Kolejny członek zarządu w spółce i nowy sposób jej reprezentacji
Chcemy w naszej spółce z o.o. powołać drugiego członka zarządu, który nie jest wspólnikiem. W związku z tym w umowie spółki ma być wprowadzone postanowienie, iż prawo do reprezentacji ma prezes zarządu samodzielnie, a drugi członek zarządu tylko łącznie z innym członkiem zarządu. Czy zmianę taką można przeprowadzić przez system S24? Czy konieczny jest udział notariusza? (pytanie nr 1515162)
Wskazany sposób reprezentacji jest dopuszczalny w świetle przepisów, ale jego wprowadzenie wymaga zmodyfikowania umowy spółki w trybie tradycyjnym, tj. z udziałem notariusza.
Co prawda, wspólnicy spółki z o.o. zawiązanej w trybie S24, której umowa spółki nie była modyfikowana z udziałem notariusza, mogą doprowadzić do zmiany sposobu reprezentacji spółki poprzez system S24 (tj. bez udziału notariusza). Jednak muszą to zrobić poprzez wybór jednego z dwóch wariantów wzorca umowy spółki z o.o., tj. reprezentacji łącznej albo samodzielnej dla każdego członka zarządu. Zgodnie z pierwszym wariantem (A) w przypadku zarządu składającego się z dwóch lub większej liczby osób do składania oświadczeń w imieniu spółki jest wymagane współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem. Natomiast zgodnie z drugim wariantem (B) do składania oświadczeń w imieniu spółki jest upoważniony każdy z członków zarządu samodzielnie.
W związku z tym wprowadzenie sposobu reprezentacji spółki opisanego przez uczestników forum wymaga wprowadzenia zmian do umowy spółki w trybie tradycyjnym. W świetle art. 255 § 1 i § 3 K.s.h. zmiana umowy spółki w tym trybie wymaga uchwały wspólników umieszczonej w protokole sporządzonym przez notariusza i wpisu do rejestru KRS. Co ważne, samo zaprotokołowanie uchwały przez notariusza nie oznacza jeszcze, że umowa spółki została zmieniona. Skuteczność dokonania zmiany w umowie spółki zależy bowiem od wpisania zmian do KRS (patrz ramka). Wpis ten ma charakter konstytutywny (prawotwórczy). Dlatego też, gdy w umowie spółki zostanie zmodyfikowany sposób reprezentacji spółki, to dopiero od wpisu do KRS zmian w tym zakresie spółka będzie musiała być reprezentowana według nowych reguł.
Zmiana umowy spółki z o.o. przeprowadzana z udziałem notariusza, która nie zostanie zgłoszona do sądu rejestrowego w terminie 6 miesięcy od dnia jej dokonania, nie wywołuje skutków prawnych (art. 256 § 3 w zw. z art. 169 § 1 K.s.h.). Ten sam skutek nastąpi, gdy postanowienie sądu odmawiające zarejestrowania zmiany stanie się prawomocne.
Spółka zawiązana w trybie S24, po wprowadzeniu zmian w trybie tradycyjnym, nie będzie mogła już skorzystać z trybu S24 w celu wprowadzenia jakiejkolwiek zmiany przez system S24. W takiej sytuacji zmiany w spółce będą musiały być wprowadzane wyłącznie w trybie tradycyjnym.
Wniosek o wpis zmian do KRS składany w trybie tradycyjnym W celu uzyskania wpisu do KRS w trybie tradycyjnym należy złożyć e-wniosek przez Portal Rejestrów Sądowych (prs.ms.gov.pl, zakładka "Krajowy Rejestr Sądowy", a następnie "e-formularze KRS (...)"). Koszt rejestracji zmiany umowy spółki z o.o. w trybie tradycyjnym to łącznie 350 zł. Podstawę wpisu stanowić będzie uchwała w sprawie zmiany umowy spółki. Przy tym będzie ona umieszczona w akcie notarialnym. Nie dołącza się go do e-wniosku o wpis zmian do KRS. Wypełniając w nim dane, wystarczy w systemie PRS wskazać numer CREWAN aktu notarialnego. Do wniosku o wpis zmiany umowy spółki do KRS trzeba natomiast załączyć jednolity tekst umowy spółki uwzględniający wprowadzone zmiany. Nie wymaga on zachowania szczególnej formy. Można go przygotować jako zwykły plik (np. pdf), a następnie opatrzyć e-podpisami członków zarządu. Przekazywanie tekstu jednolitego nie jest konieczne jedynie, gdy zmiana umowy polega na uchwaleniu nowego tekstu umowy. |