Decyzja w sprawie potwierdzenia polskiego obywatelstwa
Moja koleżanka urodziła się poza granicami Polski. Nigdy nie mieszkała w Polsce. Oboje jej rodzice mieli polskie obywatelstwo. Koleżanka chciałaby teraz wyrobić sobie polski paszport. Nie posiada jednak żadnych dokumentów wydanych przez polski urząd stanu cywilnego. Jakich formalności musi dopełnić, aby móc otrzymać wspomniany dokument?
Zanim koleżanka Czytelnika będzie mogła złożyć wniosek o wydanie polskiego paszportu, konieczne będzie formalne potwierdzenie posiadania przez nią polskiego obywatelstwa. Prawo do posiadania dokumentu paszportowego przysługuje każdemu obywatelowi polskiemu. Organ paszportowy, rozpatrując wniosek o wydanie paszportu, musi potwierdzić tożsamość oraz obywatelstwo osoby ubiegającej się o wydanie paszportu. Koleżanka Czytelnika nie dysponuje starym polskim paszportem ani dowodem osobistym, dlatego też do wniosku o paszport musi przedłożyć inny odpowiedni dokument wydany przez polski urząd.
Decyzję w sprawie potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego lub jego utraty wydaje na wniosek osoby, której postępowanie dotyczy, lub podmiotu, który wykaże interes prawny lub ciążący na nim obowiązek uzyskania decyzji, wojewoda właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub ostatnie miejsce zamieszkania na terytorium Polski osoby, której postępowanie dotyczy, a w przypadku braku tej podstawy - wojewoda mazowiecki. Mowa o tym w art. 55 ust. 1 ustawy o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2023 r. poz. 1989). Co istotne dla koleżanki Czytelnika, osoba zamieszkująca poza terytorium Polski może złożyć wniosek o potwierdzenie posiadania lub utraty obywatelstwa polskiego za pośrednictwem konsula właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania. Konsul niezwłocznie przekazuje wojewodzie wniosek wraz z załączonymi dokumentami oraz posiadane dokumenty i informacje o osobie, której postępowanie dotyczy.
Przedmiotowy wniosek zawiera dane osoby, której potwierdzenie dotyczy, i jej wstępnych do drugiego stopnia oraz informacje o istotnych okolicznościach niezbędnych do ustalenia stanu faktycznego i prawnego. Wniosek składa się na urzędowym formularzu. Wnioskodawca ma obowiązek dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające dane i informacje zawarte we wniosku, chyba że uzyskanie tych dokumentów napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody.
Opłata skarbowa od wniosku w sprawie wydania decyzji stwierdzającej posiadanie lub utratę obywatelstwa polskiego wynosi 58 zł.