Usługi doradcze w świetle ustawy o VAT
Zgodnie z obowiązującymi przepisami art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika posiadającego siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, u którego wartość sprzedaży, z wyłączeniem podatku, nie przekroczyła w poprzednim ani bieżącym roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Zwolnienie to przysługuje także podatnikom posiadającym siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, rozpoczynającym w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności opodatkowanych VAT, jeżeli przewidywana wartość sprzedaży - w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym - nie przekroczy tej kwoty.
Istotnym jest, że ze zwolnienia podmiotowego z VAT nie mogą korzystać podatnicy dokonujący sprzedaży towarów i usług wymienionych szczegółowo w art. 113 ust. 13 ustawy (czyli podatnicy świadczący usługi w zakresie doradztwa). W związku z licznymi wątpliwościami w tym zakresie - jak wynika ze zgłoszenia w Serwisie "Głos podatnika", nr zgłoszenia: 117060 z dnia 9 grudnia 2024 r. - m.in. w branży architektów, informatyków czy inżynierów podmioty gospodarcze domagają się o uszczegółowienie definicji doradztwa w ustawie o VAT.
W odpowiedzi na ww. zgłoszenie MF wskazało, że: "(...) Zagadnienie dotyczące usług w zakresie doradztwa (w tym doradztwa podatkowego) zostało wyjaśnione w interpretacji ogólnej Ministra Finansów nr PT3.8101.2.2015.AEW.16 z 9 kwietnia 2015 r. w sprawie zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz wyłączenia ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Określenie, czy w ramach realizowanego świadczenia występuje usługa w zakresie doradztwa, której wystąpienie powoduje brak możliwości skorzystania przez podatnika ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT, musi być oceniane indywidualnie, z uwzględnieniem wszystkich okoliczności w danej sprawie, w szczególności z uwzględnieniem treści umowy zawartej pomiędzy stronami. Nie ma zatem uzasadnienia dla wprowadzania w ustawie o VAT generalnej definicji doradztwa, która musiałaby mieć charakter ogólny (podkreślenie redakcji) (...)".