Zwrot akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w kraju w celu ich wywozu za granicę
Zgodnie z brzmieniem art. 107 ust. 1a i 1b zmienionej ustawy, podmiot, który nabył prawo rozporządzania jak właściciel samochodem osobowym niezarejestrowanym wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu samochodu osobowego:
1) zarejestrowanego czasowo na terytorium kraju w celu umożliwienia jego wywozu za granicę zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,
2) zarejestrowanego profesjonalnie na terytorium kraju w celu wykonywania jazd testowych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym
- od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju ma prawo do zwrotu akcyzy.
Zwrot akcyzy następuje na wniosek złożony właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie roku od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego. Natomiast zgodnie z art. 107 ust. 1b zmienionej ustawy, jeżeli samochód osobowy, o którym mowa w art. 107 ust. 1a, w terminie roku od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu zostanie zarejestrowany na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, zwrot akcyzy nie przysługuje.
Wprowadzony przepis, rozszerza prawo do zwrotu akcyzy również w przypadku dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu samochodu osobowego wcześniej czasowo zarejestrowanego na terytorium kraju w celu umożliwienia jego wywozu za granicę zgodnie z art. 74 ust. 2 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1251) i od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju.
Szczegółowy tryb zwrotu akcyzy od samochodu zarejestrowanego wcześniej profesjonalnie na terytorium kraju w celu wykonywania jazd testowych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym i od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju będzie następował wg zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010 r. w sprawie zwrotu akcyzy od samochodu osobowego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1891).
Dla przeciwdziałania nadużyciom związanym z pozornym wywozem samochodów osobowych, mającym na celu bezprawne wyłudzenie zwrotu akcyzy, w art. 107 ust. 1b zmienionej ustawy, określono brak prawa do zwrotu akcyzy, w sytuacji, gdy samochód zostanie ponownie zarejestrowany na terytorium kraju w ciągu roku od dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu.
Podatnik, który zapłacił akcyzę, dokument potwierdzający zapłatę akcyzy, przedkłada organowi rejestrującemu pojazd, w celu dokonania rejestracji. Również podatnik dokonujący rejestracji czasowej w celu wywozu samochodu posiada tego rodzaju dokument.
W związku z tym wprowadzone regulacje uniemożliwią ubieganie się o zwrot akcyzy w sytuacji ponownego przywozu samochodu osobowego na terytorium kraju i zarejestrowanie go zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Roczny termin wskazany w przepisie przyjęto na podstawie założenia, że samochód zarejestrowany czasowo w celu wywozu, który został wywieziony, a następnie ponownie przywieziony na terytorium kraju przed upływem roku, ma charakter pozorny.