Wypłata kolejnej nagrody jubileuszowej ze składkami ZUS
Od wypłaconej pracownikowi kolejnej nagrody jubileuszowej w okresie krótszym niż 5 lat od wypłaty poprzedniej nagrody należy opłacić składki ZUS.
O CO PYTAŁ PRZEDSIĘBIORCA?
Wnioskodawca (spółka) wskazał, że pracownik został zatrudniony na podstawie umowy o pracę w listopadzie 2017 r. W chwili zatrudnienia posiadał staż pracy wynoszący 33 lata i 7 miesięcy. Zgodnie z zakładowym układem zbiorowym pracy pracownik powinien spełnić warunek do wypłaty nagrody jubileuszowej, tj. 5 lat stażu pracy w spółce. W przypadku tej osoby nagroda za 35 lat pracy została wypłacona po 5 latach i 2 miesiącach pracy w spółce przy stażu pracownika wynoszącym 38 lat i 9 miesięcy. W marcu 2024 r. ww. pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy. Od kwoty tej nagrody spółka potrąciła pracownikowi składki ZUS, ponieważ od wypłaty ostatniej nagrody jubileuszowej nie minęło 5 lat. Pracownik w czasie zatrudnienia:
- nie doniósł żadnych dokumentów poświadczających staż zatrudnienia, tj. świadectw pracy czy poświadczeń z prowadzenia gospodarstwa rolnego,
- nie przechodził na emeryturę ani rentę zdrowotną.
Zdaniem spółki, jeżeli nabycie przez pracownika prawa do drugiej nagrody jubileuszowej następuje, zgodnie z postanowieniami zakładowego układu zbiorowego pracy, po upływie krótszego niż 5-letni okres od daty nabycia prawa do pierwszej nagrody jubileuszowej, wówczas ta druga nagroda jubileuszowa otrzymana faktycznie przed upływem 5-letniego okresu od daty otrzymania pierwszej nagrody nie podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru składek w ZUS.
ZDANIEM ZUS:
ZUS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Przypomniał, że § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wyłącza z podstawy wymiaru składek nagrody jubileuszowe (gratyfikacje), które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat. Decydujące znaczenie w kontekście zwolnienia tego typu świadczeń ze składek przypisano periodycznemu (nie częstszemu niż co 5 lat) nabywaniu przez pracownika prawa do ich uzyskania na podstawie wewnętrznych przepisów obowiązujących u pracodawcy. Ponadto składkom ZUS nie podlegają nagrody jubileuszowe wypłacane w sytuacji, gdy pracownik nabywa prawo do nagrody w okresie krótszym niż 5 lat od nabycia prawa do poprzedniej nagrody, z uwagi na fakt, że m.in. w czasie 5-letniego okresu oczekiwania na następną nagrodę, przedstawił dokumenty potwierdzające zatrudnienie, które wcześniej nie były uwzględniane przy ustalaniu prawa do nagrody.
Pracownik, o którym mowa, nabył prawo do nagrody w okresie krótszym niż 5 lat, a jednocześnie nie przedłożył żadnych dokumentów poświadczających staż zatrudnienia, które mogłyby wpłynąć na ustalenie prawa do nagrody. Zdaniem ZUS nie można uznać, że spełnione zostały przesłanki z § 2 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządzenia.
(interpretacja indywidualna Oddziału ZUS w Gdańsku z dnia 14 stycznia 2025 r., znak DI/100000/43/1160/2024)