Wpływ usług niepodlegających opodatkowaniu na prawo do zwolnienia z VAT
Zwolnienie z opodatkowania VAT, o którym wspomniała Czytelniczka, przysługuje tym podatnikom, których siedziba znajduje się w Polsce, u których wartość sprzedaży w bieżącym roku a także za poprzedni rok nie przekroczyła kwoty 200.000 zł (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT). Zwolnienie to obowiązuje do chwili przekroczenia wymienionej kwoty, z pewnymi wyłączeniami, które nie mają zastosowania w omawianej sytuacji.
Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że przez sprzedaż należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ustawy). Wynika z tego, że wartości usług, których miejsce świadczenia jest poza terytorium kraju, nie uwzględnia się przy wyliczaniu limitu wartości sprzedaży uprawniającej do zwolnienia z VAT.
Ustalając, czy wartość świadczonych usług powinna być uwzględniona przy obliczaniu kwoty sprzedaży mającej wpływ na limit zwolnienia, należy określić miejsce ich opodatkowania. Jeśli opodatkowanie usług odbywa się poza granicami naszego kraju, nie będzie to wpływać na wartość sprzedaży decydującej o zwolnieniu podatnika z opodatkowania.
W myśl art. 28b ust. 1 ustawy o VAT za miejsce świadczenia usług w przypadku ich świadczenia na rzecz podatnika należy uznawać miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę. Jednakże, jak stanowi art. 28b ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba, za miejsce świadczenia tych usług uznawane jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast gdy usługobiorca nie posiada siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejscem świadczenia usług jest - zgodnie z art. 28b ust. 3 ustawy o VAT - miejsce, w którym ma on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.
Omawiane usługi tłumaczeń nie mają szczególnego charakteru i ustawodawca nie przewidział dla nich odmiennego sposobu ustalania miejsca ich opodatkowania. Zatem miejscem ich świadczenia w sytuacji opisanej w pytaniu jest terytorium państwa UE, gdzie znajduje się siedziba usługobiorcy.
Jeśli więc tłumaczenia wykonywane są na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w innym państwie, to usługi będą opodatkowane na jego terytorium (art. 28b ustawy) i nie będą one zwiększały sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy.