Zwrot wydatku skutkujący powstaniem przychodu podatkowego
Czy zwrócone przez sąd opłaty, które podatnik CIT wniósł do sądu w związku ze złożeniem stosownych wniosków, należy potraktować jako korektę kosztów uzyskania przychodów, czy zaliczyć do przychodów?
Zwrócone przez sąd opłaty sądowe należy ująć w przychodach podatkowych.
Ustawa o CIT nie definiuje pojęcia przychodów podatkowych ani nie zawiera kompletnego katalogu przysporzeń kwalifikowanych do takich przychodów. W art. 12 updop wymieniono ich przykładowe tytuły oraz wartości wykluczone z przychodów.
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 updop, przychodami, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 3 i 4 oraz art. 14 updop, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
Z kolei w art. 12 ust. 4 pkt 6a updop z przychodów podatkowych zostały wyłączone zwrócone inne wydatki niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Użyte w tym przepisie określenie "inne wydatki" koresponduje z poprzedzającym go pkt 6 w art. 12 ust. 4 updop, dotyczącym zwrotu określonego rodzaju wydatków. Przez inne wydatki należy więc rozumieć wydatki inne niż wymienione w art. 12 ust. 4 pkt 6 updop (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 września 2020 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.190.2020.1.AG).
Powołany art. 12 ust. 4 pkt 6a updop wyłącza z przychodów z prowadzonej działalności kwoty zwrócone podatnikowi poniesione uprzednio na pokrycie wydatków, które nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Jeśli zwrot poniesionych wydatków dotyczy wydatków, które zgodnie z przepisami podatkowymi nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, wówczas zwrócone wydatki nie są u podatnika przychodem podatkowym.
Jednocześnie, posługując się zasadami wnioskowania a contrario, można wyprowadzić zasadę, że zwrócone wydatki zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, stanowią przychody podatnika.
Zwróć uwagę!
Skutki podatkowe związane ze zwrotem wydatków są generalnie uzależnione od tego, czy wydatki, które są zwracane, mają status kosztów uzyskania przychodów zgodnie z przepisami ustawy o CIT, czy też takiego statusu nie mają. Jeśli zwracane wydatki podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, wtedy kwota zwrotu powinna podlegać zaliczeniu do przychodów. Jeśli natomiast zwrot poniesionych wydatków dotyczy kosztów, które zgodnie z przepisami podatkowymi nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, to zwrócone wydatki nie są przychodem podatkowym. |
Z treści pytania wnioskujemy, że opłaty wniesione do sądu w związku ze złożeniem stosownych wniosków zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wobec tego kwota stanowiąca zwrot tych opłat w dacie ich otrzymania przez podatnika powinna być zaliczona do przychodów podatkowych.
Należy dodać, że do opisanego przez podatnika zdarzenia nie znajdują zastosowania przepisy o korekcie kosztów ujęte w art. 15 ust. 4i-4m updop. W analizowanym przypadku nastąpił "klasyczny" zwrot poniesionego uprzednio wydatku, którego skutki podatkowe normuje omówiony art. 12 ust. 4 pkt 6a updop.
Dla porządku przytaczamy regulację z art. 15 ust. 4i updop, zgodnie z którą, jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.
Przepis ten zgodnie z intencją ustawodawcy, odnosi się w szczególności do otrzymywanych rabatów, obniżki cen, czy zwrotu towaru oraz przypadków, gdy wystąpiły błędy rachunkowe bądź inne oczywiste omyłki.