Rozliczenie składkowo-podatkowe wynagrodzenia z umowy zlecenia w razie zgonu zleceniobiorcy
Spółka z o.o. zawarła umowę zlecenia z osobą fizyczną na okres od 2 stycznia do 31 marca 2025 r. za wynagrodzeniem określonym w stawce godzinowej, którego wypłata za dany miesiąc następuje 3. dnia następnego miesiąca. Z tego tytułu zgłosiła ją do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Zleceniobiorca zmarł 31 stycznia 2025 r. Wynagrodzenie za styczeń 2025 r. zostanie wypłacone spadkobiercom na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia. Jak dokonać rozliczenia tej wypłaty? Jakie dokumenty złożyć do ZUS za tego zleceniobiorcę?
Zgodnie z art. 748 K.c., w braku odmiennej umowy zlecenie wygasa wskutek śmierci przyjmującego zlecenie albo wskutek utraty przez niego pełnej zdolności do czynności prawnych.
Wynagrodzenie za wykonanie umowy zlecenia niewypłacone zleceniobiorcy, z chwilą jego zgonu wchodzi do spadku, co wynika z art. 922 § 1 K.c. W tym przypadku nie wprowadzono przepisów szczególnych, tak jak ma to miejsce przy prawach majątkowych ze stosunku pracy, które pozwalają na szybsze dokonanie wypłaty wynagrodzenia małżonkowi zmarłego pracownika i innym osobom spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów ustawy emerytalnej.
Zwracamy uwagę! Spadkobierca może udowodnić swoje prawa wynikające z dziedziczenia tylko stwierdzeniem nabycia spadku albo zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia (art. 1027 K.c.).
W związku z wygaśnięciem umowy zlecenia, zleceniodawca powinien wyrejestrować zleceniobiorcę z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA, z kodem przyczyny wyrejestrowania ubezpieczonego - 500 (zgon osoby ubezpieczonej).
Z pytania wynika, że w styczniu 2025 r. zleceniobiorca nie uzyskał żadnych wypłat. Dlatego też w raporcie ZUS RCA sporządzonym za ten miesiąc należało wykazać go z "zerowymi" podstawami wymiaru składek i z "zerowymi" składkami.
Od wynagrodzenia wypłacanego spadkobiercom zleceniodawca nie rozlicza składek ZUS (ustawa o sus nie wymienia tytułu, z którego wynikałby taki obowiązek) ani nie pobiera zaliczki na podatek dochodowy. Wynagrodzenie to należy wypłacić spadkobiercom w kwocie tzw. "brutto". Spadkobiercy mają obowiązek rozliczyć się z podatku samodzielnie na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2024 r. poz. 1837).
Zwracamy uwagę! Zleceniodawca ma obowiązek przekazać naczelnikom urzędów skarbowych, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania spadkobierców, informację o dokonanych wypłatach i ich wysokości - w terminie 14 dni od dnia wypłaty (art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn).