Kurs walut do przeliczenia faktury dokumentującej WNT
Z jakiego dnia przyjąć kurs walut do przeliczenia faktury dokumentującej WNT, jeśli została ona wystawiona 15 stycznia br. a dostawa miała miejsce 16 stycznia br.?
Zasady przeliczania podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej na złote określone są w art. 31a ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy o VAT w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. W przypadku waluty innej niż euro przeliczenia dokonuje się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.
Jednocześnie z przepisów ustawy o VAT wynika, iż w przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury (art. 31a ust. 2 ustawy o VAT).
Ustalając kurs walut do przeliczenia kwot wyrażonych na fakturze z tytułu WDT lub WNT, podatnicy powinni pamiętać, że obowiązek podatkowy dla obu tych czynności ustalany jest na innych zasadach niż te, które są określone w art. 19a ustawy. Decydujące znaczenie w przypadku wewnątrzwspólnotowych transakcji towarowych ma data wystawienia faktury przez zagranicznego kontrahenta (art. 20 ust. 1 i 5 ustawy) i to ona zasadniczo wpływa na zastosowany kurs walut, pod warunkiem, że faktura zostanie wystawiona przed upływem 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. Zatem w WDT i WNT do przeliczenia faktur w walucie obcej stosujemy średni kurs ogłoszony przez NBP:
1) z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury - jeżeli fakturę wystawiono nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy,
2) z 14. dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy (jeżeli jest to dzień roboczy) - gdy fakturę wystawiono po terminie, o którym mowa w pkt 1.
Dodatkowo, na potrzeby rozliczania podatku VAT kwoty wyrażone w walutach obcych można dobrowolnie przeliczać na złote, zgodnie z zasadami przeliczania przychodu określonego w walucie obcej wynikającymi z przepisów o podatku dochodowym, obowiązującymi na potrzeby rozliczania danej transakcji. Od stosowania opcjonalnych metod przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej przyjętych jak do przeliczania walut na potrzeby przychodu w podatku dochodowym istnieją jednak wyjątki a jednym z nich jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (transakcja, dla której nie powstaje przychód w podatku dochodowym).
Reasumując
W sytuacji opisanej przez Czytelnika faktura dokumentująca WNT została wystawiona 15 stycznia 2025 r. a dostawy dokonano 16 stycznia 2025 r., dlatego do jej przeliczenia należy przyjąć kurs walut z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury, tj. z 14 stycznia 2025 r. |