Koszty uzyskania przychodów związane z budową zjazdu z drogi publicznej i przebudową oświetlenia
Spółka z o.o. kupiła działkę w celu jej dalszej odsprzedaży z zyskiem. Nie było dojazdu do niej, co utrudniało sprzedaż. W związku z tym spółka wybudowała z własnych środków zjazd z drogi publicznej na gruntach gminnych oraz przebudowała oświetlenie uliczne. W ten sposób doszło do zwiększenia walorów działki. Wszystkie wydatki poniosła z własnych środków i nie będą jej zwracane w jakiejkolwiek formie. Czy mogą one zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?
Wydatki poniesione na wykonanie zjazdu z drogi publicznej do nieruchomości spółki oraz przebudowę oświetlenia ulicznego mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. |
Aby wydatek poniesiony z tytułu budowy zjazdu publicznego mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, niezbędne jest wykazanie, że został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, a więc powinien być spełniony ogólny warunek określony w art. 15 ust. 1 updop.
Kwestia związana z podatkowym rozliczeniem wydatków na wykonanie zjazdu łączącego drogę publiczną z nieruchomością podatnika była wielokrotnie przedmiotem interpretacji organów podatkowych. Na przykład Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 13 stycznia 2025 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.645.2024.2.PK, omawiając rozliczenie podatkowe wydatków w podobnej sprawie do tej opisanej w pytaniu, stwierdził m.in., że: "Wybudowany zjazd nie będzie stanowił środka trwałego, ponieważ nie będzie stanowił własności Spółki, gdyż zostanie posadowiony na cudzym gruncie, przez co stanowi część składową tego gruntu. Zjazd nie będzie przedmiotem najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej z właścicielem działki.
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że w niniejszej sprawie istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wydatkami jakie Spółka ponosi na budowę zjazdu z drogi powiatowej umożliwiającej dojazd do działki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Budowa zjazdu umożliwiająca dojazd do działki zwiększy jej walory sprzedażowe. Obecnie nie ma zjazdu na działkę z drogi powiatowej, co uniemożliwia korzystanie z działki oraz utrudnia jej sprzedaż, potencjalni kupcy nie będą zainteresowani kupnem działki do której nie ma dojazdu. W przypadku zmiany przeznaczenia nieruchomości gruntowej przez Spółkę i chęci wykorzystania działki gruntu do własnych celów prowadzenia działalności np. wybudowania budynku np. hali, placu, parkingu itp. - brak dojazdu będzie uniemożliwiał prowadzenie działalności poprzez korzystanie z nieruchomości gruntowej.
W konsekwencji będą Państwo mogli ww. wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów".
Uwzględniając wyjaśnienie organu podatkowego, należy uznać, że w przypadku przedstawionym w pytaniu podatnik może zaliczyć do kosztów wydatki na budowę zjazdu z drogi publicznej (wybudowanej na gruncie należącym do gminy) i przebudowę oświetlenia ulicznego.