Przegląd Podatku Dochodowego

nr 5 (629) z dnia 01.03.2025

www.poznajprodukty.gofin.pl

wydawca: Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp.

www.gofin.pl sklep internetowy: www.sklep.gofin.pl

Umorzenie podatku od nieruchomości - problem z forum dyskusyjnego (www.forum.gofin.pl)

[1516301] Na koniec 2024 r. mam zaległość w podatku od nieruchomości. W styczniu 2025 r. złożyłam wniosek o umorzenie. Nie mam jeszcze decyzji w tej sprawie. Zaległe raty zaliczyłam do kosztów uzyskania przychodu. Czy pozytywna decyzja o umorzeniu będzie przychodem podatkowym w 2025 r.?

Wypowiedzi uczestników forum

Brak wypowiedzi.

Komentarz redakcji

Wartość umorzonego podatku od nieruchomości, który uprzednio został zaliczony do kosztów podatkowych, należy doliczyć do przychodów. W stanie faktycznym przedstawionym przez uczestniczkę forum, wartość umorzonego podatku od nieruchomości za 2024 r. trzeba uznać za przychód 2025 r. w dacie wydania decyzji o umorzeniu podatku przez organ podatkowy.

Podatek od nieruchomości wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej zalicza się do kosztów podatkowych na zasadach określonych w art. 22 ust. 1 updof.

Nie jest możliwe powiązanie podatku od nieruchomości z konkretnie uzyskanym przychodem, dlatego też należy uznać go za koszt inny niż bezpośrednio związany z przychodami, tj. za tzw. koszt pośredni potrącalny w dacie poniesienia.

U osoby fizycznej prowadzącej podatkową księgę przychodów i rozchodów, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu - art. 22 ust. 6b updof. W przypadku podatku od nieruchomości będzie to data wydania decyzji określającej wysokość tego podatku za dany rok. U osób fizycznych decyzja ustalająca wysokość podatku od nieruchomości stanowi bowiem podstawę do zaksięgowania kosztu, niezależnie od jego uiszczenia. Wydatek należy ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 13 "pozostałe wydatki" pod datą wydania decyzji.

U podatników prowadzących księgi rachunkowe, generalnie za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku) - art. 22 ust. 5d updof.

Stosownie do art. 14 ust. 3 pkt 3 updof, do przychodów podatkowych nie zalicza się m.in. umorzonych podatków i opłat stanowiących dochody budżetów jednostek samorządu terytorialnego, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Zaliczenie podatku od nieruchomości do kosztów podatkowych, determinuje skutki, jakie wywoła decyzja o umorzeniu całości lub części podatku od nieruchomości.

W sytuacji uczestniczki forum, w razie uzyskania decyzji o umorzeniu zaległości w podatku od nieruchomości za 2024 r., powinna ona:

  • uznać wartość umorzonego podatku od nieruchomości za przychód z prowadzonej działalności gospodarczej za 2025 r. oraz
  • gdy prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, ująć wartość umorzonego podatku w kolumnie 8 "pozostałe przychody" pod datą wydania decyzji.