Pracodawca zamierza zatrudnić pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy na miesięczny okres próbny. Czy umowę tę można zawrzeć np. 6 marca 2025 r. z terminem rozpoczęcia pracy 8 marca 2025 r. (sobota dzień wolny od pracy)? Czy dzień zawarcia umowy i rozpoczęcia pracy musi być ten sam?
Stosunek pracy nawiązuje się w dniu określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy (art. 26 K.p.). Przy czym dzień zawarcia umowy o pracę nie musi być tożsamy z dniem rozpoczęcia pracy. Przepisy nie zakazują też wskazania, jako dnia rozpoczęcia pracy, dnia wolnego od pracy (np. soboty lub niedzieli). Nawiązanie stosunku pracy nie jest bowiem uzależnione od tego, czy doszło do faktycznego rozpoczęcia pracy. Dniem rozpoczęcia pracy jest dzień wskazany w umowie o pracę jako dzień rozpoczęcia pracy, choćby była to sobota wolna od pracy, niedziela czy święto. Tak też uznał Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z dnia 5 stycznia 2017 r., sygn. akt III AUa 2337/15. Stwierdził w nim, że: "(...) Co do zasady, nie ma zatem przeszkód do przyjęcia, że dniem rozpoczęcia stosunku pracy stanowiącym o nawiązaniu stosunku pracy był dzień wolny od pracy".
Biorąc powyższe wyjaśnienia pod uwagę, stosunek pracy nawiązuje się w określonym w umowie dniu rozpoczęcia pracy niezależnie od tego, czy w tym dniu pracownik przystąpi do jej wykonywania.
Przykładowo, jeśli pracownik miałby wykonywać pracę w podstawowej organizacji od poniedziałku do piątku i strony stosunku pracy w dniu 28 lutego 2025 r. zawarłyby umowę o pracę na miesięczny okres próbny, w której dniem rozpoczęcia pracy ustaliłyby 1 marca 2025 r. (wolna sobota), to pomimo nieświadczenia w tym dniu pracy przez pracownika doszłoby do nawiązania stosunku pracy od 1 marca 2025 r., a jej zakończenie przypadałoby na dzień 31 marca 2025 r.