Jak ująć w księdze kaucję za opakowania?
W lutym 2025 r. otrzymałem materiały do produkcji dostarczone do mojej firmy na paletach, które mam zwrócić sprzedawcy w ciągu 2 miesięcy. Za palety zapłaciłem kaucję. Jak powinienem kwotę zapłaconej kaucji wpisać do księgi podatkowej?
Ze względu na to, że kaucja zwrotna zapłacona dostawcy materiałów za palety nie jest kosztem uzyskania przychodów, to jej kwoty, zasadniczo, nie należy wpisywać do księgi podatkowej. Nie ujmuje się jej w księdze w kolumnach, w których ewidencjonowane są koszty, jednak podatnik może w celach informacyjnych dobrowolnie zamieścić adnotację o kwocie zapłaconej kaucji w księdze w kolumnie 17 "Uwagi". Tej kolumny nie bierze się pod uwagę ustalając dochód do opodatkowania.
Jak stanowi art. 22 ust. 1 ustawy o pdof, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Zaliczane są do nich tylko wydatki o charakterze definitywnym, tj. ostatecznym. Właścicielem palet, na których dostarczono materiały do firmy Czytelnika, pozostaje sprzedawca materiałów. Kaucja nie ma charakteru definitywnego, nie może więc być kosztem podatkowym. Czytelnik zobowiązał się do zwrotu palet do sprzedawcy w ustalonym terminie. W momencie, kiedy to nastąpi, kaucja zostanie mu zwrócona.
Kaucji za opakowania zwrotne nie można wpisać do kolumn przeznaczonych do ewidencji kosztów. Jednak adnotację o niej można zamieścić w kolumnie 17 "Uwagi", bo nie jest ona uwzględniana w rachunku podatkowym. Jak wynika z pkt 18 objaśnień stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544 ze zm.), kolumna ta może być wykorzystywana np. do wpisywania obrotu opakowaniami zwrotnymi.