Korekta o różnice kursowe
Cenę nabycia koryguje się o różnice kursowe naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego (art. 22g ust. 5 updof i art. 16g ust. 5 updop).
Dodatnie różnice kursowe naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego zmniejszają wartość początkową środka trwałego, natomiast ujemne różnice kursowe zwiększają ją. Z kolei różnice kursowe naliczone po przyjęciu środka trwałego do używania nie zwiększają jego wartości początkowej, lecz zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe.
Różnice kursowe związane z regulowaniem zobowiązań
Różnice kursowe ustalone metodą podatkową związane z regulowaniem zobowiązań, w tym z tytułu nabycia lub wytworzenia środka trwałego, określa się na podstawie art. 24c ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 updof oraz art. 15a ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 updop. W myśl tych przepisów różnice kursowe powstają wówczas, gdy wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP, różni się (jest wyższa lub niższa) od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.
Należy przy tym przyjąć, że koszt poniesiony, to koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku). Z kolei dniem zapłaty jest dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności (art. 24c ust. 7 updof i art. 15a ust. 7 updop).
W kwestii rozliczenia różnic kursowych w wartości początkowej środka trwałego Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 13 grudnia 2024 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.727.2024.2.IM udzielił następujących wyjaśnień: "Zakupił Pan maszynę x, za którą zapłacił Pan za pośrednictwem konta walutowego. Bank wskazał Panu, jaki kurs zastosował do przeliczenia waluty obcej w odniesieniu do tej transakcji. Jest to zatem kurs faktycznie zastosowany. Ta wartość zapłaty za maszynę przeliczona wg faktycznie zastosowanego kursu bankowego stanowi dla Pana wartość kosztu na zakup środka trwałego (maszyny x) w dniu zapłaty. Fakturę właściwą wystawioną w walucie obcej przeliczył Pan wg kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia tej faktury. Tym samym, wartość ta stanowi koszt poniesiony na zakup omawianego środka trwałego. Jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej już według faktycznie zastosowanego kursu tej waluty z tego dnia, to powstała ujemna różnica kursowa. Różnica ta zwiększa wartość początkową Pana środka trwałego (maszyny x), ponieważ powstała ona przed oddaniem tego środka trwałego do używania. Ustalona wartość początkowa maszyny x z uwzględnieniem wskazanej ujemnej różnicy kursowej stanowi dla Pana podstawę do dokonywania od tej maszyny odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów podatkowych".
Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych
Podatnik jest zobligowany do korygowania wartości początkowej środka trwałego również o różnice kursowe powstałe, przed oddaniem środka trwałego do używania, w wyniku rozchodu środków z rachunku walutowego w związku z operacją zapłaty za faktury dotyczące nabycia lub wytworzenia środka trwałego.
Z tytułu wypływu waluty obcej z rachunku walutowego mogą powstać różnice kursowe określone w art. 24c ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 updof oraz art. 15a ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 updop. W ich myśl różnice kursowe powstają, jeśli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa lub wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.