Dokonanie korekty VAT naliczonego przez dłużnika
Prowadzę działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. Mam zaległości w regulowaniu zapłaty za faktury na rzecz kontrahentów. Czy powinienem dokonać korekty odliczonego VAT z faktury, jeżeli 90. dzień od dnia terminu płatności upłynął 11 lutego 2025 r. a zapłaty dokonałem 28 lutego 2025 r.?
Zgodnie z art. 89b ust. 1 ustawy o VAT, niezależnie od tego, czy wierzyciel skorzysta z ulgi na złe długi i skoryguje podstawę opodatkowania i VAT należny, na dłużniku spoczywa obowiązek dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego, o ile nie ureguluje należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Korekty tej dokonuje się w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Jednakże, jeżeli należność zostanie uregulowana częściowo, korekta dotyczyć będzie podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną część należności. Powyższej korekty nie dokonuje się w sytuacji gdy dłużnik ureguluje należność najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 90. dzień od dnia upływu terminu płatności tej należności. Skoro dłużnik w sytuacji przedstawionej w pytaniu w dniu 28 lutego 2025 r. uregulował należność z faktury, dla której 90. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze upłynął 11 lutego br., to nie jest obowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego w ramach ulgi na złe długi. Jeśli jednak przykładowo należność zostałaby uregulowana dopiero 6 marca 2025 r., to w JPK_V7M za luty br. korekta VAT naliczonego byłaby obowiązkowa.
Warto jednak pamiętać, że w sytuacji gdy po dokonaniu korekty podatku naliczonego w związku z ulgą na złe długi, dłużnik ureguluje należność wobec wierzyciela (w całości lub w części), to ma prawo - zgodnie z art. 89b ust. 4 ustawy o VAT - do ponownej korekty podatku naliczonego, czyli do zwiększenia kwoty tego podatku (lub o część kwoty - przy częściowym uregulowaniu należności) w rozliczeniu za okres, w którym należność uregulowano.
Reasumując
Dokonanie zapłaty należności do końca okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 90. dzień od ustalonego przez strony (w umowie lub na fakturze) terminu płatności, nie zobowiązuje dłużnika do skorygowania odliczonego podatku VAT. |