Użyte w art. 22g ust. 3 updof i art. 16g ust. 3 updop określenie "naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania" w przypadku odsetek dotyczy zarówno odsetek zapłaconych, jak i odsetek jedynie naliczonych do tego dnia, nawet jeśli nie zostały jeszcze faktycznie zapłacone. Jednocześnie w art. 23 ust. 1 pkt 33 updof i art. 16 ust. 1 pkt 12 updop stwierdzono, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji. Oznacza to, że jeśli kredyt zostanie zaciągnięty na zadanie inwestycyjne, np. nabycie środka trwałego, to odsetki czy prowizje od takiego kredytu naliczone do dnia oddania składnika majątku do używania zwiększają jego wartość początkową.
Od tak ustalonej wartości początkowej będą dokonywane odpisy amortyzacyjne. Natomiast po przekazaniu składnika majątku do używania naliczone odsetki zalicza się do kosztów podatkowych w dacie zapłaty.
Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 31 października 2023 r., nr 0115-KDIT3.4011.539.2023.2.AWO. Stwierdził w niej: "(...) jeśli kredyt został zaciągnięty w celu uzyskania, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów, to:
- prowizja i odsetki od kredytu, wymagalne przed oddaniem lokalu do używania, powiększają wartość początkową środka trwałego, zgodnie z art. 22g ust. 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i mogą zastać uwzględnione w kosztach podatkowych jedynie poprzez odpisy amortyzacyjne,
- odsetki od kredytu, wymagalne po oddaniu lokalu do używania, podlegają bezpośredniemu zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu".