Otrzymane zaliczki a ustalenie statusu małego podatnika VAT
Czy ustalając status małego podatnika w 2025 r. w rozumieniu art. 2 pkt 25 lit. a) ustawy o VAT należy wliczać otrzymane w 2024 r. zaliczki na poczet sprzedaży dokonanej w bieżącym roku?
Ustawodawca definiując małego podatnika posłużył się pojęciem wartości sprzedaży. Przez sprzedaż - stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy o VAT - należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Kwestia uwzględniania otrzymanych zaliczek na potrzeby ustalenia statusu małego podatnika była przedmiotem rozstrzygnięcia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, który w wyroku z dnia 10 października 2023 r., sygn. akt I SA/Gd 531/23 (orzeczenie nieprawomocne) uznał, że ustalając wartość sprzedaży - na potrzeby statusu małego podatnika VAT - należy wziąć pod uwagę także wysokość zaliczek otrzymanych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących część należności z tytułu dostaw realizowanych przez podatnika w latach następnych.
W ocenie Sądu: "(...) rezultat dokonanej wykładni językowej, systemowej i celowościowej daje zgodny wynik, a w konsekwencji powyższego należy uznać za prawidłowe stanowisko organu interpretacyjnego, że wartość sprzedaży, od której zależy przyznanie statusu małego podatnika, określonej w art. 2 pkt 25 lit. a) u.p.t.u. obejmuje wartość otrzymanych w poprzednim roku podatkowym zaliczek, tytułem dostaw dokonywanych w latach następnych (...)".
Mając powyższe na uwadze w rozstrzyganej sprawie uznać należy, że ustalając wartość sprzedaży za 2024 r. - na potrzeby statusu małego podatnika VAT w 2025 r. - należy wziąć pod uwagę zaliczki otrzymane w 2024 r. na poczet dostaw realizowanych w bieżącym roku.