane z płacy na poziomie minimalnym od 1 stycznia 2028 r.