Wpływ korekty zeznania na wysokość miesięcznych zaliczek opłacanych w uproszczonej formie
Spółka z o.o. opłaca w 2025 r. zaliczki na podatek dochodowy ustalone według uproszczonych zasad. Podstawą obliczenia tych zaliczek jest podatek należny z CIT-8 za 2023 r. Ponieważ w grudniu 2024 r. została złożona korekta tego zeznania, za podstawę obliczeń przyjęto podatek należny wynikający z zeznania korygującego. Czy postąpiono prawidłowo?
Tak. Spółka postąpiła prawidłowo, ustalając wysokość zaliczek uproszczonych opłacanych w 2025 r. na podstawie wysokości podatku należnego wynikającego z zeznania korygującego.
Na mocy art. 25 ust. 6 updop, podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 updop, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.
Stosownie do art. 25 ust. 7 updop, podatnicy, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, są obowiązani:
- stosować tę formę wpłacania zaliczek w całym roku podatkowym,
- wpłacać zaliczki w terminie do 20 dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni,
- dokonać rozliczenia podatku za rok podatkowy zgodnie z art. 27 ust. 1 updop.
O wyborze takiej formy wpłacania zaliczek podatnicy informują w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym wpłacali zaliczki w uproszczonej formie (art. 25 ust. 7a updop).
Zwróć uwagę!
Podatnicy, którzy w 2025 r. wpłacają zaliczki miesięczne w uproszczonej formie, o wyborze tej formy wpłacania zaliczek muszą poinformować w zeznaniu za 2025 r. |
Jeśli podatnik złoży korektę zeznania powodującą zmianę wysokości podstawy obliczenia miesięcznych zaliczek płaconych w uproszczonej formie, kwota tych zaliczek ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu, odpowiednio do zmiany wysokości podstawy ich obliczenia. Art. 25 ust. 9 updop wyróżnia w tym zakresie trzy sytuacje. I tak, kwota omawianych zaliczek:
1) ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu, odpowiednio do zmiany wysokości podstawy ich obliczenia - jeżeli zeznanie korygujące zostało złożone w urzędzie skarbowym do końca roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, za który zaliczki są płacone w formie uproszczonej,
2) ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została złożona korekta, odpowiednio do zmiany wysokości podstawy ich obliczenia - jeżeli zeznanie korygujące zostało złożone w roku podatkowym, za który zaliczki są płacone w formie uproszczonej,
3) nie zmienia się - jeżeli zeznanie korygujące zostało złożone w terminie późniejszym niż wymieniony w pkt 1 i 2.
Skoro w opisanym stanie faktycznym korektę zeznania za 2023 r. złożono do końca 2024 r., to wystąpiła pierwsza z wymienionych sytuacji i podstawą obliczenia wysokości zaliczek płaconych w 2025 r. jest podatek wykazany w zeznaniu korygującym.