Składki ZUS
Generalnie podstawę wymiaru składek ZUS pracownika stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Wynika to z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 497 ze zm.) oraz art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 146 ze zm.), zwanej dalej ustawą zdrowotną.
Ponieważ w rozpatrywanym stanie faktycznym wartość składki opłaconej przez spółkę na rzecz Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa stanowi u pracownika przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, to podlega również oskładkowaniu.
W pytaniu nie wskazano, na jakiej podstawie prawnej pełnią swoje obowiązki członkowie zarządu spółki. Zakładamy, że jest to akt powołania bez zawierania odrębnej umowy o pracę bądź umowy cywilnoprawnej. W takim przypadku członek zarządu podlega wyłącznie obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego (art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy zdrowotnej). Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne takiej osoby stanowi kwota odpowiadająca wysokości wynagrodzenia pobieranego z tytułu powołania (art. 81 ust. 8 pkt 11a ustawy zdrowotnej). Zdaniem ZUS przez kwotę tego wynagrodzenia należy rozumieć kwotę przychodu uzyskanego z tytułu pełnienia funkcji, w rozumieniu ustawy o PIT. Składka powinna więc być obliczana zarówno od kwoty wynagrodzenia, jak i innych dodatkowych świadczeń (przychodów) uzyskiwanych przez tę osobę (tak wyjaśnił ZUS w piśmie z 10 grudnia 2021 r. będącym odpowiedzią na pytanie naszego Wydawnictwa). W konsekwencji wartość składki opłaconej przez spółkę na rzecz Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa za członka zarządu, który pełni swoją funkcję wyłącznie na podstawie aktu powołania, stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne tej osoby.