W związku z podjętą działalnością gospodarczą wybrałem opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Mam ofertę współpracy od byłego pracodawcy. Czy jest możliwe podjęcie takiej współpracy bez ryzyka utraty prawa do opłacania ryczałtu?
Przepis o utracie prawa do opodatkowania ryczałtem nie znajdzie zastosowania, jeśli zakres czynności wykonywanych w ramach działalności będzie węższy lub szerszy niż na etacie.
Art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.) wyłącza możliwość stosowania opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w odniesieniu do podatników, którzy podejmują współpracę ze swoi byłym lub obecnym pracodawcą. Z jego regulacji wynika, że jeżeli podatnik m.in. prowadzący działalność samodzielnie, wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które:
- wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
- wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, to traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu. W takim przypadku poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, należy opłacać podatek dochodowy według skali podatkowej.
Sądy administracyjne przyjmują, że zwrot "odpowiadający czynnościom" należy odnosić do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które są takie same (tożsame) jak czynności, które podatnik wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Natomiast czynności, które pokrywają się tylko w części, nie są czynnościami tożsamymi. Takie stanowisko zaprezentował m.in. WSA we Wrocławiu w wyroku z 28 lutego 2024 r., sygn. akt I SA/Wr 710/23. Sąd uznał, że w przypadku gdy czynności są wykonywane w węższym i poszerzonym zakresie, to nie mogą być uznane za czynności takie same - tożsame. W konsekwencji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną z 28 sierpnia 2024 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.238.2023.9.AA, w której zastosował się do rozstrzygnięcia WSA. Organ podatkowy przyznał, że w sytuacji gdy w ramach kontraktu lekarz wykonuje wyłącznie czynności związane ze świadczeniem usług leczniczych, a w ramach pracy na etacie dodatkowo musiał wykonywać czynności o charakterze organizacyjno-zarządczym, to tak przyjęty zakres obowiązków nie jest tożsamy.
Zatem jeżeli w ramach działalności podatnik będzie wykonywał na rzecz byłego pracodawcy czynności w węższym lub szerszym zakresie niż na etacie (w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy), to będzie mógł stosować opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.