Wsparcie działalności rzemieślniczej ze środków FST
Prowadzę działalność rzemieślniczą - lakiernik samochodowy. Warsztat lakierniczy jest zlokalizowany w województwie śląskim i funkcjonuje jako mikroprzedsiębiorstwo. Jakie wsparcie mogę pozyskać na nabycie środków trwałych z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji?
Wsparcie przedsiębiorstw z sektora MŚP na rzecz transformacji jest przewidziane w zakresie działania 10.3 programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego (FE SL) na lata 2021-2027. W zakresie tego działania mikro- lub mały przedsiębiorca prowadzący działalność rzemieślniczą może pozyskać dofinansowanie na realizację projektu zlokalizowanego w jednym z siedmiu podregionów województwa śląskiego, tj. katowickim, bielskim, tyskim, rybnickim, gliwickim, bytomskim i sosnowieckim. Źródłem finansowania projektu realizowanego na tych obszarach jest Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST). Maksymalna kwota dofinansowania na jego realizację wynosi 400 tys. zł.
Kosztami kwalifikowalnymi projektu, tj. tymi, które mogą być objęte dofinansowaniem ze środków FST, są:
- środki trwałe/dostawy - koszty nabycia nowych środków trwałych z wyłączeniem nieruchomości, w tym m.in. koszty zakupu, instalacji, montażu, pierwszego uruchomienia, transportu, opakowania, rozładunku, koszty sprawdzenia i przystosowania nabytego sprzętu, koszty szkolenia personelu instruktażu, gdy koszty te są ujęte w wartości początkowej zakupionego środka trwałego w ewidencji środków trwałych beneficjenta,
- wartości niematerialne i prawne - koszty nabycia nowych wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności w formie autorskich praw majątkowych, licencji, know-how, oraz innych praw własności intelektualnej,
- koszty wsparcia uczestników projektu (pomoc na szkolenia).
Intensywność wsparcia do tych kosztów wynosi 85%. Ma do nich zastosowanie pomoc de minimis, która udzielana jest na podstawie rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów na lata 2021-2027 (Dz. U. z 2024 r. poz. 598).
Przedsiębiorca prowadzący działalność rzemieślniczą wniosek o dofinansowanie inwestycji w zakresie działania 10.3 FE SL może złożyć tylko w formie elektronicznej za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego LSI2021 dostępnego pod adresem - lsi2021.ślaskie.pl w terminie do 31 marca 2025 r. Instytucją organizującą nabór wniosków jest Śląskie Centrum Przedsiębiorczości.