Zarządzanie przedsiębiorstwem a ulga dla pracującego seniora
Podatnikowi, z którym firma zawarła umowę o świadczenie usług zarządzania, nie przysługuje tzw. ulga dla pracującego seniora uregulowana w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o pdof, gdyż osiągane przez tego podatnika przychody nie mieszczą się w ustawowo określonym zakresie przychodów objętych tą preferencją podatkową.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Spółka zawarła z osobą, która osiągnęła wiek emerytalny i nie pobiera emerytury, umowę o świadczenie usług zarządzania. Uzyskane przez nią z tego tytułu przychody podlegają składkom na ubezpieczenia społeczne, które spółka jako płatnik co miesiąc pobiera i odprowadza do ZUS. W zaprezentowanej sytuacji spółka miała wątpliwości, czy obliczając zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od należności przysługujących temu podatnikowi z tytułu zawartej umowy, jako płatnik pdof może zastosować zwolnienie od podatku nazywane zerowym PIT dla seniorów, uregulowane w art. 21 pkt 154 ustawy o pdof. Dokonując własnej oceny przedstawionych okoliczności uznała, że przychody uzyskiwane przez podatnika z tytułu umowy o świadczenie usług zarządzania są zwolnione z podatku dochodowego na podstawie przywołanego przepisu, ponieważ podatnik osiągnął wiek 65 lat, nie pobiera świadczenia emerytalnego oraz otrzymywane przez niego przychody podlegają składkom na ubezpieczenia społeczne.
ZDANIEM DYREKTORA KIS:
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia przypomniał, że podatnikami uprawnionymi do korzystania z przywileju podatkowego nazywanego ulgą dla pracujących seniorów są kobiety po ukończeniu 60. roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia, pod warunkiem podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu uzyskania objętych zwolnieniem od podatku dochodowego przychodów. Zwolnienie to jest limitowane - dotyczy bowiem przychodów w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł. Aby korzystać z omawianego zwolnienia, podatnik nie może otrzymywać, mimo nabycia uprawnienia, świadczeń wymienionych enumeratywnie w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o pdof, w tym emerytury z FUS.
Płatnik przy poborze zaliczki na pdof stosuje analizowaną ulgę, jeżeli podatnik złoży płatnikowi sporządzone na piśmie oświadczenie, że spełnia warunki do stosowania tego zwolnienia. Płatnik stosuje zwolnienie najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał oświadczenie, nie dłużej niż do upływu terminu wskazanego przez podatnika. Wskazane oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Pracownik nie ma przy tym obowiązku przedstawiania płatnikowi żadnych dodatkowych dokumentów.
Jedną z podstawowych kwestii decydujących o zastosowaniu omawianej preferencji jest powiązanie jej z przychodami osiągniętymi przez podatnika z enumeratywnie wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o pdof kategorii źródeł przychodów. Nie ma przy tym znaczenia, czy podatnik uzyskuje te przychody z jednego czy z kilku z tych źródeł przychodów - każdy z nich stanowi odrębną podstawę do zastosowania ulgi dla pracujących seniorów, pod warunkiem, że podatnik podlega z tytułu tych przychodów ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w tym z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o pdof, które na gruncie pdof klasyfikowane są jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podkreślił, że ustawodawca, określając warunki zastosowania ulgi dla pracującego seniora, umożliwił spośród uzyskanych z działalności wykonywanej osobiście objęcie ulgą jedynie tych wymienionych w art. 13 pkt 8 ustawy o pdof. W konsekwencji nie ma możliwości zastosowania ulgi dla seniora do przychodów wymienionych m.in. w art. 13 pkt 9 ustawy o pdof, czyli m.in. przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 stycznia 2025 r., nr 0112-KDIL2-1.4011.993.2024.1.MKA)