Możliwość odliczenia zryczałtowanego zwrotu podatku
Rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych w wysokości 7% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.
Zgodnie z art. 116 ust. 6 ustawy o VAT zryczałtowany zwrot podatku, zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:
- nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną,
- zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lub na jego rachunek w SKOK, której jest członkiem,
- w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty należności za produkty rolne zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych albo na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podane będą dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.
Warto nadmienić, że Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 30 września 2024 r., nr 0112-KDIL1-3.4012.479.2024.1.AKR, uznał, że brak daty faktury VAT RR w tytule przelewu nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia zryczałtowanego zwrotu podatku. Czytamy w niej: "(...) zgodnie z art. 116 ust. 6 ustawy, zryczałtowany zwrot podatku rolnikowi ryczałtowemu zwiększa u Spółki kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy w sytuacji, gdy w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty należności za produkty rolne na rzecz konkretnego rolnika ryczałtowego zostanie podany numer faktury potwierdzającej nabycie tych produktów, natomiast nie zostanie podana jej data (...)". W opisanym zdarzeniu przyszłym można przyporządkować każdy dokonany przelew na rzecz rolnika ryczałtowego do konkretnej transakcji zakupu udokumentowanej fakturą VAT RR.
Przykład
W styczniu 2025 r. na potrzeby prowadzonej działalności czynny podatnik VAT nabył produkty rolne od rolnika ryczałtowego. Należność wynikającą z faktury VAT RR podatnik uregulował częściowo - w dniu 10 stycznia br. oraz pozostałą część w dniu 5 lutego 2025 r. Zatem w omawianej sytuacji w odniesieniu do części wpłaty dokonanej w styczniu br. podatnik ma prawo do odliczenia w rozliczeniu JPK_VAT za styczeń br. Natomiast w stosunku do pozostałej części należności uregulowanej w lutym br. zryczałtowany zwrot podatku zwiększy kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu JPK_VAT za luty br. |
Powyższe stanowisko akceptują organy podatkowe. Przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 21 października 2024 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.423.2024.3.KO organ podatkowy wyjaśnił: "(...) gdy na fakturze VAT RR dokumentującej zakup od rolnika ryczałtowego produktów rolnych zostaną zamieszczone dane identyfikujące dokument potwierdzający przekazanie częściowych wpłat na rachunek bankowy rolnika, a częściowa zapłata za zakupiony towar nastąpi z zachowaniem warunków określonych w art. 116 ust. 6 pkt 2 ustawy, podatnik ma prawo do powiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku zawartego w wystawionej fakturze VAT RR oraz prawo do odliczenia od podatku należnego podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy dokonania wpłaty stosownej części należności. (...) przepis art. 116 ust. 6 ustawy, nie sprzeciwia się zwiększeniu u nabywcy produktów rolnych kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy, w odpowiedniej części zryczałtowanego zwrotu podatku w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano częściowej zapłaty należności rolnikowi ryczałtowemu (...)".