Konsultacje trychologiczne
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług fryzjersko-kosmetycznych. W ramach tej działalności przeprowadzam konsultacje trychologiczne. Polegają one na przeprowadzeniu wywiadu z klientem i obejmują dokładną analizę stanu skóry głowy i włosów na podstawie której jest dobierana odpowiednia pielęgnacja. Czy konsultacje trychologiczne również opodatkowane są obniżoną do 8% stawką VAT?
Zgodnie z § 8 rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek VAT stawkę podatku w wysokości 8% stosuje się dla towarów i usług wymienionych w załączniku do rozporządzenia, czyli dla:
- usług kosmetycznych, manicure i pedicure (PKWiU 96.02.13.0) - poz. 6 załącznika,
- usług kosmetycznych, manicure i pedicure, świadczonych w domu (PKWiU ex 96.02.14.0) - poz. 7 załącznika,
- pozostałych usług kosmetycznych (PKWiU 96.02.19.0) - poz. 8 załącznika.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wiążącej informacji stawkowej z dnia 3 lipca 2024 r., nr 0112-KDSL2-1.440.200.2024.4.SS uznał, że konsultacja trychologiczna spełnia kryteria i posiada właściwości dla usług objętych grupowaniem PKWiU 96.09.19.0 "Pozostałe różnorodne usługi, gdzie indziej niesklasyfikowane" i opodatkowane są stawką VAT 23%.
Z treści decyzji wynikało, że przedmiotowa usługa jest nieinwazyjna i nie wymaga od osoby wykonującej ją kierunkowego wykształcenia medycznego lub paramedycznego. Jeśli na skórze występują choroby, klient odsyłany jest do lekarza dermatologa.
Warto również nadmienić, że w wiążącej informacji stawkowej z dnia 26 czerwca 2024 r., nr 0112-KDSL2-1.440.202.2024.2.BK w ocenie Dyrektora KIS zabieg oczyszczania skóry głowy to usługa spełniająca kryteria i posiadająca właściwości dla usług objętych działem PKWiU 96.02.19.0 "Pozostałe usługi kosmetyczne", które opodatkowane są stawką VAT 8%. W tej sytuacji zabieg nie jest usługą z zakresu opieki medycznej, ponieważ osoba wykonująca zabieg nie musi mieć przygotowania medycznego, a preparaty stosowane do zabiegu takie jak szampon, peeling, tonik, odżywka czy maska są preparatami kosmetycznymi, a nie leczniczymi.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c) ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 799).
Zatem warunkiem zastosowania ww. zwolnienia od podatku VAT jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek:
- o charakterze podmiotowym - odnoszącej się do usługodawcy, który musi być osobą wykonującą zawód lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, psychologa lub inny zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej;
- o charakterze przedmiotowym, dotyczącej rodzaju świadczonych usług - tj. usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.
Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie nie ma zastosowania.
W zakresie zastosowania zwolnienia z VAT dla usług trychologicznych zostały wydane interpretacje indywidualne Dyrektora KIS. Przykładowo w interpretacji z dnia 8 marca 2024 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.687.2023.3.AA organ podatkowy uznał, że świadczone przez podatnika usługi trychologiczne nie korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, ponieważ nie są świadczone w ramach zawodu medycznego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej.
W uzasadnieniu czytamy: "(...) nie można uznać, że świadczone przez Panią usługi w zakresie trychologii są wykonywane przez Panią w ramach zawodu medycznego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej.
Świadczy o tym fakt, że:
- nie wpisują się one w zakres świadczeń zdrowotnych wykonywanych w ramach zawodu farmaceuty;
- zawód trychologa nie jest przypisany do żadnej grupy zawodów medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej.
Tym samym, świadczone przez Panią usługi trychologiczne nie korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c) ustawy.
W takiej sytuacji, nie wypełnia Pani przesłanki podmiotowej wynikającej z treści art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c) ustawy (...)".
Z kolei w interpretacji indywidualnej z dnia 19 stycznia 2024 r., nr 0113-KDIPT1-1.4012.752.2023.1.ŻR Dyrektor KIS zajął odmienne stanowisko.
Stwierdził, że: "(...) skoro świadczone przez Panią usługi trychologiczne - jak Pani wskazała - są usługami w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz są wykonywane przez Panią w ramach zawodu medycznego, to korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c) ustawy (...)".
W tej sytuacji z opisu sprawy wynikało, że podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem są m.in. usługi medyczne z zakresu trychologii. Podatnik wskazał, że od siedmiu lat zawód trychologa świadczy w ramach wykonywania zawodu medycznego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej.
Dyrektor KIS podkreślił, że wydając przedmiotową interpretację jako element przedstawionego stanu faktycznego przyjął wskazaną przez podatnika okoliczność, że zawód trychologa świadczy w ramach wykonywania zawodu medycznego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej oraz że świadczone usługi zarówno on-line, jak i w trybie gabinetowym są usługami z zakresu opieki medycznej, które służą profilaktyce, zachowaniu i przywracaniu, a także poprawie stanu zdrowia. W przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.
Reasumując
Co do zasady - zgodnie ze stanowiskiem organu podatkowego - usługa polegająca na świadczeniu konsultacji trychologicznych podlega opodatkowaniu stawką VAT 23%. |