Przekształcenie indywidualnego przedsiębiorcy w spółkę z o.o.
W myśl art. 551 § 5 Kodeksu spółek handlowych, przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (np. w spółkę z o.o.).
Szczegółowe zasady przekształcenia indywidualnego przedsiębiorcy w jednoosobową spółkę kapitałową zostały unormowane w art. 5841-58413 K.s.h. Stosownie do tych przepisów przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (dzień przekształcenia). Z dniem przekształcenia powstaje spółka kapitałowa (osoba prawna), a dotychczasowy przedsiębiorca (osoba fizyczna) uzyskuje status jej wspólnika. Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Składniki majątku służące prowadzeniu działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę stają się w wyniku przekształcenia składnikami majątkowymi stanowiącymi własność przekształconej spółki.
Do przekształcenia indywidualnego przedsiębiorcy wymagane jest m.in. dokonanie wpisu spółki przekształconej w Krajowym Rejestrze Sądowym i wykreślenie przedsiębiorcy przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek o wykreślenie przedsiębiorcy składa się na formularzu CEIDG-1. W polu 13 tego formularza "Informacja o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej" przedsiębiorca powinien podać ostatni dzień prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej (data zaprzestania działalności nie może być późniejsza niż data złożenia wniosku).
Kwestię sukcesji praw podatkowych reguluje art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej (zob. też art. 112b Ordynacji podatkowej).