Czy istnieje możliwość odliczenia VAT od zakupu posiłków?
Podatnikowi VAT (spółce) nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących nabycie posiłków dla pracowników i współpracowników, ogólnodostępnych w biurze, gdyż posiłki służą do zaspokojenia potrzeb prywatnych pracowników/współpracowników.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zwróciła się spółka z siedzibą na terytorium Danii, prowadząca na terytorium Polski działalność gospodarczą za pośrednictwem (przy pomocy) oddziału. Spółka jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT w Polsce. Podstawowy przedmiot działalności prowadzonej przez spółkę obejmuje świadczenie usług informatycznych na rynku duńskim dla instytucji z sektora finansowego. Jej usługi, zarówno w Polsce, jak i w państwie członkowskim, w którym znajduje się centrala, podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, jak również mogą podlegać zwolnieniu z VAT. W związku z czym spółka do celów odliczenia VAT od wydatków związanych z działalnością mieszaną stosuje proporcję, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT. W ramach prowadzonej w Polsce działalności gospodarczej spółka zatrudnia pracowników - na podstawie umowy o pracę oraz zawarła umowy o współpracę ze spółkami IT, na podstawie których konsultanci zatrudnieni głównie na podstawie umów cywilnoprawnych świadczą usługi informatyczne na rzecz spółki. W ramach dodatkowych świadczeń, zapewnianych pracownikom i współpracownikom, na swój koszt spółka nabywa posiłki, które są udostępniane pracownikom i współpracownikom w biurze, wykorzystywanym przez spółkę do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W celu zapewnienia pracownikom oraz współpracownikom posiłków, spółka korzysta z usług podmiotu zewnętrznego świadczącego usługi kateringowe, w oparciu o zawartą umowę. Posiłki są dostępne w kuchni pracowniczej znajdującej się w biurze dla pracowników, jak również współpracowników w formie szwedzkiego stołu/ogólnodostępnego bufetu. Spółka wymieniła szereg atutów związanych z zakupem posiłków, w tym m.in. motywacja do pracy, lepsza atmosfera i warunki pracy.
Spółka powzięła wątpliwość, czy w przedstawionych okolicznościach ma prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących nabycie posiłków.
ZDANIEM DYREKTORA KIS:
Dyrektor KIS wyjaśnił, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b) ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.
Zdaniem Dyrektora KIS w analizowanym przypadku wydatki, które będzie ponosić spółka, nie będą związane ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT w ramach prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej, lecz będą służyć do zaspokojenia prywatnych potrzeb pracowników/współpracowników. Tym samym nie zostaną spełnione przesłanki wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, gdyż nabywane posiłki nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Zatem spółka nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie posiłków dla pracowników i współpracowników, ogólnodostępnych w jej biurze.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 stycznia 2025 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.742.2024.2.MMA)