Dokumentowanie WNT
W jaki sposób ustalić datę wpływu, datę wystawienia i datę zakupu, które ujmowane są na fakturze wewnętrznej dokumentującej WNT? Jakie jeszcze informacje powinny się na tym dokumencie znaleźć?
Wyjaśnijmy na wstępie, że WNT można dokumentować w dowolny sposób - można wystawić dokument księgowy lub dokonać stosownej adnotacji na fakturze otrzymanej od kontrahenta zagranicznego.
Z żadnych przepisów nie wynika, jakie informacje powinien zawierać dokument potwierdzający dokonanie WNT (lub adnotacja zamieszczona na fakturze informująca, że zakup stanowi WNT). Zasadne jest jednak, aby z tego dokumentu wynikało, kto jest sprzedawcą i nabywcą, termin powstania obowiązku podatkowego, podstawa opodatkowania i kwota podatku.
Przypomnijmy, iż obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia (art. 20 ust. 5 ustawy o VAT).
Zasada dotycząca powstania obowiązku podatkowego w WNT wyrażona w art. 20 ust. 5 ustawy głównie kładzie nacisk na datę wystawienia faktury przez zagranicznego dostawcę. To ona decyduje o momencie powstania obowiązku podatkowego.
Zatem, dla udokumentowania WNT nie ma obowiązku wystawiania faktur wewnętrznych. Jednak naszym zdaniem, jeżeli podatnik nadal takie faktury wystawia (np. ze względu na stosowany program komputerowy), nie będzie to błędem. Takie faktury powinny być jednak traktowane jedynie jako "dokument księgowy" czy "dokument wewnętrzny" (a nie jak "typowa" faktura).
Reasumując
Ustawodawca nie wskazał w jaki sposób dokumentować WNT, w związku z tym nie ma określonych danych, które powinny być ujęte na dokumencie potwierdzającym dokonane nabycie. Podatnik nie ma obowiązku umieszczania daty wpływu, daty wystawienia faktury wewnętrznej ani innych informacji, które obejmuje typowa faktura. |