Opłata za najem miejsc parkingowych
Prowadzę działalność usługową. Zamierzam wynająć plac parkingowy, na którym klienci będą mogli - w czasie umówionych spotkań - nieodpłatnie parkować samochody. Z parkingu będą mogli także korzystać pracownicy. Czy koszty wynajmu parkingu będą podlegały limitowaniu, czy można je zaliczać do kosztów podatkowych w pełnej wysokości?
W opisanych okolicznościach wynajem placu parkingowego ma związek z ogólnym funkcjonowaniem firmy, a więc koszty tego wynajmu mogą być zaliczane do kosztów podatkowych w pełnej wysokości.
W art. 23 ust. 1 pkt 46a updof wprowadzono regułę ograniczającą zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu używania samochodu osobowego na potrzeby prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, w sytuacji gdy samochód ten jest używany do tzw. celów mieszanych. Z jego uregulowań wynika, że jeżeli samochód osobowy będący składnikiem firmowego majątku, jest wykorzystywany przez podatnika nie tylko na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, ale również do celów niezwiązanych z tą działalnością, to 25% poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania samochodu osobowego nie stanowi kosztu uzyskania przychodów. W ustawie nie wskazano, jakie wydatki należy kwalifikować do kategorii związanych z używaniem samochodu osobowego. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o wydatki eksploatacyjne. Do tej kategorii zalicza się również czynsz najmu/dzierżawy garażu/miejsca postojowego/parkingu (por. objaśnienia podatkowe wydane przez Ministra Finansów z 9 kwietnia 2020 r. pt. "Wykorzystywanie samochodu osobowego w prowadzonej działalności - zmiany w podatkach dochodowych od 2019 roku"). Z sytuacji przedstawionej przez podatnika wynika, że plac parkingowy nie będzie dotyczył konkretnego samochodu osobowego. Będą z niego korzystać klienci oraz pracownicy. Oznacza to, że wydatek związany z jego najmem będzie miał związek z ogólnym funkcjonowaniem firmy podatnika. Tym samym nie ma podstaw, by przy podatkowym rozliczaniu kosztów najmu stosować ograniczenie przewidziane w przywołanym przepisie. Podatnik będzie zatem mógł ujmować taki wydatek do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości. Potwierdzenie tego stanowiska znajdujemy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 maja 2024 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.131.2024.3.PK.