Jedna z pracownic osiągnęła wiek emerytalny. Odprowadza ona wpłaty na rachunek PPK. Nadal będzie wykonywać pracę w zakładzie. Czy wciąż powinniśmy odprowadzać jej wpłaty do PPK?
Podmiot zatrudniający jest zobowiązany do zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu wszystkich osób zatrudnionych, które ukończyły 18 lat i nie ukończyły 55. roku życia, chyba że zrezygnują wcześniej z dokonywania wpłat do PPK. W przypadku osób, które ukończyły 55. rok życia i nie ukończyły 70. roku życia, umowy o prowadzenie PPK należy zawrzeć, o ile osoby takie złożą specjalny wniosek w tym zakresie. Natomiast do programu nie mogą przystąpić osoby, które ukończyły 70. rok życia. Tak wynika z art. 15 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 427).
Tak więc, fakt, że uczestniczka PPK osiągnęła wiek emerytalny, nie spowoduje, że przestaje ona być uprawniona do uczestnictwa w PPK. Jeżeli nadal będzie pracowała, to może odprowadzać wpłaty na swój rachunek PPK, o ile nie złoży deklaracji o rezygnacji.
Poza tym, należy pamiętać, że pracownicze plany kapitałowe są tworzone w celu systematycznego gromadzenia oszczędności przez uczestnika PPK z przeznaczeniem w szczególności na wypłatę po osiągnięciu przez niego 60. roku życia. Oczywiście pracownik może, ale nie musi rozpocząć wypłaty po ukończeniu 60 lat. W razie rozpoczęcia wypłaty uczestnictwo takiej osoby w programie zostaje zakończone. W przypadku pracownika posiadającego kilka rachunków PPK, rozpoczęcie wypłat choćby z jednego z nich powoduje, że na żaden jego rachunek PPK nie będą już odprowadzane nowe wpłaty.