W lutym 2025 r. złożyłem w ZUS wniosek o zwolnienie z opłacenia składek za marzec 2025 r. w ramach wakacji składkowych. Czy jeśli otrzymam zgodę, będę musiał wyrejestrować się z ubezpieczeń społecznych na cały marzec 2025 r.?
NIE. Za miesiąc objęty zwolnieniem w ramach wakacji składkowych przedsiębiorca zostanie zwolniony z opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne (ewentualnie też na FP i FS). Nadal będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym w tym miesiącu, więc nie musi dokonywać wyrejestrowania z jakichkolwiek ubezpieczeń.
Za miesiąc objęty zwolnieniem w ramach wakacji składkowych przedsiębiorca powinien złożyć odpowiednie dokumenty rozliczeniowe, tj.:
- raport ZUS RCA z rozliczonymi składkami na ubezpieczenia społeczne finansowane z budżetu państwa i odpowiednim kodem "wakacyjnym" (w zależności od podstawy wymiaru składek społecznych obowiązujących danego przedsiębiorcę):
- 05 14 X X - dla przedsiębiorców, dla których podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego,
- 05 74 X X - dla przedsiębiorców opłacających składki na ubezpieczenia społeczne od 30% minimalnego wynagrodzenia (korzystających z preferencyjnego ZUS),
- 05 94 X X - dla przedsiębiorców korzystających w danym roku z małego ZUS,
- raport ZUS RCA z aktualnym kodem prowadzenia działalności gospodarczej i składkami na ubezpieczenie zdrowotne oraz na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, jeśli przedsiębiorca nie ma zwolnienia z tej składki,
- raporty ZUS RCA za pozostałych ubezpieczonych (jeśli przedsiębiorca zatrudnia pracowników lub zleceniobiorców),
- deklarację rozliczeniową ZUS DRA, uwzględniającą składki z utworzonych raportów RCA.
Jeśli przedsiębiorca uzyska też zwolnienie ze składek na FP i FS, to wystarczy, że nie wykaże ich w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA (powinien natomiast wykazać w niej ewentualne składki na te fundusze naliczone za zatrudnione osoby).
Gdyby przedsiębiorca nie uzyskał zwolnienia za dany miesiąc, powinien wtedy przekazać do ZUS dokumenty rozliczeniowe sporządzone na zasadach ogólnych oraz opłacić składki za ten miesiąc. Takie dokumenty powinien też przekazać do ZUS, gdyby złożył odwołanie od negatywnej decyzji ZUS. Jeśli sąd zmieni decyzję organu rentowego, wtedy przedsiębiorca skoryguje te dokumenty i złoży wniosek o zwrot zapłaconych składek (o ile na jego koncie płatnika będzie występowała taka nadpłata).