Ustalenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu usług minikoparką na terenie budowy. Czy przychody z tego tytułu powinien opodatkować stawką 5,5% jako roboty budowlane czy stawką 8,5% określoną dla działalności usługowej?
W naszej ocenie, w opisanym przypadku mamy do czynienia ze świadczeniem robót budowlanych, z których przychody są opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym w wysokości 5,5% uzyskanych przychodów.
Z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.), zwanej dalej ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, wynika, że działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług. Na gruncie tej ustawy nie zdefiniowano z kolei pojęcia robót budowlanych, którym ustawodawca posłużył się przy określaniu stawek ryczałtu.
Przedstawiając okoliczności sprawy, podatnik nie podał, do jakiego grupowania przypisane są świadczone przez niego usługi minikoparką. Należy zatem odwołać się do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - Dz. U. poz. 1676 ze zm. Roboty budowlane zostały w nim wyszczególnione jako sekcja F "Obiekty budowlane i roboty budowlane", w której wyodrębniono trzy działy:
- dział 41 "Budynki i roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków",
- dział 42 "Budowle i roboty ogólnobudowlane związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej",
- dział 43 "Roboty budowlane specjalistyczne".
Ich analiza wskazuje, że zakres usług sklasyfikowanych jako roboty budowlane jest bardzo szeroki, a obejmuje m.in. roboty ziemne opisane w grupowaniu oznaczonym PKWiU 43.12.12 "Roboty ziemne: roboty związane z kopaniem rowów i wykopów oraz przemieszczaniem ziemi".
Odnosząc się do sytuacji podatnika, zasadne wydaje się stwierdzenie, że jeżeli wykonywane przez niego usługi minikoparką na terenie budowy polegają na kopaniu rowów i wykopów oraz przemieszczaniu ziemi, to można uznać, że mamy do czynienia ze świadczeniem usług stanowiących roboty budowlane. W takim przypadku do przychodów osiąganych z tytułu świadczenia tych usług zastosowanie znajdzie stawka ryczałtu określona w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Przepis ten stanowi, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.
W naszej ocenie, zaprezentowane rozstrzygnięcie potwierdza fakt, że określając stawkę dla działalności, której przedmiotem są "roboty budowlane", ustawodawca nie wskazał na konkretny symbol grupowania PKWiU ani nie zastosował oznaczenia "ex". Użycie tego symbolu oznaczałoby, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w danym grupowaniu (art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).