W grudniu wystawiłem fakturę sprzedaży na parafię. Transakcji tej nie nabiłem na kasę fiskalną. W wykazie podatników VAT parafia nie widnieje jako podatnik VAT czynny. Czy samo wystawienie faktury było prawidłowe? [pytanie nr 1510489]
Komentarz 1
Na kasie fiskalnej rejestruje się sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Parafia zapewne nie jest, ani jednym, ani drugim.
Komentarz redakcji |
Aby prawidłowo odpowiedzieć na zadane pytanie w pierwszej kolejności należy ustalić status podmiotu (nabywcy) na rzecz którego podatnik dokonał sprzedaży.
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego parafia jest określoną wspólnotą wiernych, utworzoną na sposób stały w Kościele partykularnym, nad którą pasterską pieczę, pod władzą biskupa diecezjalnego, powierza się proboszczowi jako jej własnemu pasterzowi. Parafia erygowana zgodnie z prawem posiada mocą samego prawa osobowość prawną.
Z kolei prawa i obowiązki kościelnych osób prawnych (np. diecezji, parafii) określa konkordat z dnia 28 lipca 1993 r. między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską (Dz. U. z 1998 r. nr 51, poz. 318), oraz ustawa z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1966). Zgodnie z art. 4 konkordatu, Rzeczpospolita Polska uznaje osobowość prawną Kościoła Katolickiego oraz osobowość prawną wszystkich instytucji kościelnych terytorialnych i personalnych, które uzyskały taką osobowość na podstawie przepisów prawa kanonicznego.
Władza kościelna dokonuje stosownego powiadomienia kompetentnych organów państwowych. Inne instytucje kościelne mogą na wniosek władzy kościelnej uzyskać osobowość prawną na podstawie prawa polskiego. W art. 6 ust. 1 konkordatu przewidziano, że tworzenie właściwych Kościołowi struktur należy do kompetentnej władzy kościelnej. Dotyczy to w szczególności ustanowienia, zmieniania i znoszenia prowincji kościelnych, archidiecezji, diecezji, ordynariatu polowego, administratur apostolskich, prałatur personalnych i terytorialnych, opactw terytorialnych, parafii, instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego oraz innych kościelnych osób prawnych. Zgodnie z art. 13 ust. 1 ww. ustawy o Kościele Katolickim, kościelne jednostki organizacyjne takie jak np. parafie, nabywają osobowość prawną z chwilą powiadomienia właściwego organu administracji państwowej o ich utworzeniu przez władzę kościelną, jeżeli ratyfikowane umowy nie stanowią inaczej. Ponadto z art. 55 ust. 3 ustawy o Kościele Katolickim wynika, że kościelne osoby prawne mogą prowadzić działalność gospodarczą.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że parafii nie można zaliczyć do kategorii osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Oznacza to, że sprzedaż na ich rzecz nie podlega ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zatem podatnik prawidłowo udokumentował sprzedaż poprzez wystawienie faktury.