Od 1 stycznia 2025 r. zatrudniamy na pełny etat pracownicę wychowującą dziecko do lat 14. Złożyła ona oświadczenie o korzystaniu z uprawnień związanych z rodzicielstwem, w tym ze zwolnienia na dziecko do lat 14. W połowie marca 2025 r. zamierza skorzystać z 4 godzin takiego zwolnienia. Co powinna wpisać we wniosku?
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Tak stanowi art. 188 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.).
O sposobie wykorzystania zwolnienia na dziecko do lat 14 w danym roku kalendarzowym pracownik decyduje w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w tym roku kalendarzowym. Jeżeli z pierwszego wniosku będzie wynikało korzystanie z tego zwolnienia w godzinach, to pracownik do końca roku kalendarzowego musi kontynuować ten sposób wykorzystania zwolnienia na dziecko do lat 14. Natomiast, jeśli w pierwszym wniosku wybierze wykorzystanie tego zwolnienia w dniach, to ten sposób jest obowiązany stosować do końca danego roku kalendarzowego.
Należy dodać, że omawiane zwolnienie dla pracowników zatrudnionych na część etatu, udzielane w wymiarze godzinowym, trzeba ustalać proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy takiego pracownika. Wynikającą z przeliczeń niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny (art. 188 § 3 K.p.).
We wniosku o zwolnienie na dziecko do lat 14 należy wskazać termin wykorzystania tego zwolnienia oraz - w przypadku zwolnienia godzinowego - także wymiar godzin i przedział czasowy zwolnienia.
![]() |